Első benyomás nincs kétszer, és sokszor bizony már az első megszólalás előtt eldől, hogy szimpatikusnak találnak-e minket, vagy sem. Ezért nagyon fontos, hogy ha egy tárgyalásra, vagy állásinterjúra készülsz, ne csak azt gondold át, hogy mit mondasz. A nonverbális kommunikációnak óriási ereje van. Fogadd meg ezt a 7 tippet, és sokkal meggyőzőbbnek és magabiztosabbnak tűnsz majd.
1. Az első benyomás az ajtón kívül kezdődik!
Ha te mész egy állásinterjúra, még mielőtt belépnél az ajtón, már a cipőd kopogásából is lesz egy képe az interjúztatónak rólad. Bármily furcsa, ez mind-mind a tudatalattinkban játszódik le, és óriási befolyással van a döntéseinkre anélkül, hogy tudnánk róla.
Ha szeretnéd megmutatni a szakértelmedet, ehhez bizony az is kell, hogy magabiztosnak látszódj (és persze az is legyél), és magabiztosan közlekedj. Legyél tudatában annak, hogy már oly apróság is, mint a cipőd kopogása hat a másikra. Még meg sem pillantott téged, még az ajtón kívül vagy, de már van egy első ítélete rólad. És ha már a cipőkkel kezdtünk…
2. Figyelj oda a járásodra!
Jellemzően akik lassabban és nagyon halkan, óvatoskodva mennek, azokat bizonytalanabbnak könyvelhetik el, ezért nagyon fontos, hogy legyen egy dinamikája a járásodnak.
Amikor értékesítőket oktatok telefonálási technikákra, akkor is azt szoktam javasolni, hogy még ha a másik fél nem is látja őket, akkor se ülve telefonáljanak, hanem lehetőség szerint járkálva. Aki beszéd közben fel-alá járkál, annak a dinamizmusa, határozottsága egyszerűen átjön a telefonon keresztül is.
Állásinterjú előtt, érdemes tehát neked is nem csak a válaszaidat, de a lépteidet is gyakorolni egy picit.
3. Húzd ki magad!
Hiába sulykolják belénk gyerekkortól kezdve a szüleink és a tanáraink, hogy ülj egyenes háttal, húzd ki magad, a legtöbb ember mégis sokszor megfeledkezik a testtartásról. Pedig milyen fontos a tartás, nem igaz?
Vállak hátra, gerinc egyenesen, a fejünket pedig mintha egy zsinórral húznák felfelé. Ha semmi másra nem fordítasz különösebb energiát, de odafigyelsz az egyenes tartásra, már benne leszel a top 5 legmagabiztosabbnak tűnő jelöltek körében.
4. Állakat fel!
A testtartás mellett a fejedre is figyelj oda: az álladat enyhén emeld fel!
Nyílván nem az a cél, hogy felszegett fejjel közlekedj, de mielőtt belépsz valahova, azt azért ellenőrizd gyorsan, hogy az állad ne a föld felé mutasson.
A leszegezett áll védekezést, egy menekülő pozíciót mutat a másik felé, semmiképp sem magabiztosságot sugall. Ennek ellentéte az, amikor megmutatod a nyaki területet is, ami azt üzeni a külvilágnak, hogy nincs félnivalód, határozott és tettre kész vagy.
5. A kezed beszél helyetted
Minden kézmozdulat üzenetet rejt, ezért ne felejtsd el bevetni a klasszikus, magabiztosságot sugárzó kézjeleket, de csak csínján! Érdemes nem túlzásokba esni ezen a téren sem, főként ha nem egy vezetői pozícióra pályázol, nehogy túlságosan dominánsnak gondoljanak.
Ha megbízhatóságot, együttműködést szeretnél sugározni, akkor erősítsd a mondandódat felfelé mutató tenyérrel és nyitott kezekkel!
Ha pedig vezetői kvalitásaidat szeretnéd hangsúlyozni, akkor használhatod a csípőre tett kezek, mutatóujjal való mutatás, vagy a toronysisak kéztartást is. Ez utóbbit például Angela Merkel is előszeretettel alkalmazta, nem véletlen, hogy ma már szinte névjegyévé vált ez a kéztartás, merkelezésnek is hívják. 🙂
6. Kontrollált láb!
Talán te is találkoztál már a híres képpel Kennedy és Nixon első televíziós vitájáról, ami testbeszéd szempontjából is egy sokat emlegetett, ikonikus esemény. Kis túlzással mondhatjuk azt is, hogy az elnökválasztást a testbeszéddel nyerte meg Kennedy. Miért?
Nagyon szembetűnő a felvételeken például, hogy míg Nixon egy ún. futópózban ül – az egyik lába hátrébb van a szék alatt – mint aki folyamatosan indulni készül, menekülne ebből a helyzetből, ráadásul az egyik kezét is ökölbe szorítja, ami a stresszt, feszültséget mutatja. Kennedy ezzel szemben keresztbetett lábbal, kontrollált testtartásban van, kihúzza magát, és folyamatosan a kamerába néz, ami a tévénézők számára sokkal szimpatikusabbnak hat.
Így történt meg az, hogy aki a rádióban hallgatta a vitát, annak Nixon volt a meggyőzőbb, de aki élőképen követte a beszélgetést, annál toronymagasan Kennedy nyert.
A lábaid rengeteget elárulnak rólad! Érdemes ezért minden magabiztosságot kívánó helyzetben kontrollálni a lábtartásodat és a lábmozgásodat. A legjobb ha egymás mellett, vagy keresztbe téve pihenteted őket. De mondjuk férfiaknál az ún. amerikai négyes lábtartás – amikor az alsó lábszár vagy a boka a térden pihen, tehát a láb egy négyest ír le – már egy ellenállást mutat, ezt inkább kerüld el, ha teheted.
És végül a leglényegesebb….
7. Legyen összhangban amit mondasz azzal, ahogyan mondod!
A hetedik, egyben legfontosabb tipp az önazonosság. Figyelj arra, hogy minden egyes non verbális gesztus, jel támassza alá a mondandódat!
Például ha határozottan állítasz valamit, akkor azt egy bólintás is bátran kísérheti. Ugyanígy ha tagadsz valamit, azt egy fejrázással nyomatékosíthatod. Vagy ha számokat mondasz, azt mutasd is!
Ahogy az elején is említettem, ezek sokszor nagyon pici dolgok, de annál fontosabbak, mert mind-mind segítheti, vagy épp hátráltatja azt, hogy az üzeneted átmenjen a másik félnek.
Ha azt látják rajtad, hogy tisztán, világosan, önazonosan kommunikálsz, és minden gesztusoddal segíted, hogy az az üzenet menjen át, amit szeretnél, az már önmagában egy magabiztosságot sugall. Mindezt ráadásul szavak nélkül.
Végezetül még egy jó tanács!
Talán te is azt gondolhatod most, egy-egy tipp olvasása közben, hogy ez az egész így egy nagy színház, tettetés, begyakorolt mozdulatok, ami nem te vagy! De ne feledd a mondást: “Fake it till you make it”, vagyis “Játszd el, amíg meg nem valósul!” Mindaz, amit mutatsz kifelé, az bizony vissza is hat az agyadra, és egy idő után még csak tettetned sem kell a magabiztosságot, belülről fog jönni az egész.
Hajrá, magabiztos fellépést és sikeres állásinterjúkat kívánok neked!