7 tévhit a networkingről

A tudatos kapcsolatépítés fontos, nemcsak a privát életünkben, de a munkahelyen az üzleti életben egyaránt. Sokszor van az, hogy a kapcsolatrendszerünk segít hozzá egy új álláshoz, az álom céghez, és bizony a kapcsolatrendszeren keresztül vezethet az út új projektekhez, új lehetőségekhez. Mégis a legtöbb ember ódzkodik már a networking szótól is, ismerős? Miért félünk annyira a kapcsolatépítéstől? Mit keverünk bele? Íme a 7 leggyakoribb válasz! Neked melyik a mumusod?

1) Extrovertáltnak kell lennem

TÉVEDÉS. Az első számú tévhit, hogy a networking csak az extrovertáltaknak megy. Ez nem igaz, mert egyrészt ma már nagyon sok olyan lehetőség van, ahol az introvertáltabbaknak is komfortos a kapcsolatépítés. 

Messze nem csak az az opció létezik, hogy fogod magad és odalépsz egy vadidegenhez egy konferencián. Elég csak például a melletted ülőnek bemutatkozni, és mondjuk a közösen látott előadás után váltani pár szót a hallottakról. Szó nincs hosszas csacsogásról, és még csak fel sem kell állnod hozzá. 

Ma már egyre több online konferencia létezik, ahol egyenesen bele van építve a networking a programba. Sőt találkoztam már kifejezetten introvertáltaknak szóló kapcsolatépítő üzleti reggeli felhívással is. Ha tehát te picit introvertáltabbnak érzed magad, de előre felkészülsz egy ilyen alkalomra – pl. egy ütős bemutatkozó elkészítésével, átgondolásával – akkor már meg lesz az a magabiztosságod, ami a gördülékeny networkinghez szükséges.

Érdekelnek bevált kapcsolatépítési technikák? Hallgasd meg a Gerilla Karrier Podcast networkingről szóló epizódját velem, amelyben azt is elmesélem én hogyan építettem fel a több, mint 12.000 fős kapcsolatrendszeremet Linkedinen.
Itt találod a felvételt. ››

2) Nyomulósnak kell lenni

TÉVEDÉS. Ez olyannyira nem igaz, hogy a nyomulás egyenesen hátráltatja a networkinget. Hisz miről is szól a kapcsolatépítés? Az adásról. Arról, hogy mi az, amiben te a másik hasznára lehetsz? 

A tudatos kapcsolatépítésben mindig a másik félre kell reflektálni, azt érdemes megnézni hogy vannak-e olyan közös pontok, amiben egymás segítségére tudtok lenni, ami miatt esetleg érdemes névjegyet cserélni. A sikeres kapcsolatépítés kevésbé mennyiségi, mintsem minőségi kérdés. Vagyis nem az a lényeg, hogy minél több kapcsolatod legyen, sokkal fontosabb, hogy olyanokkal tartsd a kapcsolatot, akikkel van közös kapcsolódási felület.

3) Networking = névjegykártyacsere

TÉVEDÉS. A kapcsolatépítés sokkal-sokkal több annál, minthogy névjegyet cserélsz valakivel. A lényeg ugye az, hogy ha egyik vagy a másik félnek szüksége van a másikra, akkor megtalálják egymást. 

Ma már nem csak a névjegykártya segíthet hozzá ehhez. Egyrészt a névjegykártyát a legtöbben kidobják, sőt, egyre többen nem is használják. Előfordulhat tehát, hogy hiába nyújtod a névjegyed, a másik fél nem fog adni neked. Érdemes ezért a digitális névjegy megoldásokban is gondolkodni, de ami még ennél is egyszerűbb, ha ott helyben bejelölöd, illetve bejelölteted magad a különböző közösségi média oldalakon. A Linkedin a legjobb hely erre, de ha a másik fél nem használja, akár a Facebook vagy bármely más közösségi oldal is teljesen alkalmas a célra.

4) Csak személyesen működik

TÉVEDÉS. Ezt talán magyaráznom sem kell. Az online tér ma már ugyanolyan fontos kapcsolódási hely, mondhatni az életterünk lett. Én például rengeteg online konferencián veszek részt, a podcast adásaimat online szoktam rögzíteni, sőt a legtöbb vendégemet online ismerem és keresem meg, Linkedinen/emailben szervezem le velük a találkozót. Ezekből a kapcsolódásokból több esetben született nemcsak egy podcast beszélgetés, de üzleti együttműködés is. 

Ehhez persze sokat segíthetnek a „social selling” módszerek, vagyis azok a technikák, amelyek arról szólnak, hogy a social média segítségével hogyan tudod eladni magad.

Ha szeretnéd megtanulni ezeket a módszereket, akkor gyere és kapcsolódj a csütörtök esti, ingyenes Karrier Hack előadáshoz, ahol a Mentor Klub most induló szakmai és soft skill képzéseiről – köztük erről a képzésről is – részletes ismertetőt kapsz.
Itt tudsz jelentkezni az ingyenes, online karrier-tervezést segítő előadásra.

