Érezted már úgy, hogy veled valami baj van? Sokkal több lenne benned, de van valami, ami nem engedi, hogy kiteljesedj. Másnak minden olyan könnyen megy, te viszont hiába tűzöl ki célokat akár a karrieredben, akár a magánéletedben, egyre-másra akadályokba ütközöl? Pedig te is tudod, hogy mások sem szebbek, sem jobbak, sem ügyesebbek nálad. Figyelj, ezt kell félretenned, hogy végre a helyedre kerülj!
Önsorsrontó hiedelmek fogságában
Ha a dolgok nem úgy, vagy nem olyan ütemben történnek az életedben, mint mindenki másnak, akkor érdemes picit a gondolkodásodra ránézni. Ilyen esetekben ugyanis a mélyen rendszeresen megtalálható egy vagy több akadályozó hitrendszer.
Mik is azok az akadályozó hitrendszerek?
Olyan gondolatok/nézőpontok, melyeket igaznak fogadtál el valaha. Innentől pedig ezen a nézőponton keresztül éled az életed és teremted a valóságodat. Ezek olyan korlátok, melyek nem valósak, hanem te hoztad őket létre. Legtöbbször tudattalanul.
Nézzünk néhány példát a hitrendszerekre!
- Én nem vagyok szerethető.
- Nem kellek senkinek.
- Nincs nyelvérzékem, ezért nem beszélek angolul/németül/japánul.
- Egy igazi antitalentum vagyok a számítógépes programokhoz.
- Nekem mindenért sokkal keményebben kell megküzdenem, mint másoknak.
- Nem vagyok jó előadó.
- Nem vagyok kitartó.
- Én nem vagyok vezető típus.
- Rám nem kíváncsiak az emberek.
- —————————————-
A fenti vonalra nyugodtan írd be képzeletben a te mondataidat, biztos vagyok benne, hogy te is fel tudnál sorolni még jó párat…
Na de hogyan jönnek létre ezek korlátozó hitrendszerek?
Három módja van annak, hogy igaznak fogadjunk el egy-egy ilyen gondolatot.
Számunkra fontos/szeretett személy mondta nekünk
Mondanom sem kell, mennyire nagy hatással tud ránk lenni az, amit a számunkra fontos emberek mondanak. Akiknek adunk a szavára vagy akiktől gyerekként függtünk. Talán nem fogsz meglepődni rajta, de gyerekként sajátítjuk el a legtöbb korlátozó hitrendszert. Hisz hosszú évekig eszedbe sem jutott, hogy megkérdőjelezd a valóság tartalmát annak, amit az anyukád/apukád/imádott nagymamád mondott, nem igaz?
Rengetegszer találkozom kliensekkel, akik az életükön viselik a nyomát ezeknek a mondatoknak.
Például az a 30-as évei elején járó férfi, aki az apjától sokszor megkapta, hogy “Te nem fogod vinni semmire!”. Nagy nehezen, mire 30 lett, szerzett egy diplomát, de nincs állása és a mai napig a szülei gondoskodnak a megélhetéséről. Mivel elhitte az apjának, hogy nem fogja vinni semmire, ezért az állásinterjúi rendre kudarcot vallottak. De ami ennél is nagyobb baj, hogy igazából sem céljai, sem pedig motiváció nem voltak semmihez.
De tárkereső hölgyeknél is nem egyszer jön az az üzenet a családból, hogy “Ezzel a szörnyű természettel nincsen, aki elviseljen, nem fogsz kelleni senkinek!”. És lám-lám, 40 felé közeledve sem akarnak igazán összejönni nekik a párkapcsolatok…
Ismétlés
Minél többször hallunk egy dolgot, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy elhisszük azt. Akár jó, akár rossz egy üzenet, elég csak sokat ismételni, és egy idő után igaznak tekintjük. Igazából a fenti esetekben is az a legrosszabb, ha ismétlődnek. Hányszor lehet látni például, hogy egy gyerekre ráförmednek: “Olyan ügyetlen vagy, jobb ha nem is nyúlsz semmihez!”. Veszélyes mondatok ezek.
Erős érzelmekkel járó helyzet
Vannak olyan erős érzelmekkel töltött helyzetek, amikor elég egy mondatot egyetlen egyszer meghallani, és egy életre beég. Rengetegen traumatizálódnak például egy orvosi vizsgálat során attól, hogy a felállított diagnózist érzéketlenül, nem megfelelő módon kommunikálja az orvos. És ez bizony ki fog hatni a páciens gyógyulási esélyeire is.
Tisztán látszik, hogy korlátozó hitrendszerekkel mindannyian találkozunk és hatással van az életünkre. De mit lehet kezdeni velük?
Így szabadulj meg az önsorsrontó hiedelmeidtől!
