Időről időre kapunk olyan leveleket, hogy „Nagyon érdekel a Mentor Klub, szeretnék majd valamit tanulni, állást vagy szakmát akarok váltani, de még nem döntöttem el, hogy melyik irányba induljak, ezért egyelőre nem kezdem el…”
Ismerős ez a tervezgetős, „majd ha” állapot Neked is?
A helyzet az, hogy ez semmi más, csak önbecsapás.
„Majd ha több időm lesz, akkor elkezdek angolt tanulni.”
„Majd ha nagyobbak lesznek a gyerekek, akkor végre tudok váltani.”
„Majd ha kicsit kevesebb lesz a stressz körülöttem, több időm lesz magammal foglalkozni.”
De sajnos ez nem fog működni. Nem lesz kevesebb a stressz. Ha felnőnek a gyerekek, jön más dolog, ami miatt úgy érzed, hogy kötve van a kezed. Ez mind csak halogatás, Te is jól tudod.
A 22-es csapdája
Ez a helyzet engem mindig egyik kedvenc könyvemre, a 22-es csapdájára emlékeztet. Joseph Heller zseniális regényében a katonák egy abszurd szabály miatt nem tudnak kilépni a hadseregből: ha valaki őrült, kérheti leszerelését, de aki kéri, az nyilvánvalóan nem őrült, hiszen felismeri a veszélyt, tehát nem szerelhet le. Így sosem tudnak megszabadulni a helyzetüktől.
Az álláskeresésben is hasonló csapdába esnek sokan:
Amíg nem kezdesz el tanulni és új készségeket elsajátítani, addig nem is fogod kitalálni, hogy melyik irányba indulj el.
Nincs csodapirula!
A karrierépítés ugyanúgy működik, mint az életmódváltás. A legtöbben úgy szeretnének lefogyni, hogy valaki adjon nekik egy pirulát, amit hétfőn bevesznek, és péntekre már le is fogytak. Ugyanezt látom az állásváltásban is. A legtöbb ember nem akarja beletenni a munkát a változásba. Arra vár, hogy kívülről mondja meg neki valaki, hogy merre induljon, mit tegyen.
De sajnos az aktív hozzáállás, a saját munka nem lespórolható. Aki mást ígér, az nem mond igazat.
Azt kell megérteni, hogy ahogy az életmódváltás és bármilyen nagyobb változtatás, a karrierváltás sem egy kétperces történet, hanem egy folyamat. Passzivitással, örökös várakozó állásponttal nem fogsz haladni egy lépést sem előre.
Elméletben tervezgetve nem lehet olimpiát nyerni. Ugyanígy elméletben készülgetve nem fogsz soha többet keresni és a helyedre kerülni a karrieredben.
Ne várd meg, hogy az összes lámpa zöldre váltson!
Az induláshoz elég, hogy az első lámpa zöld legyen!
Ha nem tudod, hogy merre indulj, mit tanulj, hogyan állj neki a karrier- és vagy állásváltásnak, akkor íme egy INDULÁSI TERV, amit ügyfeleimnek is ajánlani szoktam:
1) Karrier Hack ingyenes, online előadás
Első lépésként gyere és hallgasd meg az ingyenes Karrier Hack előadásomat. Itt tudsz feliratkozni.››
Szánj rá 2 órát, maradj végig, jegyzetelj. Az előadás után lesz egy átfogó képed az álláspiacról, a fizetésekről és a trendekről, lesznek előtted lehetséges új szakmai irányok, és motivációt kapsz.
2) Pályaorientáció
Talán Te is hallottad már, hogy a Mentor Klubban nem csak szakmai és készségfejlesztő tréningek vannak, hanem egy komplett álláskeresési és karriertervezési modul. Többek között el tudsz jönni (online) karrierelakadási és pályaorientációs tréningre is. Ha semmi mással nem kezdesz, csak végigcsinálod a piackutatást és a pályaorientációs gyakorlatokat, akkor meglesz az a 3-4 konkrét irány, amiféle célirányosan el tudsz indulni. Ha például Te nem vagy nyitott a modern, újabb tipusú szakmák iránt, akkor a pályaorientációs tréningen meg tudod találni a meglévő szakmák közül azokat is, amelyeket érdemes választanod, mert valamilyen szinten kapcsolódik az eddigi pályafutásodhoz, ugyanakkor nem egy zsákutca, hanem jövőálló szakterület.
Tudj meg többet a Mentor Klub most induló képzéseiről!
DE! és ez egy nagy felkiáltójeles de, itt ne állj meg, mert itt még mindig csak a négy fal közti tervezgetésnél vagy!
3) Célirányos mikroképzések
Hiába találsz ki magadnak néhány lehetséges új irányt, amíg bele nem kóstolsz egy-egy szakmába, csak elképzeléseid lesznek a munkakörről. Miből is áll egy nap? Mit foglal magába a munka? Tényleg szeretnéd ezt csinálni? Ezt csakis akkor fogod megtudni, ha elkezdesz tanulni és belekóstolsz gyakorlat szintjén is az adott szakterületbe. A jó hír, hogy rövid, egy-két napos vagy néhány hetes képzésen nagyon könnyen felmérheted, hogy egy munkakör tetszene-e neked hosszú távon is, vagy sem. Nem kell beleugrani rögtön egy 6 hónapos vagy többéves képzésbe, mert nagyon könnyen kiderülhet menet közben, hogy “ja, ez hozzám nem is passzol, jobb lett volna a másik szakterületet választanom.”
Hány és hány egyetemi szakosodás és pályaválasztás megy félre azért, mert a gyakorlat szintjén nem próbálják ki magukat a diákok egy-egy szakmában menet közben. Beletesznek éveket egy szakirányba, majd mikor a mindennapi munkához érkeznek, rájönnek, hogy nagyon félrenyúltak. A mikroképzésekkel ezt elkerülheted, de ami ennél is fontosabb, megtalálhatod azt, ami viszont a Te igazi pályád: ahol nem csak jól kereshetsz, de a helyeden vagy!
💡 Ne feledd, ezek az eszközök segítenek elindulni és egy nagy lépést tenni a pályádon, de az úton Neked kell végigmenned! A tanulást és a munkát Neked kell beletenni, hogy jöjjenek a sikerek!
Törj ki a 22-es csapdájából a karrieredben!
Ne várj a tanulással és a felkészüléssel! Legyél aktív, kezdj bele most, és építsd fel lépésről lépésre a jövődet!
Hajrá, sok sikert kívánok Neked!