A félelmeink olyanok, mint egy örökzöld sláger. Nincs olyan ember, akinek ne lennének valamilyen félelmei, és bizonyára te is újra és újra szembe találod magad velük. Mi lenne, ha inkább megtanulnád megszelídíteni őket?
Neked mi a legnagyobb félelmed?
Rengeteg dologtól félünk:
- változástól
- megrekedéstől
- sikertől
- kudarctól
- élettől
- haláltól
- szerelemtől
- magánytól
- …………….. – folytasd a sort bátran a Te legnagyobb félelmeddel!
Észrevetted, hogy nem csupán negatív dolgok szerepelnek a listán? Épp úgy félhetünk attól, amire vágyunk, amit nagyon szeretnénk megtapasztalni és megélni, mint amit nagyon szeretnénk elkerülni. De a jó hír az, hogy a félelemből elképesztő energiát nyerhetsz!
A félelem egy erőforrás
Én egy igazán mókás helyzetben tapasztaltam meg, hogy milyen elképesztő erőre bukkanhatok akkor, ha hajlandó vagyok átmenni a félelem túloldalára.
Az akkori kolléganőm felhívott egy televíziós szerepléssel kapcsolatban. Ő már rutinos vendég volt pszichológusként az egyik csatornán, én viszont még soha életemben nem nyilatkoztam.
Mondja, hogy másnap délelőtt lenne egy élő adás, de sajnos neki hirtelen közbejött egy családi ügy, nem tud bemenni a stúdióba, vállalnám-e helyette?
Az egyik reggeli műsorban kellene beszélni a kreatív gyereknevelési eszközeink kapcsán – miről másról, mint a félelmekről. 🙂
El sem tudom mondani mennyire rettegtem.
Vicces, ugye? Izzadt tenyerem, gyomorgörccsel és enyhe remegésben vártam a sorom a felvételre. Egészen addig rosszul voltam, míg el nem kezdődött az élő felvétel. Mert abban a pillanatban valami végtelen nyugalom szállt meg.
Gördülékenyen tudtam beszélni, és nagyon jó hangulatban telt a felvétel, kifejezetten jól éreztem magam közben. Soha nem vágytam erre, és magamtól soha nem is választottam volna. Pedig csak így tapasztalhattam meg, mennyire jó élmény előadást tartani, számomra igazi flow élményt tud adni.
A mai napig azt élem meg, hogy bármilyen hangulatban is vagyok, abban a pillanatban, ahogy elindítok egy élő videót, vagy belekezdek egy tréningbe, előadásba, elképesztő lelkes és inspirált állapotba kerülök.
Lehet, hogy te is tapasztaltál már hasonlót?
Tudod miért van ez?
Mert valójában soha nem attól félsz, hogy
- nyilvánosan kell szerepelned
- milyen lesz a jövőd
- beteg leszel
- kudarcot vallasz
- nem fognak felvenni a munkahelyre
- nem sikerül a nyelvvizsgád…
hanem attól félsz, hogy nem tudod majd kezelni azt a helyzetet. Márpedig a képesség, hogy kezeljük az elénk kerülő kihívásokat gyakorlás és tanulás által jön létre.
A félelmeiddel nem tudsz otthon, a kanapén ülve szembenézni, mert ott lesz majd a valós helyzet, ami biztosan tartogat olyat, amire előtte nem is gondoltál.
Minden félelmed, amivel nem nézel szembe, korláttá válik az életedben. És minden félelmed, amivel szembenézel ajándékot rejt, magabiztosabbá és erősebbé tesz.
Miért félsz valamitől?
A félelemeid mögött több dolog is állhat:
1) INFORMÁCIÓ HIÁNYA
Ha elmész a fogorvoshoz nem csak a fájdalomtól félsz, hanem attól is, mert nem tudod, hogy mi fog történni. Én mindig meg szoktam kérdezni, hogy hogyan fog pontosan történni egy beavatkozás, miért van arra szükség? Sőt azt is kérem, hogy folyamatosan mondják közben, hogy épp mi történik. Volt, akinek ez szokatlan volt, és elmosolyodott a kérésemen, de nekem drasztikusan csökkentette a félelmemet.
Bármikor, ha valamilyen félelemmel találod szembe magad, érdemes feltenned a kérdést, hogy “Milyen információra van itt szükségem?”.
Tegyél lépéseket az információ megszerzéséért, és már ez önmagán csökkenteni fogja a tehetetlenségedet és a félelmedet.
2) ÖNISMERET HIÁNYA
Az önismereted mélyítésével megismerheted a félelmed valódi okát, és akár fel is oldhatod azokat.
Gyakran találkozom főleg fiatalabb kliensekkel, akik félnek dönteni. Emögött ott a kényszer, hogy JÓL KELL DÖNTENI. De volt már olyan az életedben, hogy egy helyzetben azt érezted, rosszul döntöttél, majd évekkel később hálás voltál azért a döntésedért? Biztos vagyok benne, hogy neked is volt ilyen…
Az is lehet, hogy a környezet vágja a fejedhez, hogy korábban rossz döntést hoztál. Például rossz döntés volt jogi karra menni, mert 1 év alatt rájöttél, hogy ez nem érdekel és abbahagytad a tanulmányaid. Aki elhiszi, hogy ez rossz döntés volt, az emiatt egész életében félhet attól, hogy döntéseket hozzon. Holott ez egy értékes tapasztalat, és még bátorság is kellett hozzá, hogy abbahagyj valamit és megfelelésből ne csináld végig.
