Mit jelent a Zeró-alapú gondolkodás?
A legtöbb ember csak akkor kezd el gondolkodni a munkáján, amikor már késő van.
Amikor már megkapta az utolsó figyelmeztetést. Vagy amikor egyszer csak nem érzi jól magát a bőrében, és fogalma sincs, hogyan jutott el idáig.
Nagyon sok ügyfelem jön például tanácsadásra azzal, hogy „tudom Gabi, hogy kéne tanulnom valamit”, vagy „régóta tervezem, hogy lépjek” — de valójában évek óta nem álltak neki a karriertervezésnek igazán.
A zéró-alapú gondolkodás erre jó, segít visszalépni egyet, és feltenni a kérdést:
„Ha ma jönne egy 180 fokos fordulat a munkámban, mit csinálnék?”
„A mostani tudásommal újra ezt választanám?”
“Lenne egyáltalán mozgásterem?”
„Mennyit érek most a munkaerőpiacon?”
Ez a fajta gondolkodás nem luxus, hanem az egyik legfontosabb stratégia a karrieredben.
Itt van például egy világot megmozgató esemény: a pápaválasztás!
Gondolom számodra is egyértelmű, hogy az új pápa személye nem egyetlen délután alatt dőlt el. Nem úgy történik, hogy a bíborosok egyszer csak riadtan körbenéznek:„Ajjaj, akkor most ki legyen?!”
A valóságban a két-három legesélyesebb jelölt már jó ideje „készen áll”. Munka, kapcsolatépítés, szimpátia, eredmények és tudatosság áll mögöttük. A jelenlegi pápa sem most kezdte el “felépíteni” magát, hanem ez a “karrier” is egy tudatos építkezés eredménye.
Pontosan így működik ez a Te karrieredben is.
Ha ma kellene lépned egy nagyot, készen állnál?
Két forgatókönyvet játssz le időnként magadban!
-
Mi van akkor, ha holnap hirtelen felindulásból odavágnád a főnöködnek, hogy felmondasz?
Vajon hogyan reagálna rá?
Örömmel nyugtázza, mert ő is régóta ki akart menedzselni a cégtől? – Készültél erre? Van terved? Tudnád, hogyan tovább?
Vagy meglepődne, és azt mondaná: „Ácsi, én szeretnélek itt tartani!” – Erre mi lenne a válaszod?
Fel lennél rá készülve, hogy ki tudj állni magadért?
Tudnál tárgyalni az érdekeidről?
Mi az, ami ott tartana a jelenlegi munkahelyeden – vagy egy új helyen?
Pénz? Magasabb pozíció? Rugalmasabb feltételek?
Mit kérnél, ha hirtelen újra masszív tárgyalási pozícióban találnád magad?
-
És mi van akkor, ha téged hívna be holnap a főnök, hogy köszöni szépen a munkádat, de el kell küldenie?
Tudod, semmi személyes, csak a gazdasági helyzet vagy a szervezeti átalakítás…
Ez bizony bármikor bárkivel megtörténhet.
Én havonta legalább három-négy olyan karrier-konzultációt vezetek, ahol tapasztalt szakemberek ülnek velem szemben, mert hirtelen elbocsátották őket. Kiváló, élvonalbeli emberek, akiknek a béréből a cég akár két-három fiatal munkatársat is fel tud venni. Vagy épp azért válnak meg tőlük, mert automatizálták a munkájukat – és kettő helyett elég lett egy ember is.
Épp a napokban járt nálam egy pénzügyi vezető, aki azzal kezdte, hogy hat hónapja nincs állása. Egyik napról a másikra jött egy új nagyfőnök és 15%-os leépítéssel nyitott. Az új vezetés optimalizált, kiszervezett, költséget csökkentett – ő pedig azóta próbál visszakerülni a piacra.
Csakhogy 52 évesen már nem olyan könnyű: kevesebb a vezetői pozíció, szűkül a piac, és különösebb specialista tudás nélkül nem kapkodnak érte.
