A titkos fegyver, amitől működik az önéletrajzod: profilozás

Miért olyan sikeresek a Gerilla Önéletrajzok? Mi a titok, ami minden álláskeresőt pillanatok alatt a neki való állásba juttat? Mi az, ami másoknál szinte mindig hiányzik? Nem csak a kulcsszavazás, nem is a jó struktúra vagy az eredmények bemutatása. Ennél van egy sokkal nagyobb ‘kunszt’, ami még a pályamódosítókat is nyerő helyzetbe hozza az állásváltásnál....

A lényeg a profilozás!

Az én legfontosabb önéletrajzírási eszközöm az újracsomagolás, fenszibb szóval mondva profilozás. Mit jelent ez?

Egy önéletrajz attól sikeres, hogy érthetően, minden betűjével a megpályázott álláshoz igazítva mutatja be a jelölt korábbi pályafutását és tapasztalatát:

A cél: ha bárki ránéz az önéletrajzra, egy perc alatt értse, hogy ez a jelölt kicsoda!

Ez az, ami a legtöbb önéletrajzból hiányzik, pedig akinek nem nyílegyenes a pályája, annak bizony szigorúan elő kell venni a profilozást. Mutatok néhány példát!

Mikor elég a hagyományos önéletrajz?

Nem kell semmit újracsomagolni, és bőven megteszi egy sablon önéletrajz akkor, ha te már a tanulmányaidtól kezdve egy egyenes, kitaposott úton haladsz:

Könyvelő asszisztens —› Könyvelő —› Senior könyvelő —› Számviteli szakértő —› Könyvelési csoportvezető —› Főkönyvelő

Ha
kitérőktől mentes a pályád
– viszonylag jó cégeknél dolgoztál
néhány évente váltottál is
– ráadásul keresett szakterületen dolgozol,
akkor téged egy bármilyen faék egyszerű önéletrajz is el fog adni.

Ne is bajlódj holmi önéletrajz workshopokkal! Nem kell semmi mást csinálnod, csak időrendben sorold fel a munkatapasztalataidat, végzettségedet és tedd bele az önéletrajzba azokat a kulcsszavakat, amiket az álláshirdetés is rejt.

Na, de kinek van ilyen nyílegyenes pályafutása?!

100 000-ből 1 embernek talán? Gondolom neked is akadnak benne kitérők, nem olyan jó cégek, hibás döntések, kényszerű váltások, lyukak, oda nem illő iskolák és sok-sok hiányosság. Ne aggódj, ez a normál üzemmód egy önéletrajznál.

Még a legtöbb könyvelőnek sem nyílegyenes az útja. Itt van például egyik ügyfelem, aki könyvelő asszisztensként kezdte, majd bérszámfejtés és könyvelés területen dolgozott sokáig, azután átment munkaügyre, onnan egy kereskedelmi cég személyzeti igazgatója volt egy-két évig. És mikor elege lett a vezetői pozícióból, és szeretett volna visszamenni bérszámfejtőnek, azzal kellett szembesülnie, hogy be se hívják állásinterjúra.

“Nem értem András mi a gond, hiszen én ezt csináltam évekig, tökéletesen értek a bérszámfejtéshez!” – panaszolta nekem a tanácsadáson.

Hiába tette bele a szükséges kulcsszavakat a CV-jébe, a gond az volt, hogy nem volt meg a célirányos profil: nem egy irányba mutatott az önéletrajza.

Gondold csak bele magad a személyzetisek helyzetébe! Mit látnak ők az egészből? “De hát ez az ember személyzeti igazgató volt! Mi a fenét akar csinálni most a bérszámfejtésen?!” 

Valahol jogos kérdés, nem igaz?

Van az a pont, amikor már nem elég a sima kulcsszavazás!

Itt jön a képbe a profilozás!

