Amikor a karrier és a személyiség nincs összhangban
Nemrég járt nálam konzultáción egy fiatal hölgy. Zsuzsi a Covid előtt személyi edzőként dolgozott, imádták a vendégei, és ő is 100%-ig úgy érezte, hogy a helyén van. Majd jött a lezárás, bezártak az edzőtermek, Zsuzsi pedig kénytelen volt más állás után nézni.
Jobb ötlet híján, követte a bátyja példáját és az IT felé indult. Elvégzett egy programozó sulit, évfolyamelsőként zárta a tanfolyamokat, azonnal be is került egy tesztelő állásba, ahol már juniorként is simán megkeresi azt a pénzt, amit személyi edzőként keresett.
Zsuzsi karrierje tehát látszólag a sínen van: az anyukája boldog, hogy van egy jó állása, a főnökei elégedettek vele, elő akarják léptetni, ő viszont elsírta magát a tanácsadáson, mert rájött arra, hogy ebbe a munkába konkrétan bele fog halni…
“Gabi, hányok ettől az egésztől. Megőrülök, hogy le vagyok szegezve egy számítógéphez. Én ebbe bele fogok pusztulni.”
Pályaorientáció nélkül nem érdemes
Zsuzsi esete nem egyedi, elég gyakran előfordul, hogy valaki elkezdi képezni magát egy irányba, mindent, ami a szakmához kell meg is tudja tanulni, jó is benne, de a személyisége fuldoklik.
Ezeknek a kisiklásoknak általában egyetlen oka van: a szakemberek többsége nem definiálja előre, hogy mire vágyik, mik a céljai és a szempontjai egy állásnál. Pedig ezzel kellene kezdeni az egész álláskeresést, ugyanis a döntésed és választásod hosszú évekre meg fogja határozni nem csak a szakmai fejlődésedet és anyagi helyzetedet, de az életminőségedet is.
Íme egy pofonegyszerű gyakorlat, amivel kiszűrheted a nem neked való irányokat!
Tevékenységskála-teszt
A tevékenységskála teszt (vagy más néven tevékenységpreferencia-teszt) egy olyan pályaorientációs eszköz, amely segít feltérképezni, hogy milyen típusú feladatokban fogod hosszú távon jól érezni magad, és melyek azok, amelyek kevésbé passzolnak hozzád.
Hogyan működik?
Én a legegyszerűbb verziót ajánlom, ezzel a teszttel két dimenzió mentén mérheted a preferenciáidat:
– Kommunikáció (K) → Vagyis mennyire preferálod inkább a kommunikációközpontú állásokat.
– Számítógép (SZ) → Mennyire szereted a számítógépes, digitális munkavégzést.
Ahogy az ábrán látszik, viszonylag egyszerűen kiválaszthatod a saját értékpárodat:
1-es a tevékenységi számod, ha 0% kommunikáció és 100% számítógép az álmod, vagyis egyáltalán nem szeretsz emberekkel kommunikálni, de egy szál laptoppal a világ bármely táján eldolgozol- lehetőleg egyedül, még a kapucnit is a fejedre húzva.
2-es vagy, ha nálad 20% kommunikáció – 80% számítógép az arány… és így tovább…
Amint látod, nincs olyan nincs, hogy 50%-50%, valamelyik tényező (K vagy SZ) mindig picit erősebb mindenkinél.
Az eredmények alapján pillanatok alatt kirajzolódik, hogy inkább szervező-segítő vagy elemző-technikai jellegű feladatokban fogod jól érezni magad.
Nem vagyunk gépek!
A teszt kitöltésénél nem számít, hogy volt már 80-20-as munkád is, meg 40-60 is, és azt is meg tudtad csinálni.
Úgy kell kitölteni, és úgy kell gondolkodni a karrieredről, hogy ha tőled függne, hogyan dolgoznál, milyen leosztást választanál. Milyen arányban legyen a munkádban laptop és milyen arányban kommunikáció, hogyan tudnád kihozni magadból a legtöbbet?
Mindig az álommunka lebegjen a szemed előtt!
