Az előző cikkem után sokan kértétek, hogy mondjam el részletesen is, milyen hibákat jelöltem a csatolt önéletrajzon. Nézzük, mit lehetne jobban csinálni!
1) Legyen egyhasábos
Az önéletrajzoknál kétféle elrendezést tudsz használni: egyhasábos vagy kéthasábos verziót. Érdekes módon a tréningjeimen és a személyes tanácsadások során is azt látom, hogy az emberek többségének a kéthasábos megoldás valamiért jobban tetszik. Nem hiba, ha Te is ezt preferálod, mégis azt tanácsolnám, hogy a következő jelentkezésnél inkább az egyhasábos formát válaszd. Minél egyszerűbb, minél átláthatóbb, annál jobb a pályázat! Legyen szellős, egységes, helyesírási hibáktól mentes és jól olvasható. A betűméret legyen 12-es, de használj bátran kiemeléseket és a fejezetcímeket legalább 16-os méretben szedd.
2) Legyen címsor – pozícionálás
Régen bevett szokás volt, és valahogy nem tud kikopni a gyakorlatból kiírni a pályázatokra, hogy Önéletrajz/Szakmai önéletrajz/Curriculum Vitae. Ez egy felesleges infó. Sokkal jobb megoldás, ha egy figyelemfelkeltő címsort adsz az önéletrajzodnak, ami utal a pozícióra és a te speciális tudásodra. Például írhatod azt a címbe, hogy
– „Főkönyvelő magabiztos SAP tudással”
– „Projektmenedzser Agile tapasztalattal”
– „Ügyfélkapcsolati munkatárs tárgyalási szintű angol tudással”
A munkáltatót elsődlegesen az érdekli, hogy miben leszel megoldás neki. Ha már a címsorban benne van egy-egy hívószó, amit keres, azzal megsokszorozod az esélyeidet.
3) Az a név kell, amit használsz
Név természetesen kell az önéletrajzra, de ne feltétlenül a személyi igazolványodat vedd alapul! A Kovács Károly Gáborné vagy Kovács Károlyné nem lesz jó választás, hiába szerepel így a neved a hivatalos iratokon. Az önéletrajzodon az a keresztneved szerepeljen, ahogyan szólítanak. Ha két keresztneved van, húzd alá, amelyiket használod, vagy eleve csak az egyik nevedet írd oda. Apróság, de már az első két sorban egy kérdőjelet hagyhatsz a munkáltatóban: ha felhívom, hogyan is szólítsam?
4) Fénykép nem javasolt
A fénykép kérdés egy megosztó téma, ezt a TikTok videót érdemes megnézned. Tapasztalt karrier-tanácsadóként én azt javaslom, hogy 45-50 évnél idősebb szakemberként inkább ne csatolj képet, akkor sem, ha kérik. Ez nem az én véleményem, kutatások bizonyítják, hogy a fotó sokszor inkább hátrány a kiválasztásnál, még az attraktívabb hölgyek esetén is. Érdemes pályázni fényképpel és fénykép nélkül is állásokra, csinálj magadnak erről saját statisztikát. És fogadj el egy jó tanácsot: ha mindenképpen fényképpel akarsz jelentkezni, akkor az csakis profi fotós által készített, jól bevilágított, ízléses (és lehetőleg mosolygós) kép legyen! Íme egy profi fotós tanácsai. ››
5) Lakcím tilos
Vannak olyan tiltólistás információk, amiket jobb, ha nem írsz bele a pályázatodba, mert nem lehet kiszámítani, hogy rontják vagy javítják az esélyeidet. Az egyik ilyen adat a lakcím. Számtalanszor előfordul olyan eset, hogy azért utasítanak el null-nullnál egy jelöltet, mert a munkáltató szerint messze lakik. Ez akár még Budapesten belül is probléma lehet. Legyen ez a Te egyéni döntésed, hogy mennyi ingázást vállalsz, ne az önéletrajzokat válogató HR-es munkatárs döntsön helyetted. Jegyezd meg és fogadd el tőlem, hogy az önéletrajzban nem kell sem a születési évet, sem az életkorodat, sem a lakcímedet feltüntetni!
6) Szakemberhez méltó email-cím
Rengeteg elírt telefonszámmal és email címmel beküldött pályázatot láttam már életemben. Ezt a két adatot háromszor is ellenőrizd! Annál kínosabb nincs, amikor azért nem tudnak elérni, mert rossz adatot adsz meg. Az email cím ráadásul egy árulkodó infó is lehet. Kerüld az életkorodra, születési dátumodra utaló címeket: margo1970@gmail.com, és a Toth-csalad1@freemail.hu, vagy a kutyimutyi73@gmail.com sem kelt túl jó benyomást egy komolyabb szakértőnek. Nagyjából 10 perc létrehozni egy új email címet, inkább hozz létre egy újat, ami egy szakemberhez méltó imázsának is megfelel!
7) Bemutatkozás helyett célkitűzés és erősségek
Úgy tekints az önéletrajzodra, mint egy marketing anyagra! Minek kell kiderülnie belőle? Két dolognak: milyen konkrét pozícióra pályázol, és mi mindenért vagy erre alkalmas. Bemutatkozás helyett ezért már az önéletrajz elejére tegyél be egy 3-4 mondatos célkitűzést, és sorold fel benne, hogy milyen erősségek és végzettségek miatt tartod alkalmas jelöltnek magad.
