Bruttó vagy nettó: jól gondold meg, hogyan tárgyalsz a fizetésedről!

Mennyivel korrektebb lenne, ha minden cég kiírná már az álláshirdetésben, hogy mennyit hajlandó fizetni egy pozícióért, nem igaz? És mennyivel könnyebb lenne mindig nettóban számolni, hiszen ez az, ami ténylegesen megérkezik a számládra! Bárcsak ilyen egyszerű lenne az egész...!

Minden részlet számít

Képzeld el a következőt:
Bejutsz álmaid állásinterjújára. Felkészült vagy, határozott, jól sikerül a beszélgetés.
A végén felteszik a kérdést:
„Milyen bérigénnyel számolhatunk?”
Te pedig rávágod: „nettó 500 ezret szeretnék keresni.”

A HR-es bólint, felír valamit a jegyzetei közé, és udvariasan elbúcsúzik.
Te elégedett vagy. Végre kimondtad, mit szeretnél.

Csakhogy… most veszítettél el akár több millió forintot.

Miért? Mert nettóban tárgyaltál mindenféle kiegészítés nélkül.

A legtöbb álláskereső – teljesen érthetően – nettó összegekben gondolkodik

Ez a „kézhez kapott pénz”, ebből élünk, ebből fizetjük a számláinkat, nyaralást, iskolát, rezsit.

A nettóval sokkal egyszerűbb fejben kalkulálni: 500.000 nettó az 500.000 forint.

Ráadásul első ránézésre a nettóval sokkal könnyebb tárgyalni is. Ma már a bruttó 1 millió forint nettója sem olyan őrült nagy összeg, mégis kimondani, hogy „1 millió vagy 1 millió 300 ezer a fizetési igényem” – ezt sokan picit félve ejtik ki, és ez is tökéletesen érthető.

Nettóban gondolkodni azonban önmagában kevés!

A nettóval az a “baj”, hogy…

  • A munkáltatók többsége bruttóval kalkulál. A cégek általában azt nézik, hogy mennyibe kerül nekik egy adott pozíció, és ez mindig bruttó bér + járulék + egyéb költségek alapján történik. Ha te nettóban mondasz egy számot, nem egyértelmű pontosan, hogy az neki mennyibe fáj majd. Ez a kisebb cégeknél – ahol nincs külön HR vagy bérszámfejtő – akár félreértésekhez vezethet. A nagyobb cégeknél pedig könnyen előfordulhat, hogy a HR-es rögtön rávágja, hogy “kérlek mondd bruttóban”, neki ugyanis csak bruttó összegek vannak a fejében – és valószínűleg a papírján is.
  • Az adókedvezményekkel a cég nem mindig számol a javadra. Ha például két gyermek után jár adókedvezményed, akkor ugyanaz a bruttó bér neked akár több tízezer forinttal több nettót jelenthet havonta. De ha te nettóban tárgyaltál, a cég nem biztos, hogy rá fogja adni neked ezt a pluszt. Többször előfordul, hogy a munkáltató az adókedvezménnyel együtt számítja és fizeti ki azt a nettót, amiben megállapodtatok, és a kedvezményt egyszerűen benyeli. Te pedig éves szinten így milliókat is bukhatsz.
  • A nettó változó. Ha törvényváltozás jön, módosul az SZJA, vagy megváltozik a családi kedvezmény, akkor a bruttó marad, de a nettód változhat. Ezért hiába könnyebb a nettóról beszélgetni, és személy szerint én is sokkal jobban preferálom, akkor is a bruttó a stabil alap.

Íme egy példa, hogy miért nem mindegy:

Tegyük fel, hogy az állásinterjún nettó 500 000 Ft-t kérsz.
Ha nincs gyermeked:
Bruttó: 750.000 Ft
Nettó: ~500.000 Ft
——————————————-
Pontosan megkapod, amit kértél.

De ha van 2 gyermeked, és jogosult vagy családi adókedvezményre, a cég ugyanúgy a nettó 500 000-rel kalkulál, pedig a kedvezményekkel számolva 2026. január 1-től:
Bruttó: 750.000 Ft
Nettó: kb. 580.000 Ft lenne
——————————————-
Tehát 80.000 Ft-tal többet kaphatnál kézhez januártól, ha nettó helyett bruttóban tárgyaltál volna.

Mennyi pénzt bukhatsz emiatt?

  • Havi szinten: –80.000 Ft
  • Évente: 80.000 × 12 = – 960.000 Ft
  • 3 év alatt: 960.000 × 3 = –2.880.000 Ft

Vagyis egyetlen tisztázatlan szám miatt majdnem 3 millió forint mínusz 3 év alatt.

És ez csak egy alap forgatókönyv!

A helyes stratégia tehát: mindig bruttóban számolj!

Tárgyalhatsz nettóban, de akkor előre kalkulálj!

A neten szuper kalkulátorok elérhetőek, számold ki előre, hogy milyen bruttóból mennyi nettó marad neked a kedvezményekkel együtt, és a bruttót is egyértelműen tisztázd a munkáltatóval!

Ha családi kedvezmények illetnek meg, akkor azokat tartsd meg magadnak, ne bízd a cég jóindulatára, hogy beszámítja-e neked a nettónál vagy sem— ők nem mindig felfelé kerekítenek.

  • Határozz meg egy ideális összeget, amivel nagyon elégedett lennél,
  • Egy megfelelő összeget, ami még oké,
  • És egy minimum összeget, ami alá semmiképp nem mész.
    És ezeket nettóban és bruttóban egyaránt írd is fel magadnak! Ha ezeket a bértárgyalás előtt felállítod magadban, akkor sokkal könnyebb lesz gyorsan kiértékelned és lereagálnod az elhangzó ajánlatokat, és véletlenül sem kell utólag egyezkedni, hogy ja, te a kedvezményekkel nem is számoltál.

Kíváncsi vagy, hogyan lehet már az önéletrajzban okosan bemutatni a bérigényedet? Szeretnél pénzügyileg is okosabban építkezni a karrieredben? Akkor gyere és csatlakozz az ingyenes önéletrajzírási workshopunkra, ahol a fizetési igény megfogalmazásától kezdve a bértárgyalás előkészítéséig minden apró részletre kitérünk. Itt tudsz feliratkozni! ››

Legyél te az, aki irányítja a folyamatot, nem pedig az, akit beáraznak!

Hajrá, sok sikert, eredményes bártárgyalásokat kívánok neked!

A szerzőről

Picture of Tihanyi Gabriella

Tihanyi Gabriella

Tihanyi Gabriella a Mentor Klub senior karrier-tanácsadója több, mint 20 éves HR szakmai tapasztalattal rendelkezik. Dolgozott multinacionális cégnél, magyar nagyvállalatnál, az állami szférában és a KKV szektorban is. Többek között az Erste Bank HR vezetőjeként is találkozhattál a nevével. Emberi erőforrás szakon végzett közgazdász, karrier-tanácsadó és karriercoach, munkajogi szakokleveles tanácsadó, akkreditált nemzetközi DISC – TTI tanácsadó, Bardo Extrém Coach. Rendszeres előadó konferenciákon és karriernapokon. Meghívott előadó az InnovationLab, a BBJ és a HR Maraton konferenciákon és karriernapokon.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028