A proaktív üzemmód többet ér, mint 100 túlóra

Te reaktív vagy proaktív üzemmódban működsz a munkahelyeden? Nem mindegy, mert nemcsak a fizetésemelésed, de a karriered múlhat rajta! Hagyd a csudába a túlórákat, inkább dolgozz ezen!

Sok szakembernél probléma (még az én munkatársaimnál is), hogy inkább biztonságos, reaktív beállítódással dolgoznak, és csak nagyon kevesen választják a proaktív üzemmódot.

Ez igaz az álláskeresésre – a legtöbben csak akkor váltanak, amikor már nagyon „fáj”, esetleg ismerős hívja őket egy másik állásba – és igaz a munkahelyi működésre is: „csinálom, amit mondanak, aztán hagyjanak engem békén.” – Ismerős?

Mit is jelent a proaktivitás?

A munkavállalók nagy része megcsinálja ugyan magas szinten a munkáját, azt, ami szűken véve a felelősségi körébe tartozik, de ezen túlmenően egy tapodtat se.

Véletlenül se kezdeményez, nem hoz építő jellegű javaslatokat, nem valósít meg önállón dolgokat, nem megy elébe semminek, nem vállal kockázatot, nem vesz át terhet mondjuk a főnökétől, csapatától. A legtöbb, ami történik, az az ötletelés, de mint tudjuk ötletekből már ki lehet tapétázni mindenhol az irodát…

Miért jönnek a cégek folyamatosan ezzel a fránya proaktivitással a teljesítményértékelésnél?

Hát ezért! Mert 10-ből 9 emberből hiányzik a proaktivitás! Nincs meg a tulajdonosi szemlélet a legtöbb munkatársnál! 

És hogy mi ennek az oka?

Semmi köze a lustasághoz

Ha Téged is ért már az a vád, hogy nem vagy elég proaktív, szeretnélek egy kicsit felmenteni: nem vagyunk ahhoz hozzászokva, és nem is vagyunk rá megtanítva, hogyan kell proaktív szemlélettel dolgozni. Arra vagyunk kondicionálva már az iskolában is, hogy azt kell csinálni, amit a tanár/főnök kér tőlünk. Nem kell gondolkodni, nem kell pörögni feleslegesen, mert abból csak pluszmeló vagy letolás lesz. 

“Dehogy jövök én új kezdeményezéssel, hiszen még a saját feladataimnak se érek a végére! Minek húzzak magamra plusz problémákat?” Ismerős, nem igaz?!

A legtöbb ember a kitörés lehetőségét legfeljebb a túlórákban látja. De ahogy egy korábbi cikkben már szó volt róla:nem többet kell dolgozni, hanem okosabbanahhoz, hogy kiemeljenek!

A legjobb kiugrási lehetőség

A túlórázás nagyon ritkán jár fizetésemeléssel, a proaktivitás azonban mindig!

Ha csak megbújsz az íróasztalod mögött, és abban reménykedsz, hogy majd észreveszik és értékelik a cégnél, hogy ma is mennyivel többet dolgoztál, mint a munkaidőd, akkor sajnos meg fogsz lepődni. Hiába dolgozol jól és egyre többet, ez önmagában nem fog előrevinni.

A legtöbb vezető számára ugyanis mi az igazi érték a csapatával kapcsolatban? 

Két dolog, és mindkettő egyaránt fontos:

1) menjenek jól a dolgok, teljesítsen jól a csapat;
 ÉS
2) ne csak neki, tehát ne csak a vezetőnek/menedzsernek kelljen mindig mindent kezdeményezni, hajtani! Érted már?

Az önfejlesztés mellet a proaktivitás az a befektetés, ami biztosan megtérül a karrieredben! Az én tanácsom tehát:

Ha előre akarsz lépni a cégednél, szeretnél kulcsemberré válni, akit anyagilag is megbecsülnek, akkor mostantól tegyél nagyobb hangsúlyt a proaktivitásra! Merj láthatóvá válni! 

