A legtöbb ember azért nem vág bele a pályamódosításba, mert nincs kedve X évesen megint pályakezdőnek lenni. A jó hírem az, hogy ha a Gerilla módszertan szerint pályázol, akkor nem is leszel az! Ehhez persze kell egy ütős önéletrajz!
Az, hogy pályát módosítasz és egy teljesen új terültre szeretnél átevezni, még nem jelenti azt feltétlen, hogy a ranglétra aljáról kell kezdened. Csak azért, mert pályát váltasz nem leszel pályakezdő! Ehhez persze kell egy jó stratégia és egy jó pályaváltó önéletrajz.
Mint Tarzan a liánokon
Úgy érdemes pályát módosítani, mint ahogy Tarzan a liánokon közlekedett. Lehet, hogy nagyon messzire szeretnél eljutni onnan, ahol most vagy, de ha ezt úgy építed fel, hogy egymáshoz kapcsolódó területeken keresztül lépdelsz át, akkor rövid idő alatt baromi nagy távolságokat is bejárhatsz.
A fő szabály tehát a váltásnál: amit csak tudsz, fűzz tovább abból, amit eddig csináltál. És ezt az önéletrajzban is mutasd meg!
Ha ez megvan, akkor te már nem pályakezdő vagy a cég szemében, hanem egy értékes új munkatárs, aki rengeteg extra tudást hoz a csapatba.
Irodavezetőből mész pénzügyesnek?
Nem vagy pályakezdő pénzügyesként, hiszen az irodavezetőnek is vannak pénzügyi felelősségei.
Ügyfélszolgálatosból mész logisztikusnak?
Nem vagy pályakezdő, hiszen egy ügyfélszolgálaton rengeteg logisztikai ügy kiderítésében kell részt venni. Érted már?
Persze semmilyen váltás nem megy önéletrajz nélkül!
Ha ugyanis nem jutsz be a CV-del interjúra, akkor hiába van már korábbról valamennyi releváns tapasztalatod, és hiába tanulod bőszen az új területen elvárt szakmai dolgokat, interjú nélkül sajnos nem fognak felvenni.
Az önéletrajz tehát kardinális kérdés a pályamódosításnál is.
A rossz hír az, hogy a pályamódosító önéletrajz egy picit speciálisabb műfaj, mint a hagyományos CV írás, de ne ijedj meg, mert viszonylag könnyen elsajátíthatod az alapvető fortélyokat. Mutatom is a legfontosabb fogásokat.
5 dolog, amire figyelj az önéletrajzodban pályamódosításnál!
1) LEGYEN CÍMSOR
Nem csak pályamódosításnál, de minden váltásnál jó, ha adsz egy figyelemfelkeltő címsort az önéletrajzodnak. Első számú kérdés tehát: tudsz-e olyan címsort adni, ami kapcsolódik a meglévő tapasztalataidhoz és az új munkakörhöz is?
Például nemrég dolgoztuk át egy ERP (vállalatirányítási) szakértő ügyfelem CV-jét, aki projektmenedzsment területre váltott. Nála minden gond nélkül be tudtuk írni a címsorba, hogy ‘Tapasztalt projektmenedzser’, hiszen eddig is rengeteg ERP bevezetési projekten dolgozott.
Lehet, hogy a korábbi pozíciója nem vegytisztán projektmenedzseri munkakör volt, de a munkája jelentős részét projektkoordinálási feladatok alkották. Miért is ne kapaszkodnánk már rögtön a CV elején ebbe?
2) EMELD KI A SZAKMAI ERŐSSÉGEIDET
Sokszor hangsúlyozom az eredmények bemutatásának fontosságát, de egy pályamódosításnál nem az eredményeiden lesz a fő hangsúly, hiszen egy másik területen megszerzett eredmény nem igazán tud téged eladni egy vadonatúj szakmában. Ehelyett arra van szükség, hogy az erősségeidet emeld ki.
Emeled ki a kulcsszavakat és mutasd be az új területhez kapcsolódó szakmai erősségeidet. Például: magabiztos digitális ismeretek, kiemelkedő ügyfélkezelő készség, erős Excel tudás.
De ne csak ezt csináld, hanem egy-egy korábbi munkakörödben megszerzett tapasztalataidat nagyítsd fel, beszélj róluk.
Ha mondjuk Te korábban a saját kisvállalkozásodban dolgoztál szabadúszóként, és csináltál online marketing mellett, pénzügyi és egy csomó egyéb feladatot, kvázi mindent… Míg ezt egy hagyományos önéletrajzban annyival elintéznéd, hogy szabadúszó vállalkozó voltál, egy pályamódosító CV-ben már muszáj az erősségek résznél kiemelni ebből pár releváns dolgot. Például ha online marketing területre pályázol, akkor mondhatod azt, hogy “XY vállalkozásnak én csináltam a hirdetéskezelését, közösségi média megjelenéseit, stb…” Nem az lényeg, hogy mindezt egyéni vállalkozóként, vagy egy cégnél marketingesként tetted. A lényeg az, hogy van releváns tapasztalatod.
