7 dolog, amiről NE írj az önéletrajzban, hogy többet hívjanak állásinterjúra

Talán a te önéletrajzod is tartalmaz olyan ártatlannak tűnő információkat, amelyek miatt még azelőtt kiszelektálnak a munkáltatók vagy munkaközvetítők, hogy találkoztak volna veled. Hagyd ki az önéletrajzodból ezeket a fölösleges adatokat, és jóval több állásinterjúra fognak behívni!

Az önéletrajzokra is érvényes a mondás: A kevesebb néha több

A legtöbb álláskereső mégis máig úgy gondolja, hogy az önéletrajz egy adatlap, amit a legnagyobb részletességgel kell kitölteni.

Valójában azonban az önéletrajz nem egy formanyomtatvány vagy űrlap, sokkal inkább egy reklámlevél.  Ahhoz, hogy vonzó jelölt legyél a munkaadók szemében, nem elegendő a tények felsorolása, hanem az ELŐNYEIDET kellene bemutatnod benne. Olyannyira, hogy komoly kockázatot jelent bizonyos érzékenyebb adatokat is elárulnod. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy egyes információkat félreértenek, vagy számodra hátrányosan értelmeznek.

Hány és hány jelölt csúszik le egy állásról ártalmatlannak tűnő, de fölösleges információk miatt…

Ismerd meg tehát azokat az adatokat, amiket NEM AJÁNLOTT BEÍRNOD az önéletrajzodba!

1. Lakcím

Akár hiszed, akár nem, sok kiválasztással foglalkozó szakember lakcím alapján is szűri a jelölteket. Ha egy olyan munkahelyre jelentkezel, ami túl messze van az otthonodtól, akkor a toborzó attól tarthat, hogy nem bírod majd az ingázást, és ezért be sem hív az állásinterjúra.

A gond ezzel az, hogy a távolság az egy szubjektív kategória, akár Budapest két, egymástól távolabbra eső kerületére is mondhatják azt személyzetisek, hogy túl sokat kell majd ingázni, és nem hívják be a jelöltet.

Én erre azt mondom, Te majd eldöntöd, hogy vállalod a messzebbről való bejárást, ne más döntsön helyetted!

A lakcím tehát egy olyan információ, ami plusz előnyökhöz nem fog juttatni, de adott esetben hátrányos lehet.

2. Az évszámok mellett a hónapok

Nem kell napra pontosan mindennel elszámolnod, írd egyszerűen csak években az időtartamokat: 2009-2012!

Ennek előnye, hogy így könnyebben áttekinthető lesz az önéletrajzod, illetve a munkahelyek közti esetleges kisebb, néhány hónapos szüneteket könnyen eltüntetheted.

Igazából nincs is annak jelentősége, hogy egy álláskereső 2015. februárjában kezdett el dolgozni a cégnél vagy júliusban.

Ez alól egyedül a legutóbbi munkahely a kivétel, ha már nem dolgozol ott: tilos azt az érzetet kelteni, hogy még tart a munkaviszonyod, mikor valójában már megszűnt.

Minden más esetben azonban nyugodtan használhatod az évszámokat a hónapok megjelölése nélkül.

3. Miért jöttél el az előző munkahelyedről, miért keresel munkát?

A kiválasztás korai szakaszában teljesen fölösleges erről írnod az önéletrajzodban vagy a motivációs levélben. Semmit nem ad hozzá a sikeres pályázatodhoz, rosszabb esetben pedig rontja is az esélyeidet. És a munkáltatók sem várják el, hogy az önéletrajzodban írj erről.

Nyugodtan hagyd ki ezt az információt, majd az interjún elmondhatod – de csak ha rákérdeznek!

4. Életkor, családi állapot

Az életkor alapú hátrányos megkülönböztetés sajnos erősen jelen van a munkaerőpiacon. A közhiedelemmel ellentétben ez nem csak a középkorú vagy idősebb jelöltek esetében jellemző.

Ha például egy 35 éves jelentkező pályázik egy állásra, ahol egy 30 éves osztályvezető lenne a főnöke, akkor lehet, hogy az életkora miatt nem hívják be már az állásinterjúra se. A bizonytalanabb, tapasztalatlanabb vezetők ugyanis nem szeretnek náluk idősebb beosztottakkal dolgozni. Vagy az is lehet, hogy féltik a pozíciójukat.

A tanulmányoknál feltüntetett évszámok alapján persze könnyen kikalkulálható a jelölt életkora. Ez azonban más, mint az első benyomás, amit rögtön a címsorban megjelenő életkor kelt, mielőtt még bármi mást megtudhatna az olvasó a jelöltről.

5. Fizetési igény

A fizetésről idő előtt beszélni csakis árthat a jelentkezésednek.

  • Ha ugyanis túl magas összeget nevezel meg, akkor ezzel automatikusan kihúzod magad a jelöltek listáról.
  • Ha viszont túl keveset kérsz, azonnal jelentősen bekorlátozod a későbbi alkupozíciódat, és könnyen elveszítheted a lehetséges fizetésed 10-15 százalékát.