3) CÍMKÉZÉS
A félelem oka lehet az is, hogy rossz címke kerül egy adott helyzetre. Sokszor ugyanis összekeverjük a félelmet az izgatottsággal.
Láttál már kisgyereket, aki sikított, ugrált, amikor meglátott egy békés kutyát, aki szaglászta őt? Ilyenkor sok felnőtt automatikusan nyugtatja a gyereket, hogy “Nem kell félned tőle”. Pedig ő valójában izgatott volt. Így rossz címke kerül egy érzelmi állapotra. Ezért ha egy új lehetőség előtt állsz, például egy másik munkahelyen, netán külföldön folytathatnád a pályafutásodat, de azért nem mersz belevágni, mert el kellene költöznöd egy idegen országba, érdemes feltenni magadnak a kérdést: Izgatott vagyok, vagy félek?
3 egyszerű technika, amivel kezelheted a félelmeidet
Földelés: 5-4-3-2-1
Ahhoz, hogy ne bénítson le a félelem egy helyzetben, remek lehet a földeléses technika.
Miről szól ez? Az öt érzékszervedet használva teljesen a jelenbe tudod magadat hozni. Így az agyad abbahagyja a rémisztő gondolatok és képek gyártását, lenyugszik a paraszimpatikus idegrendszered és képessé válsz újra logikusan gondolkodni.
Ehhez mindössze annyit kell tenned, hogy keress
- 5 dolgot, amit részletes megfigyelsz (formája, színek, stb)
- 4 dolgot, amit megtapintasz (kézfejed, ruhád, toll, stb) és mevizsgálod a tesztúráját, hőmérsékletét
- 3 dolgot, amit hallasz a környezetedben (madárcsicsergés, hűtő zúgása, stb)
- 2 dolgot, amit megszagolsz
- 1 dolgot, amit megízlelsz
Nagyon egyszerű, nagyon hatásos, próbáld csak ki!
Kérdezz!
Nekem a kedvenc eszközöm nagyon sok helyzetben: a kérdés. Ahelyett, hogy csak ismételnéd, hogy “Félek”, legyél a félelemmel kapcsolatban kíváncsi. Tedd fel a kérdést, hogy “Mi ez?”.
Rá fogsz jönni, hogy a félelem gondolatokból, képekből és testi érzetekből áll.
Ahelyett, hogy elhinnéd a gondolatot: “Baj lesz.”, tedd fel a kérdést kíváncsian “Mi más lehetséges még?”. Mert a valóság az, hogy a legritkább esetekben történnek pontosan úgy a dolgok, ahogy azt elképzeltük.
Naplózd a félelmeidet!
Szintén hatásos technika a félelem ellen a naplóírás. Eleve azzal, hogy írsz a félelmeidről, a gondolataidat kiteszed a fejedből a papírra. Ezzel részben eltávolodsz tőlük, így kevésbé intenzíven hatnak rád. Másrészt kézzelfoghatóbbá és kezelhetőbbé válnak.
Minden félelmednél érdemes skálázni, hogy egy 1-10-ig terjedő skálán mennyire erős a félelem? Majd megkeresni azt is, hogy mi aktivizálja, mi váltja ki a félelmet? Ha a hírek olvasása után erősebb lesz benned a jövőtől való félelem, akkor érdemes minimalizálni olvasásukat.
A naplózással azt is könnyen kiderítheted, hogy neked melyik módszer működik igazán.
Egy izgalmas kísérlet
Michelle Poler, amerikai szerző egy rendkívül izgalmas kísérletet végzett el, amikor eldöntötte, hogy átalakítja a félelemhez fűződő viszonyát. 100 napon keresztül minden nap szembenézett egy-egy félelmével. Onnan kezdve, hogy fürdőruhában sétálni megy az utcára, egészen odáig, hogy szembenézzen a pók fóbiájával.
Azt találta, hogy 6 szakaszon megyünk át, miközben szembenézünk a félelmeinkkel:
- felfedezed, hogy félsz az adott dologtól/helyzettől
- tagadás szakasza, ahol a legtöbben meg is állnak
- elhatározás szakaszában eldöntöd, hogy szembenézel a félelmeiddel
- „mi a @&*# keresek itt?” szakasz – ahol szintén sokan visszafordulnak
- cselekvés szakasza
- ünneplés szakasza
És milyen tanulságokat vihetsz el te is ebből a kísérletből:
Michelle arra jött rá, hogy
- Egyetlen egyszer sem volt a valóság annyira rossz, mint amit a fantáziája megalkotott.
- Azzal, hogy megváltoztatta a félelmeihez kötődő kapcsolatát, megváltozott a kapcsolata az életével.
- Másokat is elkezdett inspirálni.
(A kísérletről készült Tedx videót itt találod.)
Ne feledd, a félelem – akármennyire is nem szeretnéd – társad lesz egy életen át. Olyan alapvető érzelem, ami megállíthat, de erőforrást is adhat. A te választásod, hogy leblokkolod magad miatta, vagy mész tovább annak ellenére, hogy félsz.
Hajrá, bátorság!
Ingyenes segítség, ha szeretnél előrelépni!
Ha elakadtál a karrieredben, szeretnél jobban keresni, kiegyensúlyozottabban élni, izgalmasabb feladatokkal foglalkozni, és végre megtalálni a saját utad, akkor gyere és ismerd meg az egyedülálló Karrier Hack módszert, és Gerilla Mentor Klub több, mint 130 egyedülálló képzésből álló karrierépítési platformját. Ne hagyd ki, jelentkezz az ingyenes, online előadásra itt! ››