Nagyon fontos a kulcsszavazás, ott kell lennie a legfontosabb kulcsszavaknak lehetőleg már az önéletrajzod címsorában, de ne feledd, hogy a kulcsszavazás is csak a profilozás egyik eszköze! Ha nem egy irányba mutat a CV-d, akkor hiába tömöd tele kulcsszavakkal, az AI-on talán átjutsz, de a személyzetisen tutira fennakadsz.

Az említett ügyfelem példájánál maradva: ahogy csináltunk az önéletrajzából egy senior bérszámfejtő profilú CV-t, picit lefokoztuk és beletettünk egy kis kifogáskezelést a motivációs levelébe, láss csodát, 2 hét alatt lett új állása bérszámfejtés területen! A mai napig boldog a váltásával.

A helyes koordináta rendszer legyen meg!

A profilozás lényege: a célkereszt

  • Ha nem ugyanazon a szinten szeretnél elhelyezkedni – pl. vezetőből szakértőnek pályázol, vagy munkatársból vezetőnek
  • Ha egy teljesen új szakterületre pályázol – pályamódosító vagy
  • Ha vannak lyukak, kihagyások a CV-dben
  • Ha girbegurbe a pályád
  • Ha akasztott emberen kívül szinte minden voltál már
    akkor jusson eszedbe egy koordináta rendszer!

Az önéletrajznál az a lényeg, hogy a megpályázott álláshoz passzoljon a szakmai és a hierarchiai profilozás. Akkor fog jól működni az önéletrajzod, ha mind a kettő a helyén van. Pont úgy, mint egy célkereszt! A probléma az, hogy ez a célzás legtöbb esetben nem adódik magától! A te feladatod az, hogy hozzáigazítsd/kozmetikázd hozzá az állásokhoz! 

A szakmai és a hierarchiai metszéspontnál pontosan a megpályázott munkakör legyen!

PÉLDA

Tegyük fel, hogy papíron nem vagy kinevezve vezetőnek, de vezetői pozícióra pályázol. Ami egészen biztos, hogy nem lesz elég: egy az egyben bemásolni a korábbi munkaköreidet. Fel kell húzni a CV-det hierarchiában.

–› Ha vittél komolyabb projekteket, munkatársakat tanítasz be, van mások munkája felett is felelősséged, képviseled a csoportodat meetingeken, akkor nyugodtan felhúzhatod a hierarchiai profilt, és írhatod azt a korábbi munkakörhöz, hogy csoportvezető-helyettes voltál.

Vagy vegyünk például engem!

–› Ha megunom a karrier-tanácsadást, és szeretnék egy nap elhelyezkedni alkalmazottként, akkor ezzel a 15 év tapasztalattal simán elindulhatnék akár HR irányba, nem igaz? Ebben az esetben óriási öngól lenne, ha azt tenném bele az önéletrajzomba, hogy ügyvezető igazgató vagyok. Sőt, még csak azt sem írhatom, hogy önéletrajz-tanácsadó.

Az egyik túl magas lenne hierarchiában, a másik pedig egy nemlétező munkakör a cégeknél – a szakmai metszéspont nem lenne meg.

Ezért ha HR menedzseri pozíciókra pályáznék, akkor pontosan ezt a pozíciót kellene belekozmetikáznom a CV-mbe, és én bizony magabiztosan bele is írnám:
„Gerilla Mentor Klub – HR menedzser – HR /Training and Develeopement”

Igaz, amit mondok? Tartalmilag igen! Nem 100%-ig – hiszen papíron cégvezető vagyok, de tulajdonképpen ezt (is) csinálom 15 éve: embereket veszek fel, tréningeket tartok, szervezetfejlesztést csinálok, stb..

Vagy mondjuk ha szeretnék elindulni online marketing irányba, simán beírhatnám azt, hogy online marketing menedzser. Nem ez van a névjegykártyámon, de masszívan foglalkozok online marketinggel évek óta, a tudásom megvan hozzá, gondolkodás nélkül lefokoznám magam, ha kell, és ezzel senkit nem csapnék be. Érted már?

