A jó önéletrajz ismérve: a kevesebb több!

Sokszor látom szakembereknél, hogy szeretik minél több tapasztalattal telepakolni az önéletrajzukat. Azt feltételezik, hogy ha sokféle munkakört, minél hangzatosabb pozíciókat és feladatokat felsorolnak, annál megnyerőbb lesz a CV-jük, és könnyebben bejutnak az állásinterjúra. A valóságban azonban ennek pont az ellenkezője valósul meg, máris elmagyarázom.

Az emberekben van egy olyan igény, hogy minél többet bele kell írni az önéletrajzba, mert annál jobb lesz a pályázat, mert annál több dologból tud majd választani a HR-es a másik oldalon. 

Ez sajnos egy hatalmas öngól!

Múlt héten járt nálam például egy hölgy, esküszöm hosszú percekig néztem a pályázatát, de nem értettem, hogy mi a cél?! Volt abban minden, a műkörmös gyakorlattól kezdve, a bolti eladón, az ügyfélszolgálati csoportvezetőn, a jogi diplomán át a marketing asszisztensig…  

Rá két napra ugyanez a probléma szembejött egy pénzügyi menedzser ügyfelemnél is, aki a korábbi cégénél jogi okokból be volt jelentve, mint cégvezető az egyik leányvállalathoz. Természetesen ő is – hiszen jól hangzik – mind az ügyvezetői, mind a phd doktori címét is akkurátusan mindig felsorolja a CV-jében.

Mint kiderült, soha, sehol nem volt valójában ügyvezető (csak papíron), nem vezetett több száz fős csapatokat, és a doktori címnek sincs sok relevanciája a megpályázott pénzügyi középvezetői területen, cserébe viszont rendre túlképzettnek nézik az önéletrajza alapján…

Óriási tévedés

Sok vád érheti a kiválasztást végzőket – „Persze, mert csak úgy átfutják az önéletrajzokat!”, „Persze, mert nem értenek hozzá!”, de én, aki évente minimum 150-200 CV-t dolgozok át tetőtől-talpig ügyfeleimmel, és kb. kétszer ennyi megy át a kezeim alatt, amire “csak úgy rápillantok”, még nekem is mindkét önéletrajz komoly fejtörést okozott.

Kétszer-háromszor meg kellett néznem, hogy milyen munkakörökre is pályáznak, mire is kéne fókuszálnia az anyagaiknak, mert egyszerűen nem lehetett kibogozni, hogy most ők akkor mit is csinálnak konkrétan, milyen területen van, miben nincs tapasztalatuk, milyen állást céloznak, túlképzettek, vagy épp ellenkezőleg, túlpozícionálták magukat?

Mi a probléma ezzel?

Muszáj megérteni azt, hogy kb. 3-5 másodpercet kap az önéletrajzod az első körnél. Ennyi idő alatt kell, hogy BÁRKI megértsemegtaláljon benne keresett kulcsszavakat, és el tudja helyezni a profilodat. 

Tehát max. 5 másodperc és BÁRKI! 

Vagyis egy dolog, hogy mi mindent csináltál eddig, hogy hívták az adott cégnél épp a pozíciódat, milyen diplomáid, papírjaid vannak, és egy másik dolog, hogy mit fognak/ mit tudnak kihámozni ebből 5 másodperc alatt a másik oldalon.

A legtöbb embernek az igazi elakadást még mindig az okozza, hogy sokkal többet és jobbat akar írni magáról, mint amire valójában szükség lenne az önéletrajzban.

Nemrég keresett meg például egy családi ismerős, hogy “András, ránéznél az önéletrajzomra?”, elküldött egy csilivili, dizájnos, 4 és fél(!) oldalas anyagot. Finoman próbáltam neki jelezni, hogy látom, hogy sokat dolgozott vele, igazán értékelendő a forma és a sok-sok tapasztalat, amit felsorol, de ez így nem az igazi, mert én sem tudom végigolvasni a 4,5 oldalt, és nem tudom kimazsolázni belőle a lényeget, hát még egy elfoglalt HR-es! Mondanom sem kell, nem igazán tetszett neki a visszajelzésem, pillanatok alatt én lettem a rossz fej, negatív alak…

Pedig az önéletrajz első számú szűrője, hogy akár egy hatodikos gyerek is első blikkre ki tudja emelni belőle a lényeget.

Mi kell ehhez?

Ne titulusokkal akarj többet mutatni!

Helyette szakmailag és hierarchiában is helyezd el jól magad!

Nem az a lényeg egy CV-nél, hogy minél magasabb titulusod legyen, minél több mindent fel tudj sorolni, és minél hosszabb esszét össze tudj rakni. Épp ellenkezőleg! Ha a megpályázott pozíciónál nem értelmezhető, összezavaró, és egyáltalán nem releváns egy korábbi munkakör, diploma, titulus, akkor hagyd ki! Mit írj helyette? Átvesszük az élő önéletrajz webináron.

Tudom, hogy ez nem könnyű. Max. 1-1,5 oldalban írni akár 20-25 évről, kikukázni dolgokat, elhagyni diplomákat, átfogalmazni pozícióneveket, lefokozni magunkat, vagy épp ellenkezőleg feltupírozni feladatokat, amit adott esetben csak érintőlegesen csináltunk  – ez sokszor pokoli fájdalmas és nehéz munka. De hidd el, hogy ez lesz a siker kulcsa!

Nem a titulusokkal fogod eladni magad, hanem azzal, ha jól beazonosítható, könnyen érthető, foghíjmentes a pályázatod, és van benne 3-4 olyan szakmai erősség, speciális tudás, amit keresnek a cégek. 

Egy kivétel van!

Ha végigolvasva ezt a cikket, most azt mondod, „köszi András, de ez nekem túl bonyolult”, én nem akarom és nem is tudom lépten-nyomon kozmetikázni a pályafutásomat, akkor figyelj, mert van egy vigasztaló hírem!

A hiányszakmák kivételek! 

Egy IT, egy Data Analyst, egy Online marketing és a legtöbb Karrier Hack területen akkora kereslet van a szakemberekre, hogy gyakorlatilag még a kuszább, kevésbé átgondolt önéletrajzok is át tudnak menni, sőt, sok esetben önéletrajz sem kell, elég egy jó Linkedin profil az elhelyezkedéshez!

Melyek ezek a magasan értékelt, keresett szakterületek és konkrét munkakörök, amelyekre akár te is pályázhatnál? Az ingyenes előadásomon beszélek ezekről is, illetve konkrét állásváltó/pályamódosító önéletrajz példákat is hozok neked, amiket akár azonnal át is vehetsz.

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028