Íme 5 kritikus pont, amire nagyon figyelj oda, ha azt szeretnéd, hogy versenyben maradj a pályázatoddal!
1) Megvan-e a megfelelő tapasztalatod?
Az első dolog, amit egy HR-es átnéz, hogy a szakmai tapasztalatod passzol-e a meghirdetett álláshoz. Hol dolgoztál korábban? Milyen cégeknél, és milyen feladatokat láttál el?
Nagyon fontos, hogy ne csak a korábbi pozícióid neveit és munkaköri leírásait sorold fel! Inkább hangsúlyozd ki azokat a feladataidat és eredményeidet, amelyek relevánsak a megpályázott álláshoz.
Nem kell hazudozni, de a munkakört bátran átnevezheted, a korábbi feladataidból pedig kimazsolázhatod azokat, amelyek az új állás szempontjából lényegesek.
Ha a cégek bizonyos kulcsszavakat használnak az álláshirdetésekben, érdemes ezeket beépíteni az önéletrajzodba is. Így mikor elsőre szkennelik a CV-det, és keresik a passzoló tapasztalatot, meglesz a kötelező találat.
Példa: Online konzultáción járt nálam egy srác, aki vállalatirányítási rendszereket bevezető (ERP) tanácsadói pozíciókra pályázott. Tökéletesen megfelelt az állásokra, de valahogy rendre sikertelenül jelentkezett. Keresgéltük az okokat, és kiderült, hogy a szakmai tapasztalatában mindenhol a ‘system consultant’ pozíciónevet jelölte meg, a cégek viszont ‘ERP tanácsadó’, vagy ‘ERP projektmenedzser’ címszavakat kerestek az önéletrajzokban. Bagatellnek tűnik, mégis rengeteget számít egy ilyen kis baki.
2) Megvan-e a szükséges végzettséged?
Félreértés ne essék, nem csak a diplomákat keresik a HR-esek – a releváns képesítések és tanúsítványok ugyanolyan fontosak lehetnek.
• Értesz-e a pozícióhoz szükséges szoftverekhez?
• Mikor szereztél utoljára friss képesítést?
• Van-e megfelelő nyelvtudásod?
Ha például át szeretnél lépni egy teljesen új szakterületre, mutasd meg, hogy hajlandó vagy tanulni és fejlődni! 4-5 friss, gyakorlati tudást adó képzés sokkal többet érhet, mint egy 20 évvel ezelőtt szerzett diploma.
Itt van például rendőrnyomozó ügyfelem esete! Nincs gazdasági diplomája, nem írt adatelemzésből szakdolgozatot, de 3-4 célirányos mikroképzéssel megszerezte azt a tudást, amivel bizonyítani tudta a szaktudását egy vadonatúj területen.
Felejtsük el végre, hogy a pecsét, diploma nélkül nem lehet elhelyezkedni! Az önéletrajzból a releváns tudásnak kell kitűnni!
3) Érthető-e a profilod?
A leggyakoribb hiba, amit még a legjobb jelöltek is elkövetnek, hogy kesze-kusza a pályázatuk. Az önéletrajzod legyen átlátható és logikus.
Ha az életutad összevisszának tűnik – pár évig ezt csináltad, majd egy teljesen más dologba belekaptál, vagy nincs meg benne a szakmai fókusz, az értékelésed során hátrányt jelenthet.
Ne félj egy kicsit „kozmetikázni” az önéletrajzodat! Érdemes kiemelni, átfogalmazni azokat a tapasztalatokat, amelyek az adott álláshoz kapcsolódnak, és elhagyni az irreleváns elemeket, akár oda nem illő iskolákat, titulusokat. Ha kell, akár „lefokozni” magad. Ez nem hazugság – ez egy professzionális összefoglaló.
Példa: Ha vezetői állásból pályázol, de most kifejezetten szakértői pozíciókat célzol, akkor vezető helyet írhatod bátran, hogy senior munkatárs voltál. Így senki nem fogja azt mondani, hogy te már túl tapasztalt, vagy túlképzett vagy.
