Miért keres többet az új kolléga, mint te?
Sajnos ez a kérdés joggal foglalkoztathat téged is. Nemrég beszélgettem egy HR vezetővel: Linda egy amerikai hátterű IT cégnél dolgozik, és meséli, hogy már a klasszikus IT állásokban (programozó, fejlesztő) sem annyira könnyű elhelyezkedni, mint ahogy azt sokan gondolják. Szó nincs arról, hogy egyből zöld lámpa jár az IT tapasztalatnak, erősen szűrik az önéletrajzokat. De tény, hogy azok, akiket felvesznek, biztos, hogy magasabb fizetést kapnak, mint a már meglévő, régebb óta ott dolgozó kollégáik.
A legjobbakért zajló versenyben a munkáltatóknak vonzó ajánlatokkal kell előállniuk, hogy megszerezzék a kiszemelt jelölteket. Ez különösen igaz olyan keresett területeken, mint az IT, az adatelemzés, vagy a mérnöki szakmák.
Az új kollégáknak adott magasabb fizetés gyakran a „piaci ár” következménye, amit a cégeknek meg kell fizetniük, hogy egyáltalán versenyben maradjanak.
Ezzel szemben a régóta ott dolgozó munkavállalók fizetésemelése sokszor az inflációval vagy a cég belső politikájával van összhangban, nem pedig a piaci változásokkal. Ez azt eredményezi, hogy a lojalitásért cserébe gyakran alacsonyabb bérezést kap egy meglévő kolléga, mint azok, akik újonnan csatlakoznak, friss piaci bérigénnyel.
DE és ez egy nagy DE, amit a legtöbben menet közben elfelejtenek:
MINDEN MUNKAKÖRNEK VAN EGY ÉRTÉKE!
Nem lehet egy-egy pozíció árát feltornászni az egekig. Hiába váltasz te félévente-évente, az adott munkakörnek és a szaktudásodnak lesz egy maximuma, amit nem tudsz átugrani, mert efelett egyszerűen már nem éri meg a cégeknek.
Vegyük például a könyvelői állásokat!
– ami keresett szakmának számít manapság is, hiszen több, mint 2000 álláshirdetés van belőle Professionon.
Senior könyvelő pozícióban nettó 500–600 000 forinttól egészen 800-900 000 forintig is lehet szórás a fizetésekben. DE nettó 1 millió forint felett nem fog senki könyvelőként felvenni téged, akármilyen sűrűn is váltasz, mert az már egy könyvelési vezető vagy főkönyvelő munkakör, tehát egy másik pozíció bérszintje.
Az állásváltás arra jó, hogy ne értékelődj le a piacon!
Picit olyan ez, mint a befektetések! Munkahelyet váltani olyan, mint amikor euróba teszed a pénzed. Ez meg tud védeni akkor, ha a forint árfolyama csökken, Te akkor sem jársz majd rosszabbul. De ettől még nem fog gyorsabban fialni a megtakarításod. Attól lesz több és több pénzed, ha jó befektetésekbe fektetsz!
Egy szimpla állásváltás jó taktikai lépés lehet egyszer-egyszer, de nagyjából 15-20, max 25%-ot tudsz csak növelni így a béreden, és ezt is csak egy szintig. Ha eléred a munkakör bérplafonját, onnantól vége.
Ráadásul a munkahelyváltásnak nem csak előnyi vannak!
Minden egyes új állásban az első 6-9 hónap komplett szívás: bele kell tanulni, bizonyítani, teperni kell, arról nem is beszélve, hogy nem minden váltás jön be. Az állásváltásban mindig van egy nagy adag kockázat, amivel nem tudsz előre számolni.
