Kinek érdemes nyáron állást keresni?

Nyáron önéletrajzokat küldözgetni? Ki az a bolond, aki júliusban akar munkát váltani?!? A HR-esek úgyis szabadságon vannak, a cégeknél ilyenkor a fű se nő, ráadásul ki akarja elrontani a nyarat egy próbaidővel? Fogadjunk, hogy te is így gondolkodtál eddig! Valamiért makacsul beette magát az emberek fejébe az a téves gondolat, hogy a nyár uborkaszezonnak számít a munkaerőpiacon, és teljesen fölösleges ilyenkor az álláskereséssel bajlódni. Ez azonban nagyon távol áll az igazságtól, mindjárt elmagyarázom, hogy miért.

Pár napja hívott fel az egyik kedves cégvezető ismerősöm, hogy a segítségemet kérje munkatársak felvételében. Arra panaszkodott, hogy a Profession állásportálon feladott hirdetéseikre sokkal kevesebben jelentkeznek, mint tavasszal, és nem értette, hogy miért.

Ha nyár, akkor uborkaszezon. De nem a cégeknél!

Sajnos én is azt látom, hogy az álláskeresők többsége szeptember előtt nem nagyon szereti aktivizálni magát.  Ahogy beköszönt a június és a nyári meleg, az emberek nagy része leáll a kereséssel az állítólagos uborkaszezonra hivatkozva.

A legutóbbi CV-webináromon is többen megkérdezték, hogy “András, érdemes most egyáltalán önéletrajzot küldözgetni, vagy kár a gőzért, júniustól már nem foglalkoznak vele a cégek?” 

Sokan szeretnének pihenni, élvezni a nyarat, és olyan jó abban a hitben élni, hogy nyáron úgyis mindenki más is megáll…

Csak sajnos ez nem igaz!

Nagyon is érdemes nyáron pályázni!

Való igaz, hogy augusztusban van egy kisebb belassulás a cégek részéről a toborzás-kiválasztásban – hiszen nagyon sokan ebben a hónapban mennek szabadságra. Viszont a június és július nagyon is erős hónapok!

Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a piacvezető Profession állásportálon most is több, mint 15 000 aktív álláshirdetés van fent – szó sincs arról, hogy lehúzták volna a toborzási rolót a cégek, sőt!

Az a baj, hogy fordított trendekben gondolkodunk

Igazság szerint az álláskeresők és az állásváltáson gondolkozók többsége egy rossz, fordított trendet követ, és nagyot vét azzal, hogy január elején és szeptemberben a legaktívabbak, nyáron pedig szinte teljesen leállnak az álláskereséssel.

A munkaadók ugyanis épp ellenkezőleg működnek: Az igazi uborkaszezon a cégeknél a december 20. és január 15. közötti időszak – ekkor sok helyen szünetel az új pozíciók kiírása. Legtöbbször azért, mert sok cégnél ilyenkor születik döntés a következő éves létszám keretekről, és a HR büdzséről. A nyár első hónapjaiban azonban intenzíven keresik az új munkatársaikat.

A Profession számai szerintem magukért beszélnek: nyáron 15 000 körüli hirdetés van, decemberben ugyanez 7-8000-re leesik. De sok más állásportál is rendre arról számol be, hogy a munkaadói oldalról a május, június és július a legintenzívebb hónapok: a munkáltatók ilyenkor adják fel a legtöbb álláshirdetést! Miért?

Számolj utána!

Tegyük fel, hogy egy cég szeptember 1-jén kezd el csak toborozni! Felad egy hirdetést, vár 2-3 hetet, amíg lesz kikből válogatni, és el tud kezdeni interjúzni.

Szeptember 15-től legalább 5-6 hétig mennek az interjúk, próbafeladatok, stb. Mire a jelentkezők közül megvan az az egy-két jelölt, akinek ajánlatot adna, már október végén járunk.

Utána indul a bértárgyalás, szerződés-aláírás, hivatalos egyeztetés…

November elejére jutunk el odáig, hogy valaki egyáltalán elfogadta az ajánlatot, és a legtöbb esetben ez még mindig nem a munkába állás dátuma.

Ha a kiválasztott embernek van állása – márpedig nagy valószínűséggel van, mert Magyarországon még mindig nagyon alacsony a munkanélküliség, 5% alatti – akkor még innen indul egy minimum 30, de inkább 60 napos felmondási idő, amit ki kell várni.

Miért lenne ez jó a cégeknek? A december eleje a legtöbb munkahelyen igazi munkacsúcs. De még ha nem is az, a legtöbb cég év végén már nem szívesen kezd egy új emberrel, december 20-tól jön a valódi uborkaszezon, nincs aki betanítsa az új kollégát, és különben sincs semmi értelme munkába állítani valakit, aki abban az évben már nem termel.

Ennél a cégek sokkal ambíciózusabbak!

A legtöbb munkáltató úgy gondolkodik, hogy ősztől már lehetőleg legyen meg az új ember, mert így van még esély arra, hogy az idei számokhoz pozitív értelemben ő is hozzátegyen, illetve jövő januárra már legyen egy kész, új munkatárs, akinek a pozitív hatása az egész évre már érezhető lesz a teljesítményben.