3) KOZMETIKÁZD A POZÍCIÓNEVEKET
Minden váltásnál, de egy pályaelhagyásnál különösen fontos, hogy olyan nyelven beszélj, amit a másik oldalon is értenek.
Senki sem írja elő például, hogy csak a korábbi munkaszerződésbe beleírt pozícióneveket használhatod az önéletrajzban, sőt!
Azt kell megérteni, hogy nem fognak behívni interjúra, ha nincsenek olyan pozíciónevek az önéletrajzodban, mint amire pályázol. Legalább az utóbbi két-három munkahelynél muszáj tehát kozmetikázni kicsit a munkakört. Írd át bátran a pozíció megnevezéseket! Ha jó a pályaorientációd – tehát úgy, mint a Tarzan, liánról-liánra haladsz – akkor nem lesz ez egy kényelmetlen feladat, minden gond nélkül át tudod írni.
Nem olyan rég volt például egy ügyfelem, aki önkormányzatnál dolgozott 10+ évig lakásügyi ügyintézőként, pályázati referensként, utána egy családi cégnél volt 3 évig kb. mindenes, és pszichológusként szeretett volna elhelyezkedni. Egy olyan állásra pályázott, ahol volt elítéltekkel kellett volna foglalkoznia. Nála az önkormányzati időszakhoz nem azt írtuk, hogy lakásügyi ügyintéző, hanem azt, hogy ‘szociális- és lakásügyi referens’. Lakásügyi referensként problémás hátterű ügyfelekkel is kellett foglalkoznia, ami az új munkakörnél nagyon fontos elem volt!
Vagy itt van a könyvelő iroda tulajdonos ügyfelem, aki vállalkozó volt évekig, majd szeretett volna váltani és alkalmazotti állásba átmenni. Nála például nem azt írtuk, hogy cégvezető, hanem hogy ‘főkönyvelő’, miért? Mert a megbízó cégeknek ő látta el a főkönyvelői pozíciókat. Végül 2 hét alatt el is tudott helyezkedni.
Muszáj és lehet is etikusan kozmetikázni a pozícióneveket, sőt néha kell és lehet is kozmetikázni még a munkahely nevét is. Például az utóbbi esetben nem azt írtuk, hogy saját vállalkozás, hanem a könyvelő cég nevét.
4) CÉLZOTT TANULMÁNYOK KIEMELÉSE
Nagyon sok pályamódosító ott bukik meg az állásinterjún, mikor azt feleli a munkáltatónak, hogy “ilyen tudásom még nincs, de majd megtanulom!”
Na ezzel a válasszal azonnal elvágod magad.
Ne ‘majd’ tanuld meg, hanem nézd meg, hogy mi a megpályázott munkakörben a kért tudás, és kezdd el sorban megszerezni őket lehetőleg gyors, gyakorlatias képzésekkel.
Ha nem is mindenről lesz papírod, de már a CV-d benyújtásakor legalább legyenek elvégzett és/vagy megkezdett friss képzéseid, amiket fel is tudsz tüntetni az önéletrajzodban.
A legmagasabb iskolai végzettség mellett tedd bele a CV-be az új területhez elvégzett, célirányos szakmai tanfolyamokat és szoftverismereteket, és legalább legyen ebből 3-4!
Hidd el, hogy ezzel a kis odafigyeléssel gyönyörű önéletrajzokat tudsz összerakni, és senki nem fogja azt mondani rád, hogy pályakezdő vagy az új területen!
5) NEM KELL 100%-IG MEGFELELNED
Ne aggódj azon, hogy az álláshirdetésben megjelölt feltételek 100%-át te még nem tudod teljesíteni. Már csak azért sem, mert a legtöbb álláshirdetés nem más, mint egy kibővített kívánságlista a munkáltató részéről.
Elég 70-75%-ban hozni az elvárásokat, de addig igenis el kel kell valahogy jutni, hogy be tudd azt bizonyítani már az önéletrajzodban, hogy a legtöbb szükséges végzettség és tudás nálad megvan vagy épp megszerzés alatt áll.
Lehet, hogy csak az időd töredékrészében foglalkoztál korábban egy-egy dologgal, de ezt be kell tudni mutatni, és konkrét példákkal alá kell tudnod támasztani már a CV-ben is.
A cél, hogy juss be interjúra, mert ha 70-75% megvan, és Te tényleg extra motivált vagy az állásra, lelkes tanulni vágyó és dinamikus, akkor őszintén mondom, hogy nyert ügyed van, és hidd el, hogy nálad tapasztaltabb jelölteket, akik esetleg nem pályamódosítóként érkeznek, is könnyedén megelőzöl majd.
Biztos vagyok benne így látatlanban is, hogy neked is van 2-3 olyan új irány, ahová pályamódosítással érdemes lehet átevezned, mert nagy a kereslet ezeken a területeken, sokkal jobb a fizetés, mint a jelenlegi munkádban, és jól is éreznéd benne magad!
Ha szeretnéd ezekre a jobban fizető, nagyobb jövőjű területekre átkalibrálni a karrieredet, akkor gyere és csatlakozz a HOLNAP ESTE az ingyenes, online előadásomhoz, és mutatok néhány éles, pályaváltó önéletrajzmintát és lehetséges új irányt Neked!