Különösen fontos ez a pályamódosító önéletrajzoknál, ahol bizony sokszor egészen komoly eredményeket, végzettségeket, és akár a kitérőket is ki kell venni a CV-ből. Hosszabb munkaköröket nem érdemes kihagyni, ne legyen foghíjas a pályázat, de rövidebb, irreveláns munkahelyeket nem kell mindenáron bevallani. Ugorj a következő pontra és máris elmagyarázom!
4) Milyen gyakran váltottál?
A HR-esek nem kedvelik sem a túl sűrűn váltókat, sem azokat, akik évtizedekig egyetlen cégnél ragadtak. A túl gyakori állásváltás azt sugallhatja, hogy nem vagy elhivatott, míg a hosszú időszak kételyeket kelt: vajon te csak annak az egy cégnek a specialistája lettél, vagy bárhol máshol bevethető vagy?
Ahogy az előző cikkben is írtam, a munkáltatónak két nagy félelme van az új munkatársakkal szemben:
1. Mi van, hogy ha nem válik be, akit felveszünk?
2. Mi van, hogy ha beválik, de gyorsan továbbáll?
Mit tehetsz tehát?
– Ha gyakran váltottál: hagyd el a pár hónapos pozíciókat, és csak évszámokat tüntess fel a CV-dben (hónapokat ne).
– Ha pedig hosszú ideig (15-20 évig) dolgoztál egyetlen helyen: tagold az eltöltött éveket.
Például 2010-2013: junior munkatárs, 2013-2018: munkatárs, 2018-2021: senior munkatárs.
Még akkor is, ha egy kisebb cégnél voltál, és papíron nem volt semmi előrelépés/hierarchia a pozíciódban, ez a megosztás sokkal nagyobb bizalmat kelt. A valóságban is pont így bővült az évek alatt a szaktudásod és a felelősséged.
5) Hány éves vagy?
Bár az életkorod nem szerepel kötelező elemként az önéletrajzban, a kiválasztást végzők azonban gyakran próbálnak ez alapján is szűrni.
Egy jó HR-es törekszik a szervezet egyensúlyára. Nem szerencsés az sem, ha túlzottan elöregedik egy munkahely, és lássuk be, hogy vannak olyan munkakörök, ahol viszont kifejezetten szükséges egyfajta érettség, tapasztalat, ezért inkább a középkorú vagy idősebb jelölteket preferálják.
Az életkor azonban szubjektív dolog. Vannak rendkívül fiatalos, energikus ötvenes-hatvanasok is, és a fiatalabb korosztályban is akadnak nagyon is érett gondolkodású, tapasztalt szakemberek. Ne az önéletrajzod alapján döntsék el, hogy te passzolsz-e az állásra!
Mit tehetsz?
Ha elmúltál 40-45 éves, akkor bizony már kötelező megfiatalítanod magad a pályázásnál. A cél az, hogy egy kortalan negyvenesnek tűnjön az önéletrajzod:
– Ne tüntesd fel a születési dátumodat!
– Az iskolai végzettségeknél sem szükséges a befejezés évét feltüntetni.
– A struktúránál nagyon figyelj arra, hogy ne legyen azonnal kikalkulálható belőle a születési dátumod.
– Ha fiatalabb jelöltként pályázol, ne spórold le az iskolák alatt megszerzett munkatapasztalataidat sem.
Az önéletrajzod sugalljon tapasztalatot és dinamizmust – korhatárok nélkül!
Hogyan működik mindez a gyakorlatban?
Ha szeretnél igazán profi önéletrajzot készíteni, amely átmegy az első szűrésen, csatlakozz az ingyenes, online önéletrajz workshopomhoz! A webinárium során pontról pontra bemutatom, hogyan írj ütős CV-t, és megosztom a legjobb Gerilla önéletrajzmintákat.
📅 Jelentkezz most a következő alkalomra, és tedd meg az első lépést a sikeres álláskeresés felé! ››