A legjobbaknak is bizonyítani kell!
Nem különösebben szeretem a teniszt, mégis egyik kedvenc könyvem Andre Agassi Open című önéletrajzi írása. Számomra óriási élmény volt ez a kötet, és szinte hetente van egy olyan konzultációm, amikor legszívesebben ügyfelem kezébe nyomnám. Hogy miért?
Mert benne van mindaz, ami a karrier valódi arcát megmutatja.
Agassi sztárteniszező volt, egy igazi legenda, aki az egyik legnagyobb újrakezdést vitte véghez a tenisz történelemben. Világelső volt, aztán visszacsúszott a 141. helyre, és innen küzdötte vissza magát ismét a ranglista tetejére.
Gondolj csak bele, micsoda egót kellett letennie!
Milyen alázatot kellett a tenisz Iránt tanúsítania!
A csúcson járt, aztán a padlón, majd ismét visszaküzdötte magát.
Pontosan ez történik nagyon sok “hétköznapi ember” karrierjében is.
Lehet, hogy húsz évvel ezelőtt Te voltál a legjobb a területeden. De ha most nem tudsz alkalmazkodni, ha nem tanulsz újat, ha nem frissíted a tudásodat, és nem mész a trendekkel, akkor ugyanúgy elsodorhat a világ, mint egy teniszmeccsen a fiatalabb, gyorsabb ellenfelek.
Az álláspiac kíméletlen pálya
Tavaly télen járt nálam tanácsadáson egy 50 évhez közelítő úr. Megjárta a multis ranglétrát, mikor egyszer csak elege lett a rendszerből és egyik napról a másikra felmondott a vezetői állásából.
Amikor a konzultáción finoman szóba hoztam, hogy talán nem volt a legjobb döntés így hirtelen felégetni maga mögött mindent — különösen, hogy 50 éves, ma már egészen másképp működik az álláspiac, ráadásul az iparág, ahová visszatérne, sem épp szárnyal —, még ő nyugtatott engem:
„Gabi, mögöttem 25 év tapasztalat van. A szakmám csúcsát is megjártam, beszélek nyelveket, nagy projekteket vezettem – csak nem lesz már gond találni egy új céget!”
Átbeszéltük részletesen az önéletrajzát, megcsináltuk a pályaorientációt, kijelöltünk 2-3 célirányt, és hogy miket kellene tanulnia, majd nyáron újra hív – már kissé megtörve – hogy nagy a baj: nem hívják be sehová, és nincsenek is neki való állások meghirdetve.
Mint kiderült az önéletrajzát nem írta át, havi 3-4 pályázatnál többet soha nem küldött el, a kijelölt tanfolyamokból egyet nem végzett el – magyarán a Gerilla álláskeresési technikákból semmit az égvilágon nem csinált meg. Viszont LinkedInen verbuvált egy ismerősi kört, ahol hasonló helyzetben lévő álláskeresőkkel panaszkodják ki magukat, hogy milyen ocsmányak a cégek, és mennyire igazságtalan a világ…
“Én aztán nem fogok Professionon pályázni, vagy LinkedInen bratyizni fejvadászokkal, HR-esekkel. Nem vagyok hajlandó 25 év szakmai múlttal és a legjobb cégeknél szerzett tapasztalattal erre a szintre lesüllyedni“ – világosított fel.
Na látod, ez az a gondolkodás, ami az Agassi könyvért kiált!
Nem kell meghunyászkodni, de muszáj visszavenni az egóból!
Az igazság az, hogy az egó – az érzés, hogy „nekem ez jár”, „én már bizonyítottam” – könnyen elhiteti Veled, hogy Neked nincs szükséged álláskeresési technikákra, nincs szükséged fejlődésre, változásra, új készségek elsajátítására. És éppen ez az, ami veszélybe sodorhatja a karriered.
Volt már olyan, hogy egy belső hang azt súgta?
– “most azonnal felmondok!”
– „na nehogy ám már nekem kelljen teperni!”
– “olyan tudásom van, hogy egy hét alatt kapok másik állást”.
Ez az egó hangja!
Csak az a baj, hogy az álláspiac nem áll le csodálni, milyen szép volt a múltad, mekkora istenkirály voltál.
Csak azt nézi: most mit tudsz hozzáadni. Most hogyan tudod megmutatni magad a cégeknek. Most milyen karakter vagy.
💡 Félreértés ne essék, van olyan ügyfelem, aki könnyedén visszautasít csilliós fizetéssel járó felsővezetői pozíciót is csak azért, mert azt kéri a cég, hogy minden nap járjon be az irodába. Ő benne van abban a 400 fiatal IT-s szakemberi körben, aki ezt megteheti. De ő a ritka kivétel!
A valóság az, hogy hiába vagy tapasztalt, jó szakember, hiába tettél le rengeteg mindent az asztalra, minden egyes nap újra kell bizonyítani a piaci értékedet! És bizony van olyan, hogy egy új szakterületen majdnem a nulláról kell újraépítened magad. Az álláspiac pont olyan, mint a teniszpálya.
Ha úgy érzed, mindenki más szembe jön a sztrádán, gyanakodjál!
A legsikeresebbek azok az ügyfeleim, akik Agassiként gondolkodnak: beleteszik a munkát, tanulnak, terveznek, stratégiában gondolkodnak, nyitottak a bevált módszerekre, és nem a múltjukban sütkéreznek.
Egy olyan gyorsan változó világban, ahol a technológia, a gazdaság és a munkaerőpiac igényei évről évre átalakulnak, nincs olyan, hogy kész, innentől napozni fogok, és hátradőlhetsz.
⛔ Aki nem fejlődik, az lemarad.
⛔ Aki nem veszi komolyan az álláskeresést, azt nem fogják felfedezni a cégek.
⛔ Aki nem követi a trendeket, amellett elmegy az álláspiac.
Vége van annak az időnek, hogy hívnak egyik állásból a másikba!
40-45 éves kor felett kíméletlenül bekopogtat az életkor alapú diszkrimináció, Te pedig egy cápákkal teli medencében találod magad. Jönnek a fiatalok friss, új tudással, lendülettel.
Tedd fel magadnak a kérdést őszintén: versenyképes vagy? És ne hagyd, hogy az egód válaszoljon rá! Mert az egó a karrierben az egyik legnagyobb ellenséged lesz! A fejlődés, az ambíció és a siker ellensége. Ne hagyd, hogy irányítsa az életedet!
Szeretnél jó példákat látni?
Kíváncsi vagy, merre tart a munkaerőpiac? Milyen szakterületeken lehet szakértői pozíciókban is vezetői szinten keresni? Mit érdemes tanulni, milyen tudást értékelnek a cégek? Tedd félre az egódat, gyere, csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online Karrier Hack webinárhoz, és kerülj képbe!
💡 Ez nem motivációs dumálás lesz, hanem konkrét, lépésről lépésre bemutatott stratégia. Olyan stratégia, amivel több ezer ügyfelünk hozta vissza magát a versenybe az álláspiacon, és ma jól keres, jól él. Te se bízd a véletlenre! A webinárt ajánlom akkor is, ha most épp nem keresel állást! Itt tudod elkérni a linket a közvetítéshez! ››