Rendszeresen kapok olyan kérdést az előadásaimon, hogy mennyire marad kék óceán terület az IT, érdemes-e még informatikát, digitális dolgokat tanulni, mikor sorra jönnek a hírek az IT-szektort súlytó elbocsátásokról, az AI térnyeréséről, és már nem csak a Green Fox, de a CodeBerry programozó suli is bezárt. Pár év, és nem lesz szükség IT-s szakemberekre, a Mesterséges Intelligencia teljesen kiváltja a munkát?
Kezdjük a bezárt programozó sulikkal!
Nem szabad összetéveszteni egy cég finanszírozási problémáját a piaci trendekkel!
Mind a Green Fox, mind a CodeBerry olyan üzleti modellt választott, amely a megváltozott piaci környezetben egyszerűen tarthatatlanná vált.
A Green Foxot 2022 elején eladták külföldi befektetőknek – egy új, cseh-szlovák befektetői csoport lett a többségi tulajdonos – pont egy olyan időszakban, amikor az infláció meglódult.
Az utólagos képzési finanszírozási modell eleve magas képzési díjak mellett, és egy extrém magas inflációs környezetben nem volt tovább működőképes, az új befektető pedig a jelentős mínuszt – érthető módon – a vételáron felül nem akarta finanszírozni.
Az IT bootcamp oktatás mindig is egy prémium, nagyon drága szolgáltatás volt.A hallgatóknak is drága, és magának a cégnek is. Ha megnézed a pénzügyi adatokat, korábban sem volt vastagon nyereséges a Green Fox, talán 1-2 olyan év volt, amikor egyáltalán nyereséget tudtak termelni. Az infláció bedurvulásával még jobban elszálltak a költségeik, amit már nem tudtak továbbterhelni a tanulókra. Az infláció miatt így is egyre kevesebb ember engedhette meg magának a drága képzési díjakat.
Lett tehát egy komoly finanszírozási probléma, amit megfejelt az IT álláspiac visszaesése is.
A programozó sulik bevételének egy részét ugyanis az adta, hogy jelentős jutalékért cserébe IT szakembereket közvetítettek ki a cégeknek. A Covid alatti őrült IT-s felvételi hullámban ez szuper bevételt hozott. A járvány után azonban ez a tendencia fokozatosan lecsengett, a korábbi extra kereslethez képest hirtelen jóval kevesebb informatikusra lett igény a piacon, így kiesett egy igen erős finanszírozási láb, amit a programozó sulik az elhelyezkedett emberek után kaptak.
Kevesebb tanuló, kevesebb bevétel, kevesebb közvetítői jutalék, durván elszállt költségek = bukás.
Ez tehát az üzleti képlet! Ami egy olyan nagyobb céget is, mint a Green Fox, le tudott dönteni, hát még a kisebb 100 milliós árbevételű Codeberryt.
És bár egyszerűbb azt mondani, hogy lám-lám, nincs már szükség programozókra, lőttek az IT suliknak, egyre csak romlanak az IT-piacon dolgozók kilátásai… valószínűleg ezek a címek valóban több kattintást hoznak, DE a valóság az, hogy egy-egy oktatási cég üzleti modelljének a bukása nagyon nem egyenlő azzal, hogy mennyire keresett az a tudás, amit oktatnak.
Na, de mi a helyzet a tágabb IT-piacot tekintve?
Az igazság a tech leépítésekről
Ha a nagy képet nézzük, valóban vannak elbocsátások az IT szektorban, de továbbra is az egyik legdinamikusabb és legjobban fizető terület, ami rengeteg lehetőséget rejt.
Ha nem csak a leépítéses szalagcímeket, hanem a számokat is alaposan megnézed, te is azt fogod látni, hogy lehet, hogy van némi visszaesés a tech-szektorban (is), de ez korántsem trendforduló.
Szó nincs az IT piac haldoklásáról.
Van egy nagyon lényeges dolog, amit a tömeges elbocsátásokról szóló cikkek rendre elhallgatnak: az elbocsátások még így is csak egy kisebb korrekciót jelentenek az utóbbi évek amúgy nagyon is dinamikus létszám bővüléséhez képest.