Vizsgáld meg az igazságtartalmát!
Vegyük példának, a “Nincs nyelvérzékem” gondolatot!
Mi lenne, ha nem fogadnád el igazságként, hanem megkérdőjeleznéd?
Igaz ez, hogy nincs nyelvérzékem? Lehet a válaszod az lesz, hogy igen, hisz nem tudtál megtanulni angolul sem pedig többször nekifutottál?
Megfogalmaznád azt, hogy mi az a nyelvérzék? Na ezen a ponton már sokan el is akadnak. Egyáltalán létezik valóban nyelvérzék? Mit gondolsz arról, hogy akinek nyelvérzéke van, az miképp tanul nyelveket? Csak ráragad? Nem kell semmilyen erőfeszítést tennie? Igaz ez?
Nézz meg néhány interjút olyanokkal, akik sok nyelven beszélnek, úgynevezett poliglottok! Vagy olvasd el Lomb Kató könyvét!
Látni fogod, hogy mindenki ugyanúgy erőfeszítést tesz bele, hogy elsajátítson egy nyelvet. A különbség csak az érzelmi viszonyulásuk az adott nyelvhez és a tanuláshoz.
Mi van akkor, ha nem azért nem tanultad meg azt a nyelvet, mert nincs nyelvérzéked, hanem mert nem megfelelő módszerekkel oktatták/tanultad?
És végül felteheted azt a kérdést is, hogy “Csak az képes megtanulni egy nyelvet, akinek nyelvérzéke van, vagy léteznek olyanok, akik úgy vallják, nem rendelkeznek nyelvérzékkel, de ennek ellenére megtanulták az adott nyelvet?” És ha egy kicsit keresgélsz, rengetegen mesélik el a történetüket arról, hogyan tanultak meg egy nyelvet különösebb nyelvérzék nélkül.
Keretezd át a régi történetet
Vannak hitrendszerek, melyeket azért nehéz megkérdőjelezni, mert volt olyan helyzet, amiben az valóban igaz volt.
Volt olyan kliensem, aki 42 évesen rettegett attól, hogy a munkahelyén előadást tartson a kollégái előtt. Azt mondta azért, mert nem jó előadó. Mikor megkérdeztem tőle, hogy mi a bizonyítéka erre, azt felelte, hogy hetedikes korában egy történelem kiselőadás borzasztóan sikerült.
Elképzelhető, hogy 13 éves kora óta változott/fejlődött? Erre elnevette magát.
Ebben az esetben az átkeretezés azt jelenti, hogy valójában ő 13 évesen nem tudta, hogyan kell előadást tartani, mert nem tanították meg nekik. Meg lehet tanulni előadni? Meg ám! (Nézd csak meg a Mentor Klub kommunikációs tréningjeit!)
Másokra is igaz?
Természetesen nem vagyunk egyformák, de az mindig legyen gyanús, ha azt látjuk, hogy másoknál ez nem okoz nehézséget.
Van olyan elvált hölgy, aki egy gyerekkel azt gondolja, hogy lehetetlen számára párt találni. Miközben van olyan 3 gyerekes elvált nő, aki könnyedén talál magának párt.
Van olyan 45 éves álláskereső, aki váltig meg van győződve róla, hogy az életkora miatt nem veszik fel a kinézett pozíciókra, miközben ha 50+-os Mentor Klub tagok is simán bejutnak állásokra.
Ha nem hiszel abban, hogy valami lehetséges számodra, érdemes lehet az adott dologgal kapcsolatban sikertörténetek olvasni!
A Mentor Klubban is rengeteg motiváló történettel találkozhatsz. Ha érdekel, hogy hogyan helyezkedtek el mások sikeresen, hogyan tudtak pályát módosítani, jobban fizető szakterületekre bekerülni, és hogyan kerültek végre helyükre a karrierjükben és az életükben, akkor gyere és csatlakozz a CSÜTÖRTÖK esti, ingyenes, online Karrier Hack előadáshoz, ahol megtudhatod, hogy ők mit tanultak, hogyan változtattak, miben fejlesztették magukat és mik azok a modern, feltörekvő, magasan értékelt szakterületek, ahol végre te is kiteljesedhetsz.
Az előadást Baráth András karrier-tanácsadó tartja, a részvétel ingyenes, itt tudod elkérni hozzá a linket. ››
Ha megérted a Karrier Hack lényegét, te is látni fogod, hogy a jobb életszínvonal és az előrelépés számodra is lehetséges, és azt is pontosan érteni fogod, hogy hogyan. Kis idővel pedig megjelenik benned a kérdés: “Nekem miért is ne sikerülhetne?”
Indulj el ezen az új úton mielőbb!
BÁTORSÁGOT ÉS SOK SIKERT KÍVÁNOK NEKED!