„Célkitűzés: Sales managerként szeretnék elhelyezkedni XY Kft-nél, ahol kamatoztathatom több mint 10 éves, nemzetközi vállalatoknál szerzett értékesítői tapasztalatomat, valamint kereskedelmi végzettségeimet és gyakorlatomat.”
📌 Szeretnél jól felépített, bevált önéletrajzmintákat látni? Gyere és csatlakozz a következő élő, internetes önéletrajz workshophoz, és A-tól Z-ig megtanítunk állásszerző önéletrajzot és motivációs levelet írni! ››
8) Szakmai tapasztalat – évszámok években
A szakmai tapasztalat az egyik legfontosabb része az önéletrajzodnak, a felépítés akkor jó, ha fordított időrendi sorrendben (a legutolsótól kezdve) haladsz visszafelé, maximum 2000-től, és nincs teletűzdelve szünetekkel. A legjobb ha ezt a formát követed: pozíciónév, cégnév és a végén az évszám, de csak években. Nem kell hónapra, napra pontosan elszámolni minden munkával töltött idővel. Ráadásul ha a hónapokat elhagyod, azzal a kisebb kihagyásokat, karrierszüneteket máris kozmetikázod. Ne feledd, hogy az önéletrajzban a centik is számítanak!
9) Szakmai tapasztalat – feladatok
A munkatapasztalat felsorolásánál érdemes egy-egy sorban bemutatni először a munkáltatót, majd a feladatoknál a releváns szakmai tapasztalatodat kiemelni. Például:
„Értékesítő munkatárs, XY Kft. 2020–2024
Magyar tulajdonú társaság, élelmiszer iparág, 100 M forint árbevétel és 15 fő munkavállalóval
Főbb feladatok: meglévő ügyfélkör rendszeres megkeresése, látogatása, új igények felmérése. Új kliensek akvirálása. A budapesti bemutatóterem üzemeltetése, ügyfelek kiszolgálása.”
Ahogy a végzettségnél, úgy a tapasztalatnál sem kell jegyzőkönyv szerűen, mindent átmásolni a munkaköri leírásból, csak a releváns tudás számít. Tedd bele a munkát, nézd meg, hogy mit keres pontosan a munkáltató, és ezekre az elvárásokra fűzd fel az önéletrajzodat, használd a keresett kulcsszavakat! Konkrét példák szerdán az élő, CV workshopon, ahol az egyéni kérdéseidre is szívesen válaszolunk! Iratkozz fel, amíg vannak szabad helyek! ››
10) Ne használj általános kifejezéseket!
A legtöbb önéletrajz tele van ún. semmitmondó kifejezésekkel: jó problémamegoldó, csapatjátékos, jó kommunikációs készség, tulajdonosi szemlélet, stb. stb. Ezek olyan üres szavak, amit ha az álláshirdetésben olvasol, akkor téged is csak irritálnak, nem igaz? A semmitmondó személyes kompetenciák helyett szakmai eredményeket, hard skilleket és valós példákat mutass be az önéletrajzodban. Emelj ki három-négy fontos kompetenciát, és magyarázd is meg, hogy ez a te pályafutásod alatt konkrétan mit jelentett.
Például: “jó problémamegoldó vagyok, hozzám érkeztek be a vevői kérdések és reklamációk, amelyeket hatékonyan kezeltem.”
Még jobb megoldás az, ha személyes kompetenciák helyett a szakmádhoz tartozó főbb erősségeket (pl. szoftverismeret, nyelvtudás stb.) emeled ki és szintén példával alátámasztod. Például van releváns nyelvtudásod? Akkor írhatod bátran: “Angolul társalgási szinten beszélek, az XY Kft-nél én tartottam a kapcsolatot a cég angliai beszállítóival.”
+1) Hagyd el a hobbit!
Ha egy profi szakember benyomását szeretnéd kelteni, inkább ne tegyél hobbit az önéletrajzba. Vannak olyan régi beidegződések, hogy ha van egy jó hobbid, az javíthatja az esélyeidet. Például aki rendszeresen fut, az bizonyára kitartó személyiség, aki focizik, jó eséllyel csapatjátékos, stb. A helyzet az, hogy ma már a legtöbb helyen mesterséges intelligenciával és kiválasztó szoftverekkel válogatják az önéletrajzokat, a gépet pedig nem érdekli, hogy mi a hobbid. A hobbi az önéletrajzban csak elviszi a fókuszt. Ne feledd, a pályázatod egy célt szolgál: hívjanak be állásinterjúra. Nagyon nem jó, ha a szakmai anyagod végén a kerékpározás, kötés-horgolás vagy éppen a crossmotorozás az utolsó infó, ami megragad a személyzetis fejében, mert azonnal minden mást elfelejt. Ha már bejutottál az interjúra, ott már lehet beszélni a hobbiról, ott már fontos lesz a szakmai tudásodon kívül a személyiséged is. Addig viszont a hobbi csak eltereli a figyelmet.
Ne feledd, a jó önéletrajz olyan, mint egy jó smink
Se nem túl sok, se nem kevés. Amit mutatsz magadról az legyen igaz, de fedd el az apróbb hibákat, és azt emeld ki, amitől vonzó jelölt leszel a munkáltatónak!
Remélem ezzel a pár tippel segíthettem, sikeres elhelyezkedést kívánok Neked!