Bármit nyílván én sem írhatok a CV-mbe. Azt mondjuk nem hazudhatom, hogy villamosmérnök vagyok, hiszen egy zuhanytálcát nem tudok helyesen lemérni, és egy percet nem dolgoztam mérnöki területen. 🙂

Kozmetikázni csak azt lehet, ami igaz! Azt viszont kell is!

TIPP: Egy munkakör átnevezése vagy egy le/felfokozás biztos, hogy nem lesz hazugság, ha legalább a feladataid 20-30%-át kiteszi az adott tevékenység! 

A profilozást úgy képzeld el, mint egy piramist: egy irányba, a megpályázott állásra építs fel mindent az önéletrajzodban!

A legjobb ha már a headline-ban elindul a célkeresztezés. Visszatérve a bérszámfejtő ügyfelemhez, nála például azt írtuk a főcímbe, hogy “Tapasztalt bérszámfejtési szakértő Nexon és SAP gyakorlattal”.

Ez egy nagyon beszédes főcím, így kulcsszavazva pedig erősen megadja a fókuszt! De persze nagyon fontos, hogy az önéletrajz minden további eleme: a célkitűzés, főbb erősségek, korábbi szakmai munkatapasztalatok, hard skillek, végzettség, stb –  minden ezt a pozíciót támassza alá. – Ne menjen se fölé, se alá, se mellé.

Bonyolultan hangzik? Hidd el, hogy sokkal egyszerűbb felépíteni, mint gondolnád!

Ha szeretnéd megtanulni a helyes profilozást és kulcsszavazást, és szeretnéd példákon keresztül is begyakorolni a Gerilla önéletrajzírást, akkor gyere és csatlakozz a következő, ingyenes önéletrajz workshopomhoz! Az előadást online tartom, és természetesen valós CV mintákat is mutatok. Ha szeretnél sokkal több állásinterjúra bejutni, ne hagyd ki ezt a webinárt! Itt tudsz feliratkozni! ››

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Magyarország vezető senior karrier-tanácsadója, a Karrier Hack módszer megalkotója

András álmodta meg és hozta létre a Gerilla Önéletrajz Műhelyt, majd a Gerilla Mentor Klubot azzal a céllal, hogy szakemberek ezreinek segítsen sikeresen elhelyezkedni, pályát váltani és előrelépni a karrierjükben .

Ő dolgozta ki a Karrier Hack módszert, amely ma már több ezer embernek segített magabiztosan új munkahelyet találni , nagyobb fizetést elérni , vagy éppen megtalálni a hozzájuk illő szakmai irányt .

Előadásait évente több mint 22 000 álláskereső követi élőben vagy online. A Gerilla Mentor Klubban évente legalább 700 személyes tanácsadást tart karrier-tanácsadó kollégáival együtt, és közel 9000-en tanulnak aktívan az online képzési rendszerükben. A tagok megtanulnak ütős önéletrajzot írni, meggyőzően szerepelni állásinterjún, felépíteni egy versenyképes LinkedIn-profilt, és – talán a legfontosabb – megtalálni a számukra megfelelő szakmai irányt.

A Mentor Klubban ma már több mint 240 különféle képzés érhető el , amelyek gyakorlati tudást adnak keresett területeken, mint például Excel, SAP, Jira, Power BI, SQL , vagy akár angol és német nyelvtudás fejlesztése.

András egyedülálló rálátással bír a munkaerőpiaci trendekre , a keresett képességekre és a karriert előmozdító tanulási lehetőségekre . Tudását és tapasztalatát a Mentor Klub minden tananyagában és személyes tanácsadásába beleteszi – így a tagok nemcsak állást találnak, hanem jobb, személyre szabott karrierutat is építenek maguknak .

Az elmúlt 15 évben több ezer álláskeresőnek mutatta meg , milyen eszközökkel lehet igazán jó pozíciót megszerezni – és hogyan lehet tudatos tanulással és karrierdöntésekkel valódi ugrást elérni fizetésben, megbecsülésben és önbizalomban .

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 |
Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028