Ha te laptoppal szeretsz dolgozni, a számok, elemzések, adminisztráció a Te tereped, de bemész egy ügyfelekkel foglalkozó munkakörbe, ahol prezentálni, kommunikálni kell, abban nem lesz túl sok köszönet, mert rövid idő után nem leszel kedves. Ha viszont Te egy sales-es, projektmenedzser típus vagy, kommunikálni, segíteni szeretsz, de utálsz adminisztrálni, elemzéseket gyártani, és elkezdesz IT-t tanulni (lásd. Zsuzsi), abba sem lesz túl sok köszönet, mert még ha sikerül is pályát váltani, és megugrik a fizetésed, pár hónap/év után megkattansz.
A tevékenységskála-teszt legnagyobb előnye, hogy a preferenciák (azaz a számaid) könnyen összevethetők a munkaerőpiacon elérhető szakmákkal és ajánlott karrierutakkal is.
Példa néhány munkakörrel:
- 1, 2 tevékenységszámhoz passzol =› IT munkakörök – programozó, tesztelő, cloud adminisztrátor, cloud cost analyst
- 2, 3 tevékenységszámhoz passzol =› data analyst, adatelemző, kontroller állások, SEO szakember, SAP specialista, HR-munkaügy
- 3, 4 tevékenységszámhoz passzol =› business analyst munkakörök, HR generalista, minőségirányítási belső auditor
- erős 4 tevékenységszámhoz passzol =› projektmenedzserek, IT projektmenedzser, beszerző, termékmenedzser
- 4, 5 tevékenységszámhoz passzol =› Scrum Master, online marketing specialista, logisztikai menedzser, cloud consultant, vezetői pozíciók
- erős 5 tevékenységszámhoz passzol =› kereskedelmi vezető, ügyfélkapcsolati munkakörök
- 5, 6 tevékenységszámhoz passzol =› agilis coach, vállalati tréner, oktatók, személyi edző
- erős 6 tevékenységszámhoz passzol =› értékesítői állások
A pályaorientációra úgy tekints, mint egy vonatra!
A karriered olyan, mint egy utazás, ahol a pályaorientáció lényege, hogy megtaláld azt a „mozdonyt”, ami el tud vinni a célodhoz.
Nem biztos, hogy egyetlen felszállással (azaz váltással) azonnal el tudsz jutni a végső célállomásig, de az fontos, hogy a vonat a célod felé tartson.
Ha például van egy kényelmes állásod, és nem kell s-o-s munkát találnod, akkor 5-ös/6-os tevékenységszámmal felesleges elkezdened programozást vagy Power BI-t tanulni, mert az a vonat számodra épp az ellenkező irányba fog tartani. A tevékenységskála-teszt mellett számos más önismereti eszköz is rendelkezésedre áll, amelyek segíthetnek a jó és reális célok tűzésében! Használd bátran ezeket! (A Mentor Klub következő egész napos, élő, online pályaorientációs tréningjén én is mutatok néhány jó gyakorlatot Neked!››)
Ha már beleteszed a munkát és komolyan veszed az állásváltást, fontos, hogy jó szakterületre és stabil céghez menj, de az legalább annyira fontos, hogy a helyeden érezd magad.
A kék-óceános, modern területeket, ahol jó fizetésekkel tudsz elhelyezkedni ma már viszonylag könnyen meg lehet találni. Többezer szakember karrierjét átlátva, tudjuk azt, hogy mit érdemes tanulni, mit keres a munkaerőpiac. Pontosan beazonosítható az a 7-8 új szakirány és ezen belül a konkrét munkakörök, amikre érdemes Neked is átképezni magad. Gyere az ingyenes Karrier Hack előadásra és ismerj meg Te is minél több Neked való munkakört! ›› Ha emellé csinálsz egy alapos önvizsgálatot, megcsinálod a pályaorientáció személyiségre vonatkozó részeit is – pl. ezt a gyakorlatot – akkor nem csak jól fogsz keresni, de lubickolni fogsz a karrieredben, mert azt csinálhatod, ami Neked való és amit szeretsz!
Ne alkudj meg a karrieredben!
Ha tudatosan építed a pályád, és ragaszkodsz a számodra megfelelő irányhoz, elkerülheted a kiégést és a boldogtalanságot. Ne feledd, a mindennapjaidról, az életedről van szó! Megérdemled, hogy olyan munkát végezz, amelyben kiteljesedhetsz és boldog lehetsz.
Hajrá, sok sikert kívánok Neked!