A Covid forradalma: távmunka külföldre

A koronavírus alaposan átformálta a világunkat és komoly változásokat hozott a munkaerőpiacon is. Felgyorsult a digitalizáció, elterjedt a home office, és bizonyos szempontból megnyíltak a határok a külföldi munkavállalásban is. Mindezt úgy, hogy még csak el sem kell költözni!

A cikk elolvasása kb. 4 perc

Munka és üzlet határok nélkül

A sok negatív hatás mellett a pandémiának vitathatatlanul van egy nagyon fontos pozitív hozadéka: ledőlt egy bebetonozottnak látszó korlát a cégek távmunkával és home office-szal kapcsolatos hozzáállásában. 

Ma már a legtöbb vezető szeme se rebben, ha egy munkatárs a hibrid munkavégzést preferálja, és heti egy-két nap irodai munka mellett javarészt home office-ban szeretne dolgozni. Nem hogy nem üldözött, de egyenesen ez kezd dominálni sok szakterületen. 

Nyílván nem mindenhol, hiszen egy orvos nem tud home office-ban rendelni, és a gyári munkát sem lehet otthonról végezni, de míg néhány éve még én magam is azt mondtam volna, hogy kb. lehetetlen, hogy a hibrid munkavégzés és a home office Magyarországon általánosan elfogadott legyen, ma már egészen mást látok. 

A jó hír az, hogy ugyanez érvényes a külföldi távmunkára is! 

Mindig is volt olyan ügyfelem, akinek a legfőbb karrier célja az, hogy egy szál laptoppal gyakorlatilag a világ bármely pontjáról tudjon külföldre dolgozni, és európai szintű fizetéseket megcélozni. Ez számodra is egész jól hangzik, nem igaz?

Nos, pár éve még ezeket az ügyfeleimet nem sok jóval tudtam bíztatni, ma viszont egész más a helyzet.

Nem csak ügyfeleimnél látom, de a közvetlen környezetemben is legalább 4-5 ismerős dolgozik már Nyugat-Európai cégeknek főállásban (tehát nem projekteken), 100% távmunkában, és ha nem is teljesen nyugat-európai fizetéssel, de a magyar béreknél jóval magasabb összegért.

Covid előtt mi is volt a képlet a távmunkával kapcsolatban?

Az, hogy távmunkában bedolgozzon valaki egy másik országba, korábban szinte csak úgy működött, ha az illető élt már néhány évet az adott országban, dolgozott az adott cégnél külföldön, és annyira meg voltak elégedve vele, hogy csak azért, hogy megtartsák, hazaköltözése után is megtarthatta az állását.

Ehhez képest mi van 2023-ban?

Sokkal nyitottabbak lettek a cégek.

Megnyílt egy kapu, és akár egy budapesti, vagy bármilyen vidéki városból ma már sokkal könnyebben be tudsz dolgozni a világ szinte bármely pontjára. Akár alkalmazottként, akár szabadúszóként, sőt, érdekes tapasztalatom, hogy cégként is sokkal jobb a helyzet ezen a fronton. Mire gondolok? 

Egyenrangú felek

Pár napja vettem részt egy érdekes meetupon a Startup Hungary szervezésében, ahol többek között különböző technikai sturtupok képviselői voltak jelen, és meséltek a tapasztalataikról. 

Részt vett a találkozón például egy szegedi cég, akinek egy csomó munkatársa van most már a világ minden táján. Ők elsőként emelték ki, hogy tulajdonképpen a Covidnak köszönhetően érték el a legnagyobb áttörést. 

Eddig, ha egy komolyabb külföldi céghez mentek tárgyalni, oda kellett utazni, nehézkes volt eljutni a döntéshozóig, rengeteget kellett szervezni, és mind időben, mind tárgyalási pozícióban óriási volt a távolság egy nagy cég és közöttük. 

Mindenhol volt egy kicsit a “de jó, hogy végre szóba állnak velünk” feelingjük, nehezebb volt üzletet kötniük. Most azonban, mivel a Covid óta a legtöbb tárgyalás továbbra is Zoomon van, sokkal könnyebb a megbeszéléseket leszervezni még a legnagyobb multikkal is.