Csak néhány példa!
Lehet, hogy Google (Alphabet) elküld 12.000 embert, DE ez kevesebb mint fele annak, amennyivel az előző két pénzügyi évben növelte a létszámot. Sőt, a Covid előtt 2020 elején még csak 135 ezren dolgoztak a cégnél, azóta felvettek több, mint 55 ezer embert. 2023 végén 182 ezren dolgoztak a cégnél, ebből küldenek el 12 ezret.
Lehet, hogy a Microsoft elküld 10.000 embert, DE csak 2021 óta 40 ezer fővel növelte a létszámát! A 10 ezer fős leépítés az összlétszámának kevesebb mint 5%-a.
Lehet, hogy a Salesforce elküld 8 ezer embert, DE csak a Covid alatt 17 ezer fővel, azaz 30%-kal bővült a létszám.
Érted már?
Miért is vannak elbocsátások?
Azért, mert a legtöbb tech cég elkövetett a Covid alatt egy nagy hibát: A pandémia alatt brutálisan meglódult az IT cégek árbevétele. Mindenki roham tempóban állt át a digitális eszközökre, az online marketing, a digitális hirdetések és fejlesztések hasítottak.
Beindult tehát a biznisz a tech cégeknek, ők pedig úgy gondolkoztak, hogy eljött egy áttörés. Arra számítottak, hogy ez a növekedés ugyanígy fog folytatódni, és aki lemarad, az kimarad alapon mint az őrült, kezdték növelni a létszámokat, vették fel sorra az embereket.
Most ebből kell visszavenniük.
A sorok között tehát: Közel sem olyan rossz a helyzet, mint amilyennek tűnik. Egyszerűen arról van szó, hogy túl sok embert vettek fel a tech szektorban. És láthatod a számokból, hogy a leépítések után is még mindig többen fognak dolgozni náluk, mint 2019-ben vagy 2020-ban.
Ez az egyik dolog….
Kiket küldenek el?
Ha azt halljuk tech elbocsátások, a legtöbb ember azonnal arra asszociál, hogy az informatikusok nem kellenek, de ez sem igaz.
Az Amazon például kifejezetten a támogató funkcióit zsugorítja le, az adminisztratív területeket, a HR-t. A webshopokban dolgozókhoz nem nagyon nyúl hozzá, a Cloud üzletágat pedig egyenesen bővíti. És ugyanez elmondható szinte az összes tech cégre.
Ne hagyd magad átverni!
Amit ezzel a cikkel elsősorban üzenni szeretnék, hogy ne dőlj be! Ha egy hírt olvasol, mindig tedd hozzá a másik oldalt, és nézd a nagy képet!
A digitális tudással rendelkező szakemberekre továbbra is óriási szükség van.
Az Adatelemzés, BIG Data, Data Science, Cloud technológiák, digitális marketing, IT projektmenedzsment térén nincs zsugorodás a keresletben, sőt!
Egy szó, mint száz: Óvatosan a hírekkel!
Nézd a számokat, menj utána a tényeknek! Lehet, hogy az AI már itt van, elkezdték használni már a cégek, lesz hatása az álláspiacra, de hogy emiatt történnek a tömeges leépítések, az egyszerűen badarság.
Ne feledd, a nap végén az fog nyerni, aki lát a pályán!
Aki jobban látja a lehetőségeket, a trendeket nézi, nem az egyes híreket, halad a cégek elvárásaival, és jobb az álláskeresésben: jobb önéletrajzot tud írni, jobban el tudja adni magát és azt tudja hozni, amit keresnek a cégek.
Ha szeretnél te is látni a pályán, szeretnél jobban keresni, a többiek előtt járni egy lépéssel, akkor gyere, és csatlakozz a következő ingyenes, online mini-tréningemhez!!
Az előadásom címe: Karrier Hack 2.0
Nézd meg a részleteket és kérd el a linket itt, szerintem ezeket az infókat neked is ismerned kell.