A sűrű váltás hátrányai:
- Kockázatos: nem biztos, hogy jobb helyre kerülsz
- Az első 6-9 hónap kőkemény munka
- A legnagyobb felkiáltójel a munkáltatónak egy jelöltben
Nem csak karrier-tanácsadóként, de munkáltatóként is megerősíthetem, hogy az egyik legnagyobb felkiáltójel az önéletrajzokban a túl sűrű váltás. A munkáltatónak ugyanis két nagy félelme van a jelöltekkel szemben:
1. Mi van, hogy ha nem válik be, akit felveszünk?
2. Mi van, hogy ha beválik, de gyorsan továbbáll?
Nem véletlen, hogy a fiatalabb munkavállalók esetén az igazi kifogás legtöbbször az, hogy türelmetlenek és ugrálnak a munkahelyek között. Nem egy olyan 30 év körüli szakember járt nálam is, akinek már 4-5 munkahelye volt – 9 hónap, 1 év, max 1,5 éves időszakokkal.
Ők azt gondolják sokáig, hogy haladnak a pályán, de igazából mindig csak körbe-körbe járnak mind fizetésben, mind karrierben. Mint a kutya, mikor a farkát kergeti…
Hogyan érhetsz el valódi előrelépést a fizetésedben és a karrieredben?
Stratégiával! Önfejlesztéssel!
Ha közép-hosszú távon szeretnél gondolkodni a karrieredről, és azt szeretnéd, hogy 10-15-20 év múlva is picit könnyebb legyen elhelyezkedni, piaci értéken tudj keresni, akkor 5-8 évente célszerű kimozdulni egy-egy pozícióból, munkahelyet, és/vagy munkakört váltani, új tapasztalatokat szerezni, de nem 1-2 évente!
Íme egy kézzelfogható példa, ha már a könyvelőket említettem:
Egyik ügyfelem könyvelőként dolgozott egy cégnél 5 éve és szeretett volna millió felett keresni (nettóban). A meglévő munkahelyén nem tudtak könyvelői pozícióban már emelni neki, és egy idő után ezt a szintet máshol sem adták meg neki. Ekkor a tanácsomra elkezdte magát átképezni az adatelemzés területre, és láss csodát, 4-5 hónap után a meglévő munkahelyén BI (Business Intelligence) munkakörben el tudott helyezkedni, és anélkül, hogy a jó cégét lecserélte volna, vagy vezetői felelősséget vett volna a nyakába, mégis elérte a kitűzött álomfizut. Érted már?
Kitartó munkával, folyamatos tanulással és a trendek figyelésével fogod tudni jól pozícionálni és jól beárazni magad.
20 évig ugyanabban a munkakörben dolgozni legalább akkora karrierhiba, mint évente állást váltani. Ehelyett tedd a fókuszt az önfejlesztésre! Mentor Klub ügyfeleink a példa rá, hogy aki a fontos, keresett készségekben fejleszti magát, őket sokszor állásváltás nélkül is kiemelik.
A karrierépítésben soha ne csak a fizetést, mindig az egész csomagot mérlegeld! Ha te jól érzed magad egy munkakörnyezetben, stabil a cég, jó a vállalati kultúra, megbecsülnek, tisztességesen megfizetnek és fejlődni is tudsz, akkor 10-15% pluszért nem érdemes állandóan felégetni mindent.
Ugyanannál a cégnél, de egy teljesen másik területen, másik pozícióban, ahol bővül a tudásod, a felelősséged, és akár több szerepben is kipróbálhatod magad, ugyanúgy megadhatja neked azt a változást és előrelépést a fizetésben, amit keresel.
Ha szeretnél felkészült lenni, és szeretnéd tudni, hogy mit tanulj, hogyan tervezz és hogyan érj el kiemelkedő fizetést 2025-ben, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online mini-tréningemhez, ahol egy jól bevált Karrier Hack módszert fogok megosztani veled. Ha ezt a módszertant alkalmazod, akkor nem kell azon aggódnod, hogy hány cégnél dolgoztál összesen és milyen pozíciókból érkezel, bármikor előre tudsz lépni a karrieredben. Itt tudod elkérni az élő előadásomhoz linket. ››