Még akkor is, ha picit több lesz így a munkád, és nem biztos, hogy mindig minden jól fog elsülni, sőt, néha Neked kell majd A-tól Z-ig megcsinálni mindent, amivel előálltál. De hidd el, hogy ez az extra befektetett munka busásan meg fog térülni Neked.

Ha tudatosan átkapcsolsz a proaktív gondolkodásra, a proaktív működésre, akkor Te leszel a top 5-10% a cégnél, akit nagyon fognak értékelni a főnökei, és nem fogod tudni elkerülni, hogy előléptessenek, kiemeljenek. 

Ha nem akarsz vezető lenni, akkor is fontos

Ha nem is feltétlenül az a célod, hogy előrelépj, vezetői pozícióba kerülj a munkahelyeden, hanem „csak” szeretnél szakmailag jobban fejlődni, szeretnél például egy mentort magad mellé megnyerni, ahhoz is a legjobb út a proaktivitás!

Ha csak várod, hogy majd kijelölnek melléd egy mentort, vagy valaki észreveszi a tehetségedet és felkarol, akkor csak telnek majd az évek… helyette menj Te elébe a dolgoknak proaktívan!

Merj bevonni például szervezeten belül nálad magasabb szinten lévő szakembert, vezetőt a projektjeidbe. Menj bátran, vigyél hozzá úgy egy kezdeményezést, és kérd mellé az illető segítségét, kérd ki a véleményét, kérd Te a mentorálását egy konkrét célodhoz.

Ezzel gyakorlatilag megnyersz magadnak egy szakmai segítőt, akitől nem csak sokat tanulhatsz, de kicsit a drukkered is lesz, aki talán egyengetni is majd az utad. 

Ne feledd, a proaktivitás az egész karriered csodafegyvere lehet! 

Használd már az álláskeresésnél – azzal, hogy nem csak ismerős hívására váltasz, nem csak egy csatornán keresztül keresel állást, és nem addig húzod a váltást, amikor már nincs más megoldás. Ha gyorsan új állás kell, itt a megoldás. ››

És használd a mindennapi munkád során – azzal, hogy kezdeményezel, javasolsz, ha észreveszel valami hibát, jelzed és megoldási javaslatot adsz, kezedbe veszed a megoldást, segítséget nyújtasz, önként bevállalsz extra szervezést és feladatokat (pl. megírod a meeting agendát, az összefoglalókat, prezentálsz, oktatsz, önként workshopot tartasz, projekteknél felteszed a kezed). Magyarán nem elugrasz a munkaköri leírásodon kívüli feladatoktól, hanem aktív munkatársként számíthatnak Rád!

Hajrá, sok sikert, és proaktív új évet kívánok neked! 😉

Ha érdekel, hogyan tudsz igazán sikeres és elégedett lenni a karrieredben, mit tanulj, mit csinálj, milyen trendekre kapaszkodj fel, hogy rövid időn belül jelentős fizetésemelés legyen az eredménye, akkor várlak szeretettel a következő ingyenes, online előadásomon, ahol bemutatom azt a karriertervezési módszertant, amit legsikeresebb ügyfeleimmel alkalmazunk. Ha ezt a Karrier Hack módszert követed, akkor te is garantáltan az élvonalba kerülsz az álláspiacon! Kérd el a linket itt az előadásra! ››

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt. Több, mint tízezer álláskereső találta meg új munkáját módszerei, oktatóanyagai, személyes tanácsadása és tréningjei által. Büszke arra, hogy az álláskereséssel kapcsolatos tanácsait olyan országos médiumok is rendszeresen kikérik, mint az RTL Klub televízió, a Kossuth Rádió, de például a HVG-ben, a Retro Rádióban és az Indexen is találkozhattál már vele. A Gerilla Mentor Klubot 2020-ban indította el, melynek célja, hogy a szakembereket személyiségfejlesztő, kommunikációs és szakmai képzések által segítse az előrelépésben és a karrierjük jobb kiteljesedésében.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028