Lehet, hogy ezért nem haladsz előre és nem a gazdasági helyzet miatt?

Biztosan a te környezetedben is van olyan ember, aki azért van elakadva az életében, mert önmagát is becsapja. Mire gondolok? Friss jelenet: ülünk apukámmal a kardiológusnál, próbáljuk kinyomozni az ötödik stroke-jának az okát. Csinálják neki az EKG-t, mikor bekérdez az orvos:"Baráth Úr, maga dohányzik?" Apukám ahelyett, hogy karakánul bevallaná, hogy igen doktor úr, 14 éves korom óta, mint a kémény! Helyette azonnal elkezd mismásolni: "hát igen, de csak nagyon ritkán. Ez a szívemen biztosan nem látszik!"

De látszik!

Tudom, hogy nem csak pár szálat szív…
Tudom, hogy nem figyel oda a táplálkozására…
Tudom, hogy nem csak néha van rosszul, és nem csak kicsit vizesedik a lába…

Mert a szomorú helyzet az, hogy ez mind látszik. Látszik az EKG-n, a laboreredményeken, a mozgásán… És amíg magának nem vallja be a valóságot, és nem kezd el 100%-ig dolgozni az egészségén, addig nem fogunk előre lépni.

Hurcolhatom a legjobb orvosokhoz, segíthetek bármennyit, megvehetjük a legjobb vitaminokat és gyógyszereket, imádkozhatok is. Amíg ő nem teszi bele a munkát, addig nem lesz változás. És tudod mit? Így van ez a karrierben is!

Az önámítás rengeteg szintjét látom a karrier-tanácsadásokon!

A legtöbb szakember meg van arról győződve, hogy amit ő csinál, az maximálisan rendben van, pedig nincs!

Amikor megkérdezem például, hogy oké, hogy nem hívnak be állásinterjúra, de hány pályázatot is adtál be? A legtöbb válasz úgy indul, hogy sokat! Itt volt például tegnap egy hölgy, 4 hónapja keres munkát, meg volt arról győződve, hogy rengeteget dolgozik az álláskeresésen. Aztán mikor megnéztük picit közelebbről ezt a „sokat”, kiderült, hogy 4 hónap alatt összesen 5 darab önéletrajzot adott be. 

Vagy amikor jön valaki azzal, hogy „András, Magyarországon nem lehet fizetésről tárgyalni”, és megkérdezem, hogy melyik bértárgyalás tréningünkön is voltál, hány bértárgyalási eszközt próbálták ki élesben is? A választ szerintem sejted: pont semennyit.

Vagy az interjúkon én rendre megkérdezem minden jelentkezőtől, hogy mennyit tanultál az utóbbi időben? 10-ből 9 ember azonnal rávágja, hogy „Fúú, nagyon sokat. Aktívan fejlesztem magam.” De mikor megkapargatjuk, hogy és mégis hogyan, milyen tréningeken voltál, milyen könyveket olvastál, akkor kiderül, hogy ja, hát könyvet nem, csak blogcikkeket olvastak. Képzés helyett inkább csak előadásokon voltak…

Kellenek a KPI-ok!

Én nem vagyok pszichológus, és tényleg nem szeretnék senkire köveket dobálni, de azt elmondhatom, hogy a saját életemben – mind a cégünkben, mind a privát dimenziókban akkor fordultak tartósan jó irányba a dolgok, amikor a KPI-okra elkezdtem nagyon szigorúan odafigyelni.

Nem magyarázom meg magamnak a mínuszokat: a cégben napra pontosan látom, hogy mennyit költünk, mennyi az új feliratkozó, mennyi a vásárló – mivel hogy állunk. Az egészségemben tudatosan vezetem, hogy mennyi volt a sport, mennyi az alvás, mennyit eszem, mennyi vizet fogyasztok egy héten, stb…

Nincs mellébeszélés, hogy “jó, de hát most nyár van, most lehet kicsit lazázni…”
Nincs felelősséghárítás, hogy “jó, de most máshol se jobb, nem megy a gazdaság…”

Nincs önámítás!

Minimumok vannak, számok feketén-fehéren, és azonnal reagálunk, ha látjuk, hogy gond van, és valamibe bele kell nyúlni!

Én azt látom – és remélem ezzel nem bántok meg senkit -, a legtöbb ember ott hibázza el, hogy egyáltalán nem követi a saját KPI-ait! Nem követi a súlyát, nem nézi, mire mennyi időt tölt el, mennyi pénzt költ, mennyit tanul, ha pedig állásváltásra kerül a sor, nem vezeti az elhelyezkedés KPI-ait sem. A legtöbben már csak akkor kapcsolnak, amikor valami nagyon félre ment!

