A nagy kereslet önmagában semmit nem jelent
Első számú álláskeresési lecke: ha gyorsan és jól akarsz elhelyezkedni olyan területre pályázz, ahol sok állás van – tehát sok ember dolgozik ilyen pozícióban, és a cégek folyamatosan sok embert keresnek az adott munkakörbe.
Így nem kell nagyítóval keresni az álláslehetőségeket, hanem már az álláshirdetésekből is nagy esélyed van elhelyezkedni.
Nem titok, hogy annak idején engem is pont így vettek fel a versenyszférába. Az állami szektorból váltani mindig eggyel nehezebb történet, és bizony engem is több cégtől simán elhajtottak. Mígnem rájöttem, hogy olyan céghez és olyan munkakörre kell pályázni, ahová nem csak egy szem embert keresnek a városban. Így jutottam be a Diageohoz, ahonnan aztán szép lendületet is vett a karrierem.
Egy dolog azonban a mennyiség és egy másik a kereslet minőségi oldala!
Hiányszakmák: a csapda, amit elkerülhetsz
Van egy csomó olyan keresett állás, ami azért keresett, mert hiányszakma. Mitől is “hiányos” egy szakma? Legtöbbször attól, hogy szó szerint elmenekülnek onnan az emberek, vagy már eleve be se mennek. A hiányszakmák sokszor súlyos rejtett problémákat hordoznak.
Tipikus példa erre manapság a könyvelő szakma.
A Profession-ön ha rászűrsz a hirdetésekre, a 15 000 álláslehetőségből kb. 2100 pozíció könyvelő, vagyis a meghirdetett állások 14%-a. Ez egy elég szép szám, és ha csak ezt néznénk, könnyen mondhatnánk, hogy “szuper, akkor meg is van az irány, könyvelőnek fogom átképezni magam”. De minden szakterületnél érdemes azt is megnézni, hogy mi van mögötte.
A könyvelő tipikusan egy “statikus”, azaz régi típusú állás. Vagyis egy elöregedő szakma, ahol nem annyira jók a fizetések, cserébe viszont nehezek a képzések, rengeteg a túlórázás, feszesek a határidők, nagy a monotonitás, és óriási felelősség nyugszik a könyvelők vállán. Ennek következménye, hogy 2024-ben a könyvelői munkakörből már inkább elmenekülnek az emberek.
Ahogy a bevezetőben is említettem, ennek ellenére senkit nem fogok lebeszélni a könyvelésről, ha ez az álma, és a világért sem szeretném megsérteni a könyvelőket. Minden tiszteletem az övék, és már csak a pénzügyes múltam révén is én nagyon kedvelem a könyvelőket, de a helyzet az, hogy jó szívvel senkinek nem tudnám ma már ajánlani ezt a szakterületet egyetlen fő irányként.
Köztes lépésként jó lehet – például ha valaki bolti eladó, pénzkezelő, pályakezdő és szeretne kitörni – vagy ha valakinek sürgősen kell egy normális állás. De mint végállomást nem tudom tiszta lelkiismerettel ajánlani senkinek.
Ugyanez érvényes a tanár állásokra!
Több ezer betöltetlen tanári pozícióval mennyire lenne felelős tanács ha azt javasolnám Neked, hogy bölcsész, vagy pedagógus végzettségeddel ne is gondolkodj másban, menjél tanárnak? Hát valószínűleg furcsa szemekkel néznél rám, nem igaz?
De ugyanez elmondható a kórházi ápoló, raktáros, karbantartó munkakörre, és a sort még hosszan folytathatnám….
Ne pazarolj időt a rossz útra!
Mi ebből a tanulság?
Soha ne állj meg az első álláskeresési leckénél! Nem elég, hogy jól látható kereslet van egy munkakörre, csakis a” jó típusú” keresett állásokra pályázz!
A “jó típusú” állások keresettek + jól fizetnek + jó körülményeket kínálnak.
Tipikusan ezek az újabb típusú munkakörök, amelyek felfutóban vannak, már most is sokan dolgoznak bennük, és látszik az, hogy a kereslet csak fokozódni fog, ugyanis a cégek életében megkerülhetetlenek lesznek.
Ezeket az állásokat hívom én karrier hack-es, vagy “dinamikus” állásoknak, amelyek
- jellemzően valamilyen digitális tudáshoz/készséghez kötődnek,
- extrém nagy a kereslet rájuk, ezért
- könnyű bekerülni még pályamódosítóként is, átképzéssel viszonylag gyorsan el tudsz helyezkedni, és
- a régebbi típusú (“statikus”) állásoknál 1,5-szer, de nem ritkán dupla annyi fizetést, rugalmasabb feltételeket, több home office-t, külföldi karrierlehetőségeket kínálnak.
Ha olyan karriert szeretnél, amelyben hosszabb távon is jól érzed magad és jól keresel, akkor célozd a dinamikus állásokat és a Karrier Hack területeket!
Hogyan találj jó karrier hack-állást?
Melyek a dinamikus szakmák? Konkrétan milyen munkakörökre és hogyan pályázz? Mennyit kereshetsz? Mit kell a meglévő tapasztalatod mellé tanulni ahhoz, hogy bekerülj és érvényesülni tudj? – Erről lesz szó a következő ingyenes, online mini-tréningemen. Kérd el a linket és csatlakozz be csütörtök este élőben! ››
Az előadásom ingyenes, és élőben tartom, tehát kérdezni is tudsz tőlem. Érdemes rászánni 1,5-2 órát, ha szeretnél egy nagy lépést tenni a karrieredben. Várlak szeretettel!