Ha váltani akarsz, most kapcsolj rá az álláskeresésre!

Az egyik legfontosabb tanácsom tehát:

NE várj őszig! NE a tömeggel együtt mozogj az álláskeresésben!

Mi a legnagyobb baj azzal, ha nyáron leállsz a pályázással? Az, hogy egy nagyon nagy versenyelőnyről mondasz le!

Használd ki a többiek kényelmességét! Amíg a többség az állítólagos uborkaszezonra hivatkozva szünetelteti nyáron a pályázást, neked érdemes lenne épphogy rákapcsolnod, és a nyári hónapokban is folyamatosan nyomnod az önéletrajzokat.

Sokkal több fóka és kevesebb eszkimó lesz a piacon, azaz jóval kevesebb pályázóból kell kitűnnöd nyáron, emiatt sokkal könnyebb lesz bejutnod állásinterjúkra, és sokkal könnyebben találhatod meg az új állásod. Ne várd meg a szeptembert, amikor mindenki más is ébred!

Az elhelyezkedés nem egy-két nap neked sem!

Ne felejtsd el azt, hogy az álláskeresés számodra sem egy pár hetes folyamat: még jó esetben is minimum egy-két hónapot, de inkább hármat rá kell szánnod, mire végigmész a kiválasztáson.

A legtöbb ügyfelem legfeljebb 3 hónapon belül sikeresen elhelyezkedik, de egy hónap alatt csak nagyon kevesen tudnak igazán jó állást elnyerni még a Gerilla módszerekkel is. Miért? Mert több céghez be kell jutni interjúra, nem lesz minden interjúd sikeres, nem mindenhol téged keresnek, akármilyen jó is vagy. És kell idő a bértárgyalásra, papírmunkára, stb.. Ha csak szeptemberben állsz rá komolyan a témára, november vége-december eleje körül jutsz csak el a szerződés aláírásig.

Ha szeretnél még idén egy új állást, akkor ne halogass!

Lehet, hogy augusztusban egy picit belassul majd a folyamat, de ha a nyarat megtolod, akkor könnyen lehet, hogy szeptemberre már egy szuper, új állásod van, amilyet mindig is álmodtál magadnak!

Szeretnél sokkal több állásinterjúra bejutni? Gyere és csatlakozz szerda este az ingyenes, online előadásomhoz, ahol egy komplett 9 lépéses álláskeresési stratégiát fogok bemutatni neked, amit azonnal használni tudsz. A workshopon együtt összerakjuk a nyerő Gerilla pályázatodat, és megosztom azt a bevált módszertant ami már nagyon-nagyon sok ügyfelemnek segített előrelépni a karrierjében. Érdemes rászánnod 1,5 órát, az előadást online követheted! Gyere és iratkozz fel itt! ›› Várlak szeretettel! 

Jó nyarat és sikeres álláskeresést kívánok neked!

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Magyarország vezető senior karrier-tanácsadója, a Karrier Hack módszer megalkotója

András álmodta meg és hozta létre a Gerilla Önéletrajz Műhelyt, majd a Gerilla Mentor Klubot azzal a céllal, hogy szakemberek ezreinek segítsen sikeresen elhelyezkedni, pályát váltani és előrelépni a karrierjükben .

Ő dolgozta ki a Karrier Hack módszert, amely ma már több ezer embernek segített magabiztosan új munkahelyet találni , nagyobb fizetést elérni , vagy éppen megtalálni a hozzájuk illő szakmai irányt .

Előadásait évente több mint 22 000 álláskereső követi élőben vagy online. A Gerilla Mentor Klubban évente legalább 700 személyes tanácsadást tart karrier-tanácsadó kollégáival együtt, és közel 9000-en tanulnak aktívan az online képzési rendszerükben. A tagok megtanulnak ütős önéletrajzot írni, meggyőzően szerepelni állásinterjún, felépíteni egy versenyképes LinkedIn-profilt, és – talán a legfontosabb – megtalálni a számukra megfelelő szakmai irányt.

A Mentor Klubban ma már több mint 240 különféle képzés érhető el , amelyek gyakorlati tudást adnak keresett területeken, mint például Excel, SAP, Jira, Power BI, SQL , vagy akár angol és német nyelvtudás fejlesztése.

András egyedülálló rálátással bír a munkaerőpiaci trendekre , a keresett képességekre és a karriert előmozdító tanulási lehetőségekre . Tudását és tapasztalatát a Mentor Klub minden tananyagában és személyes tanácsadásába beleteszi – így a tagok nemcsak állást találnak, hanem jobb, személyre szabott karrierutat is építenek maguknak .

Az elmúlt 15 évben több ezer álláskeresőnek mutatta meg , milyen eszközökkel lehet igazán jó pozíciót megszerezni – és hogyan lehet tudatos tanulással és karrierdöntésekkel valódi ugrást elérni fizetésben, megbecsülésben és önbizalomban .

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 |
Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028