A lecsúszás lassan indul

Aki nem számszerűsít a karrierjében, az ugyanúgy el van tévedve, mint apukám, aki meg van róla győződve, hogy alig dohányzik, miközben rosszabb napokon egy dobozt lazán elfüstöl úgy, hogy észre se veszi.

Ha már az egészségnél tartunk:

Gondolj csak bele: havi 10 dkg hízás = egy év alatt +1,2 kg. Ez 10 év alatt már +12 kg, amitől nem olyan egyszerű megszabadulni. És ugyanez érvényes az élet összes területén. Először csak kicsit rosszabb, aztán felgyorsul a lecsúszás.

Jó tanács, ha jobb karriert szeretnél

Ha van egy fontos célod – legyen az egy jobban fizető munka megtalálása, előrelépés, szabadabb-egészségesebb élet, vagy csak simán megtartani valamit, amit már elértél – tedd fókuszba a KPI-okat. Ne a tippek, érzések vezessenek, hanem a tények!

Könnyen lehet, hogy azért csúszik ki a lábad alól a talaj, azért nem tudsz egyről a kettőre lépni, mert nem látsz tisztán, csak ámítod magad.

Ha valami nem megy jól, azért soha nem más a hibás: nem a főnök, nem a rendszer, nem a gazdaság. A szomorú valóság az, hogy Te nem lépsz! Amin nem változtatsz, azt te választod. Te magad döntesz úgy, hogy nem nézed a számokat, nem reagálsz időben és nem fordítasz a kormányon elég gyorsan, ha valami nem jó irányba tart.

Minél előbb beismered ezt magadnak, annál gyorsabban változtathatsz a karriereden és az életeden jó irányba.

Hajrá, sok sikert kívánok neked ehhez!

Szeretnél végre új irányt a karrieredben? Itt a lehetőség, hogy egy új lapot nyiss, és végre a helyedre kerülj a munkában: gyere és csatlakozz az ingyenes Karrier Hack előadásomhoz, ahol megmutatom, milyen tudást keresnek a cégek a legjobban fizető állásokban. Hogyan pályázz, milyen lehetőségeid lennének, és együtt végignézzük, milyen KPI-okat kell rendbe tenned ahhoz, hogy valóban előre tudj lépni a karrieredben. A mini-tréning ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Iratkozz fel itt! ››

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Magyarország vezető senior karrier-tanácsadója, a Karrier Hack módszer megalkotója

András álmodta meg és hozta létre a Gerilla Önéletrajz Műhelyt, majd a Gerilla Mentor Klubot azzal a céllal, hogy szakemberek ezreinek segítsen sikeresen elhelyezkedni, pályát váltani és előrelépni a karrierjükben .

Ő dolgozta ki a Karrier Hack módszert, amely ma már több ezer embernek segített magabiztosan új munkahelyet találni , nagyobb fizetést elérni , vagy éppen megtalálni a hozzájuk illő szakmai irányt .

Előadásait évente több mint 22 000 álláskereső követi élőben vagy online. A Gerilla Mentor Klubban évente legalább 700 személyes tanácsadást tart karrier-tanácsadó kollégáival együtt, és közel 9000-en tanulnak aktívan az online képzési rendszerükben. A tagok megtanulnak ütős önéletrajzot írni, meggyőzően szerepelni állásinterjún, felépíteni egy versenyképes LinkedIn-profilt, és – talán a legfontosabb – megtalálni a számukra megfelelő szakmai irányt.

A Mentor Klubban ma már több mint 240 különféle képzés érhető el , amelyek gyakorlati tudást adnak keresett területeken, mint például Excel, SAP, Jira, Power BI, SQL , vagy akár angol és német nyelvtudás fejlesztése.

András egyedülálló rálátással bír a munkaerőpiaci trendekre , a keresett képességekre és a karriert előmozdító tanulási lehetőségekre . Tudását és tapasztalatát a Mentor Klub minden tananyagában és személyes tanácsadásába beleteszi – így a tagok nemcsak állást találnak, hanem jobb, személyre szabott karrierutat is építenek maguknak .

Az elmúlt 15 évben több ezer álláskeresőnek mutatta meg , milyen eszközökkel lehet igazán jó pozíciót megszerezni – és hogyan lehet tudatos tanulással és karrierdöntésekkel valódi ugrást elérni fizetésben, megbecsülésben és önbizalomban .

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 |
Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028