Gyorsabban el tudnak jutni a globális cégekhez is, ahol már nem egy messziről jött vendégként kell prezentálniuk, hanem teljesen egyenrangú félként tárgyalnak velük, és sokkal több és sokkal komolyabb üzleti lehetőségek nyíltak meg előttük.

Na, de vissza a távmunkához! 

Miért éri meg a cégeknek és neked is?

Bevallom őszintén, a külföldi remote munkákban rejlő lehetőségre igazán a Mentor Klubban hívták fel a figyelmemet az oktatónk. Halász Dénes, Power Platform fejlesztő trénerünk például egy beszélgetésben elárulta, hogy ő ma már gyakorlatilag 90%-ban a külföldi piacra dolgozik szabadúszó Power Platform szakértőként, és bizony igen figyelemreméltó óradíjakért. (Ha érdekel a téma és szeretnél többet megtudni a Power BI-ról, az ezen a szakterületen nyitva álló lehetőségekről, akkor nézd meg ezt az ingyenes beszélgetésünket.)

Ugyanezt erősíti meg a riportban Molnár Tamás, szintén Power BI fejlesztő trénerünk, de akár említhetném az SAP oktatónkat is, aki ma már majdnem csak külföldre vállal munkát, maga osztja be az idejét, és nyilvánvalóan jóval a magyar bér színvonal feletti, milliós bevételekre tud így szert tenni…

A legjobb az egészben pedig az, hogy ehhez még csak különösebb erőfeszítéseket sem kell tenniük, hiszen a Linkedin profiljukra folyamatosan kapják az újabb és újabb megkereséseket

 Bizonyára benned is felmerült a kérdés, hogy miért is éri meg a külföldi cégeknek a remote, azaz távmunka?

Nagyon egyszerű:

Rájöttek a vállalatok, hogy azokban a modern szakmákban, ahol sok szakembert keresnek, nagy a kereslet, és nehezen tudják betölteni a pozíciókat, sokkal több jó szakembert meg tudnak találni (sokszor jóval kedvezőbb áron), ha kinyitják a határokat. 

Kb. 30-40%-kal több minőségi jelöltből tudnak válogatni, ha nem csak lokálisan hirdetnek meg egy állást, hanem távmunkában is.

És nyilvánvalóan valamelyest spórolni is tudnak a fizetéssel is. Ha ugyanis például egy magyar szakember dolgozik be külföldre, valahol a kettő közötti, tehát nem teljesen a nyugat-európai szinten, de jóval a magyar bérek felett fog keresni.

Hogy konkrétan milyen kereseti lehetőségekkel találkozik itthon vs. külföldön például Halász Dénes BI oktatónk, neki mi az óradíja itthon és külföldön? Minden kiderül a következő Gerilla Karrier Podcastből. Keresd január 20. péntektől a Mentor Klub oldalánYoutube csatornáján vagy Spotify-on! Dénes kendőzetlen őszinteséggel mer beszélni pénzről, sőt, nyáron szándékosan megpályázott itthon is pozíciókat, hogy legyen egy friss összehasonlítása alapja. Ezeket a tapasztalatait is megosztja velünk az interjúban. Érdemes meghallgatni! 😉

Milyen munkakörökben és milyen szakterületen van a legtöbb esélyed?

Én azt látom, hogy egyelőre a digitális területeken, elemzői, Data Analyst, kontrolling területen, az IT-hoz kapcsolódó technológiai munkakörökben, de nem csak a szűken vett programozó, webfejlesztő, cloud állásokban, hanem automatizálási állásokban, SAP, ERP tanácsadói, IT projektmenedzseri pozíciókban is terjed a határon átnyúló távmunka. Talán azért is van ekkora hiány ezeken a területeken Magyarországon is, mert egy csomó szakember elkezdett külföldre dolgozni….

Érdemes ránézni különböző távmunkákat összesítő oldalakra (pl.remoteok.com), rákeresni, hogy a te szaktudásoddal milyen lehetőségeid lennének alkalmazottként, de akár szabadúszóként.