5) Sok pénz kell hozzá

TÉVEDÉS. Ezt főleg azok gondolják, akik gyorsan akarnak hatalmas követői bázist építeni a közösségi felületeken. Nyílván lehet pénzért is követőket szerezni, de az igazi, hatékony kapcsolatok soha nem pénz, hanem tartalom kérdése. 

Az a jó kapcsolatépítés, ami a kölcsönösségen alapul. Vagyis ha te adsz valakinek, azt előbb-utóbb valahonnan visszakapod. Ezért is érdemes például összekötni embereket, és nem csak magadban gondolkodni, hanem, hogy kik lehetnek azok a felek a jelenlegi kapcsolatrendszeredben, akik egymás hasznára lehetnek. Ezeket a közvetítéseket te is ugyanúgy visszakapod idővel, és még csak erőlködnöd sem kell.

Persze mondhatod, hogy dehát a konferenciák, üzleti reggelik pénzbe kerülnek, minimum belépőt kell venni. Ez igaz, de vannak már például olyan üzleti reggelik is, ahol az első három-négy alkalom ingyenes, ezekre is el tudsz menni, és nagyon sok ingyenes esemény van, ahol ismerkedni lehet. 

De mondok mást! Ha valaki kap egy elismerést, elér egy üzleti vagy munkahelyi sikert, vagy egyszerűen csak tetszik, amit csinál, szereted a tartalmait, akkor simán felveheted vele a kapcsolatot Linkedinen, ráírhatsz, gratulálhatsz neki. Ez nem kerül semmibe! Az a jó hír, hogy a legtöbb kapcsolatépítési megoldás ma már ingyenes!

6) Elég egy ütős bemutatkozás

TÉVEDÉS. Habár nagyon fontos a liftbeszéd – erről hamarosan egy külön cikkben is mesélek majd – de nem elégséges a kapcsolatépítéshez. Az ütős bemutatkozó ahhoz kell, hogy felkeltsd a másik fél figyelmét, de ha azt nem követi azonnali utánkövetés, akkor önmagában semmit nem ér.  

Bemutatkozás után legkésőbb 48-72 órán belül muszáj, hogy továbbvidd a kapcsolatot (ráírj a másikra, beszélgetést szervezz vele stb.) különben elfelejt, akármilyen hatásos elevátor pitch-ed is volt, és akármilyen szimpatikus voltál. A kulcs tehát az utánkövetés a networkingben! 

7) Csak a vállalkozóknak fontos

TÉVEDÉS. Gondolj csak bele, mikor hirtelen elromlik valami otthon, és szükséged van egy jó szakemberre! Vagy mondjuk egyik napról a másikra elveszíted a munkád, kapsz egy hülye főnököt, és azonnal szükséged lenne egy új állásra!

Mennyivel jobb, ha nem akkor kell kapkodnod, hogy úristen, most kihez forduljak, hova menjek?! Ha van egy felépített kapcsolatrendszered, nem kell hónapokig keresgélned, nem kell őrlődnöd, hanem sok esetben, elég kiírni egy üzenetet a közösségi oldalra, vagy megkérdezni pár ismerősödet és máris megoldódik a probléma. A kapcsolatrendszer azt adja meg, hogy nem vagy egyedül! Ezért is érdemes és fontos a tudatos kapcsolatépítés. 

AMI NEM TÉVEDÉS: Nem kell, hogy mindez kényelmetlen vagy erőltetett legyen a számodra. Kapcsolatot építeni mindenki tud. Egy hibát tudsz csupán elkövetni ebben, ha nem csinálod! 

Hajrá, sok sikert, eredményes kapcsolatépítést kívánok neked! 🙂

Ha szeretnél előrelépni a pályádon, többet keresni, izgalmasabb munkát végezni, vagy csak egyszerűen szeretnéd képezni magad, akkor csatlakozz a Gerilla Mentor Klub több, mint 4000 fős önfejlesztő közösségéhez, ahol egy csapásra minőségi kapcsolatokat szerezhetsz!
Tudj meg többet a Mentor Klubról és Karrier Hack módszerről! Várlak szeretettel csütörtök este az ingyenes, online mini-tréningemen, hadd meséljek bővebben is a képzésekről és a klubról neked! 

 

A szerzőről

Picture of Bíró Nóra

Bíró Nóra

A tudatos kommunikáció nagykövete, a testbeszéd magyarországi szakértője. A Master of Sales Training (MOST) alapítójaként tréningek, előadások és konzultációk formájában segíti a kommunikáció hatékonyságának növelését nemcsak az online és offline tárgyalásokon, hanem a LinkedIn-en is. Kommunikációs, értékesítési és pszichológiai témákról indított podcast csatornát (MOST Podcast Bíró Nórával). A Piac&Profittal együttműködve létrehozta Magyarország első online testbeszéd kurzusát. Forbes vendégszerző, ismert hazai konferenciák rendszeres előadója. Találkozhattál már vele az Internet Hungary, HVG konferenciák, Evolution, PP Konferenciák rendezvényein előadóként.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028