Hogyan és mikor célszerű a fizetéssel előhozakodni? Az évindító, ingyenes, online önéletrajz workshopon erre is kitérek.  Gyere és hallgass bele!››

6. Semmitmondó pozíciónevek

Rengeteg cég használ olyan pozíció megnevezéseket, amelyek egy kívülállónak, de sokszor még az iparágban otthon lévőknek sem mondanak semmit. Leginkább a multinacionális cégekre jellemző, hogy saját nyelvet kreálnak és rengeteg betűszót használnak. Íme ebből néhány példa: OTC vagy Order to Cash menedzser (ügyfélszolgálat és kintlévőségek kezelése), CSM vagy Customer Supply Menedzsment (logisztika), RTR avagy Record to Report team member (pénzügyi előadó). A sort hosszasan lehetne folytatni.

Ha ilyen megnevezéseket használsz az önéletrajzodban, akkor könnyen lehet, hogy ezeket senki nem fogja érteni, és az egyébként jól megírt pályázatod a kupac aljára kerül.

Nevezd a nevén a dolgokat! Például a market advisor helyett nyugodtan használd, az ügyfélszolgálati ügyintéző megnevezést! A közérthetőségen túl ez még azért is hasznos, mert a toborzási munkatársak ezekre a közismert kulcsszavakra keresnek rá önéletrajz-adatbázisokban. Aki ezt használja, azt megtalálják. Aki egy speciális, „rejtjelezett” nyelvet alkalmaz, azt nem.

A fenti szabály alól kivételt képez, ha olyan pozícióban dolgoztál, aminek a megnevezése az iparágon belül jól ismert és ugyanezen iparágon belül akarsz elhelyezkedni. Például az ABAP-programozó megnevezést kevesen értenék, de az informatika világán belül mindenki tudja, miről van szó.

7. Semmitmondó címsor

Ne használd az Önéletrajz, Resumé vagy Curriculum Vitae címet! Ezeknek a címeknek semmi értelme, hiszen egy önéletrajzról ránézésre is látszik, hogy az egy önéletrajz.

Ha mégis címet akarsz adni az önéletrajzodnak, akkor az legyen egy figyelemfelkeltő, frappáns cím, amin megakad az olvasó szeme, felkelti a figyelmét, és ezért tovább olvassa. Pl. Értékesítés-támogató munkatárs nyelvtudással. Ha tudsz ilyet írni, szuper! Ha nem, akkor egyszerűen hagyd el a címet!

A kivétel erősíti a szabályt

Természetesen a fenti ajánlások esetében is akadnak kivételek. Egy ügyfelem például egy ismert, nagy cég vezére mellett jutott személyi sofőri álláshoz. Miután felvették, bejött az irodánkba megköszönni a segítségemet, és akkor ránéztem az önéletrajzára is. Egyből a neve alatt az adatoknál szemet szúrt: „családi állapot: elvált”.

Mondtam neki, hogy jó az önéletrajz, de ennek az információnak igazán nincs helye ott. Azt válaszolta, lehet, hogy a legtöbb állásnál ez így igaz, de egy személyi sofőrnél ez kifejezetten előny, hiszen gyakran vannak késő estébe nyúló utazások és váratlan hétvégi utak is.

A tanulság: vannak ugyan jól bevált, általános szabályok, de mindig az adott pályázat sajátosságait figyelembe véve, a toborzó elvárásait kitalálva kell az információkat adagolnod.

Milyen egy igazán jól megírt önéletrajz 2025-ben?

Milyen CV mintát használhatsz, ha állást keresel? Ebben a rövid videóban megtalálod a válaszomat:

 

Idén szeretnéd végre Te is leporolni az önéletrajzodat? 

Csatlakozz az évindító ingyenes, online önéletrajz workshopomhoz, ahol nem csak az ütős önéletrajzod és motivációs leveled összeállításában segítek, de bevált CV-mintákat is mutatok Neked! Itt tudsz feliratkozni az ingyenes, ÉLŐ workshopra, ahol kérdezni is tudsz tőlem! ››

Téged is ért már hátrányos megkülönböztetés az önéletrajzod kapcsán? Írd meg nekem kommentben, hogy mivel egészítenéd ki a listát!

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt. Több, mint tízezer álláskereső találta meg új munkáját módszerei, oktatóanyagai, személyes tanácsadása és tréningjei által. Büszke arra, hogy az álláskereséssel kapcsolatos tanácsait olyan országos médiumok is rendszeresen kikérik, mint az RTL Klub televízió, a Kossuth Rádió, de például a HVG-ben, a Retro Rádióban és az Indexen is találkozhattál már vele. A Gerilla Mentor Klubot 2020-ban indította el, melynek célja, hogy a szakembereket személyiségfejlesztő, kommunikációs és szakmai képzések által segítse az előrelépésben és a karrierjük jobb kiteljesedésében.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028