Arra számíts, hogy a remote munkákra sokan jelentkeznek, ezért picit hosszadalmasabb lehet a kiválasztási folyamat, de hogy megéri ebbe az irányba is gondolkodni, az biztos.

Nyílván tapasztalat és legalább egy erős társalgási szintű nyelvtudás nélkül ez nem járható út, erre viszont azt mondom, hogy hajrá, szerezz tudást, tapasztalatot!

Nézz meg engem!

Én egy agrár egyetemet végeztem, abból lettem pénzügyi középvezető, majd ástam bele magam évekkel később 180 fokos váltással egy teljesen más területbe.

Semmi közöm nem volt sokáig se a marketinghez, se az online-hoz, se a HR-hez. Azon túl, hogy tanultam 2 félévet marketinget az egyetemen, és vezetőként nyílván lett idővel HR kapcsán is némi tapasztalatom, de mindent, amit ma csinálok, amivel piacképes vagyok, azt én magam tanultam később hozzá és fejlesztem magam a mai napig.

Szóval ha olvasva ezt a cikket, az az első gondolatot, hogy “ehhez én nem értek, ezek nem az én szakterületeim, ehhez én kevés vagyok”, az nem egy jó irány. Inkább lásd meg benne a lehetőséget, nézd meg, hogy a te céljaidat hogyan tudná szolgálni például egy ilyen távmunka lehetőség, és kezdd el képezni magad, ha szükséges!

Új alternatíva a külföldre költözés helyett

Összegzésképp két fontos dolog, amit szeretnék átadni neked ezzel a cikkel:

Ha neked is régóta dédelgetett álmod, hogy külföldön dolgozz, DE a család vagy egyéb körülmény miatt nehezen szánod rá magad erre a lépésre, akkor őszintén azt gondolom, hogy 2023-ban a külföldi távmunka egy valódi köztes megoldást nyújthat számodra is. 

De ez még csak a külső lehetőséged….

Good L.U.C.K!

A belső lehetőség, azaz, hogy te mennyire tartod magad alkalmasnak egy ilyen dologra, arra van az angolban egy nagyon jó kifejezés: L.U.C.K.

A luck magyarul egyrészt szerencsét jelent, ugyanakkor a rövidítése a “Labor Under Correct Knowledge” fogalomnak is. 

Vagyis ne feledd, hogy a szerencse nem más, mint “munkavégzés korrekt tudással” megtámogatva.

Ha úgy érzed, neked egyelőre nincs meg ez a “szerencséd”, azaz korrekt (modern, piacképes) tudásod, és a fent felsorolt munkakörök egyáltalán nem a te területeid, akkor ne lapozz csak úgy lemondóan, hanem kezdj el nyitni új irányokba! Nézd meg, hogy mi az a terület, ami mégis valahogy szóba jöhet és akár külföldi bérekhez katapultálhat téged! 

Hogyan állj neki? Mik azok a konkrét munkakörök és területek, amik nálad is szóba jöhetnek? Mit tanulj, hogyan válts? Hogyan lépj szintet a fizetésedben 2023-ban? A vezetői előrelépésen kívül milyen más út létezik számodra? Mi az, amit másképp csinálnak a legsikeresebb ügyfeleim, akik külföldre is bedolgoznak? Erről fogok beszélni csütörtök este az ingyenes, online előadásomon, ahová várlak szeretettel téged is. Regisztrálj itt, a mini-tréningem élő, és ingyenes, ahol szívesen válaszolok a kérdéseidre is! ››

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt. Több, mint tízezer álláskereső találta meg új munkáját módszerei, oktatóanyagai, személyes tanácsadása és tréningjei által. Büszke arra, hogy az álláskereséssel kapcsolatos tanácsait olyan országos médiumok is rendszeresen kikérik, mint az RTL Klub televízió, a Kossuth Rádió, de például a HVG-ben, a Retro Rádióban és az Indexen is találkozhattál már vele. A Gerilla Mentor Klubot 2020-ban indította el, melynek célja, hogy a szakembereket személyiségfejlesztő, kommunikációs és szakmai képzések által segítse az előrelépésben és a karrierjük jobb kiteljesedésében.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028