Nagyon kellemetlen tapasztalás ez, hidd el nekem! Az első egy-két hónapban még mindenki magabiztos: „Na ne már, hogy nem találok állást! 20 éve ezt csinálom, én voltam a vezető, csak felvesznek valahová…” De amikor a harmadik, negyedik hónapban sincs áttörés, akkor jön a felismerés: „Jaj de kár, hogy nem gondolkodtam előbb.”
A világ elképesztő tempóban halad előre.
Az álláspiac alapjaiban változott meg.
És azt, hogy mennyire vagy értékes munkaerő nem – de legalábbis döntően nem – a korábbi karriered határozza meg.
Egy szemléletes példa!
A napokban hallgattam egy beszélgetést Risztov Éva, olimpiai bajnok úszóval. Mesélte, hogy amikor abbahagyta az úszást, mellbevágó volt szembesülnie azzal, hogy hiába tett le sok mindent az asztalra, hiába volt millió érme, és szerzett olimpiai bajnok címet Magyarországnak, az álláspiacon mindez semmit nem jelentett.
Az állásinterjúkon rendre azt élte át, hogy semmit nem ér. A munkáltatókat ugyanis egyáltalán nem érdekelte, hogy 2:06-ot tud úszni 200 pillangón. Helyette a kérdésük ez volt: Word? Excel? Képszerkesztő ismeretek? Digitális tudás? Nyelvtudás? – Ezek mennek vagy nem mennek?
Rá kellett döbbenie, hogy szinte a nulláról kell újraépítenie magát, mert a sporton kívüli életével egyáltalán nem foglalkozott, és közel 30 évesen még egy gyakornoki állást sem kapna meg az aktuális tudásával. Érted már?
Legyen ott a fejedben a Zéró!
Mi a terved, ha egyik napról a másikra váltanod kellene?
- Másnap mihez kezdenél?
- Mennyire tudnád mozgósítani a szakmai kapcsolataidat?
- Hová és hogyan pályáznál?
- Mihez értesz? Mennyire modern ez a tudás?
- Mennyi tartalékod van? – és nem csak anyagilag. Energiában, felkészültségben.
- Mennyit érsz az álláspiacon?
- Mennyire vagy versenyképes?
Azt kell látni, hogy még a kvalifikált, nyelveket beszélő, a szakmájukban “olimpiai bajnok” szakembernek is átlagosan 6–9 hónap egy sikeres váltás. Ha a krach kellős közepén döbbensz rá, hogy de hát nincs is ennyi anyagi tartalékod, nincsenek a szakmában már ismerőseid, nem ápoltad a kapcsolataidat, nincs modern, specialista tudásod, és egyáltalán azt se tudod, hová és hogyan pályázhatnál, hogyan működik az álláspiac, az már régen rossz.
Ne rizikózd ezt meg!
A Zeró-alapú gondolkodás azért kell, hogy folyamatosan nálad legyen a gyeplő!
Nem félni kell, hanem felkészülni! – A rossz hírem az, hogy nincs másik út!
A tudatos karriertervezés nem csak azt jelenti, hogy folyamatosan építkezel felfelé, és mindig, minden áron többet akarj.
A tudatosság azt jelenti, hogy szárazon tartod a puskaport: folyamatosan figyeled, mi zajlik körülötted. Látod, merre tart az a vonat, amin éppen utazol a karrieredben. És bármikor át tudsz szállni egy másik szerelvényre, ha úgy adódik, vagy Te úgy döntesz, mert képben vagy, lépést tartasz a világgal és készen állsz.
Ahhoz, hogy a helyeden legyél és valóban jó karriered legyen, időnként vissza kell ugrani a Zéróra, és elölről kell kezdeni a kérdezést! Ne spórold ezt meg!
Mit tanulj és hogyan maradj élvonalbeli szakember, akiért kapkodnak a cégek? Gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes online előadáshoz és kerülj képbe az álláspiaci trendekkel. Nézd meg, hogy a szakmád merre tart, mit keresnek a cégek, és milyen egyéb lehetőségeid lennének, amire most talán még csak nem is gondolsz! Az előadás ingyenes, gyere és iratkozz fel itt! ›› Pályakezdőknek, tapasztalt szakembereknek, vezetőknek egyaránt ajánlom.