Súlyos magyar önleértékelés
Én sem vagyok egy hurráoptimista fazon. Tisztában vagyok vele, hogy az eredményekért meg kell dolgozni, és Magyarországon bizony a jó állásokat egyáltalán nem adják könnyen. De az a fajta ÖNLEÉRTÉKELÉS, amit az álláskeresőknél tapasztalok, az példátlan. Íme egy tipikus sztori!
Karrier-tanácsadáson járt nálam egyik Mentor Klub tagunk. István távközlési területen dolgozik lassan 20 éve. Diplomája nincs, csak egy félbehagyott, de végül nem szerezte meg a papírt.
Technikusi végzettsége van, plusz hatalmas tapasztalata, mert szinte egész életében a mobil távközlésben mozgott, jelenleg épp a közszférában.
Egészen komoly pozíciói voltak eddig, kvázi mérnöki munkát végzett mindenhol, és nem is feltétlen szeretne szakterületet váltani, szereti, amit csinál, csak hát ugye a fizetése… A Mentor Klubba is azért csatlakozott, mert szeretne jobban fizető pozíciókba bejutni.
“András, az utóbbi 5 évben összesen 5% fizetésemelésünk volt, ami megalázó. Most már ott tartok, hogy egyszerűen nem jövünk ki a családdal a nettó 420 000 forintból. Mi a fenéhez kezdjek?”
Napnál világosabb, hogy a pályafutása alapján Istvánnak már rég a mérnöki állásokat kellett volna megcéloznia, de mikor erre a témára kanyarodtunk, ő már kezdte is sorolni a hiányait:
Diplomán nincs…
Nyelvtudásom nincs…
Protekcióm nincs….
Más tapasztalatom nincs…
Hogyan jelentkezzek én mérnöki állásokra, mikor semmi mérnöki végzettségem nincs???
A nincs-ekkel nem lehet elhelyezkedni
Gyakori probléma, és a cikkekben is folyamatosan próbálom neked is sulykolni, hogy a NEM-ekre, a HIÁNYOK-ra nem lehet karriert tervezni.
Most őszintén! Szerinted akinek van 20+ év szakmai tapasztalata, mérnöki feladatokat lát el, hiába nem úgy hívják a korábbi pozícióit, gyakorlatilag mérnöki felelősségi kört tölt be, és minden munkahelyén maximálisan meg vannak elégedve vele, annak tényleg semmi munkaerőpiaci értéke nincs a mérnöki állásokban?
Elképzelhető ilyen 2025-ben?
A válasz: nem! Ez pontosan ugyanolyan fejben lejátszott rossz következtetés, mint, hogy Magyarországon nem lehet bérről tárgyalni. És tudod mi a legrosszabb?
Miből táplálkoznak ezek a téveszmék?
Egy vagy két rossz tapasztalatból!
Mint kiderült István is pályázott már korábban mérnöki állásra, de nem nyerte el. Mikor kérdezem, hogy “és mondd csak, összesen hány állásra pályáztál?”, kiderült, hogy a legutóbbi váltásánál összesen három helyre adta be az önéletrajzát (ebből egy mérnöki pozícióra).
A háromból két helyre behívták interjúra, az egyikre felvették (itt dolgozik most is), a másikra, ami történetesen egy mérnöki állás volt, végül nem őt választották.
Tehát egyetlen negatív tapasztalat elég volt ahhoz, hogy elkönyvelje magát egy polccal lejjebb! Ugye érted már mi a probléma?!
Ne takarózz a hiányaiddal!
Azt látom a szakembereknél, hogy akinek nincs felsőfokú végzettsége, nincs magabiztos nyelvtudása, esetleg már 40-45 év felett jár, az hajlamos feltenni a kezét, és minden kudarcát kivetíteni ezekre az indokokra!
A legtöbb álláskereső mélységesen alulpozícionálja magát a vélt vagy valós hiányai miatt.
Ez megjelenik nem csak abban, hogy milyen állásokra mernek pályázni, de abban is, hogy milyen fizetési igényt adnak meg, és ez nagy baj!
Ha a realitásokat nézem, fenti ügyfelem például konkrétan pályakezdő fizetésért dolgozik 20 év szakmai tapasztalat után, holott az ő tudásával bruttó 1 millió forint körüli havi fizetést simán elkérhetne, akár picit többet is. Más ügyfeleim hasonló tudással és tapasztalattal, bőven megkeresik ezt az összeget, és hidd el, nem a diplomájuk miatt!
Csak, hogy egy példát mondjak, van olyan Lean specialista ügyfelem, aki eredetileg gyógypedagógus végzettséggel rendelkezik. Ennek ellenére több, mint 25 éve a gyártásban dolgozik, óriási rálátása van a szakterületére, és eszébe sem jut, hogy amiatt ne pályázzon meg állásokat, vagy azért ne kérjen mérnöki szintű fizetést, csak mert nincs mérnöki végzettsége. Soha senki nem is kérte még a mérnöki diplomát számon rajta…
Félreértés ne essék, továbbra is érték a diploma, érték a nyelvtudás a munkaerőpiacon, és jelenthet némi hátrányt, ha neked nincs. DE egyrészt ez korántsem akkora hátrány, mint ahogy te gondolod. Másrészt egészen biztos, hogy nem egy-egy hiány az összes karrierbéli sikertelenséged okozója!
Nem szabad a sikertelenséget csak a hiányokkal magyarázni, mert ez semmi másra nem jó, csak egy hamis önfelmentésre!
Ne védekezz a hiányaiddal! Inkább dolgozd le őket!
Hogyan szabadulhatsz meg a hiány-betegségtől?
Két biztos módszerrel:
1) Tanulj meg profin állást keresni!
Tanulj meg önéletrajzot és motivációs levelet írni! (Ingyenes segítség itt! ››)
Az önéletrajzban a pozícióneveket a feladataid alapján átnevezni, érthetővé tenni a munkáltatónak, az eredményeidet, az erősségeidet bemutatni.
Tanuld meg a hiányaidat úgy kozmetikázni, hogy ne jelentsenek hátrányt!
Tanuld meg megfiatalítani magad a pályázatodban!
Tanulj meg állásinterjúzni, bértárgyalni!
És tanulj meg ne csak a meghirdetett állásokra pályázni, hanem a rejtett állásokat is felkutatni….
2) Képezd magad, legyen modern tudásod!
Ahogy a korábbi cikkben is írtam, a végzettség nem egyenlő a tudással, és ezt pontosan jól tudják a cégek is.
Ha neked nincs diplomád, akkor ahelyett, hogy ezen rugóznál, és temetnéd magad a jó állásokból, pótold a hiányt és hozd fel a hard skilljeidet gyorsan elvégezhető, gyakorlati tudást adó mikroképzésekkel, amit értékelnek a cégek.
Tartsd frissen magad szakmailag, tartsd a lépést a digitális világgal, és menj a cégek elvárásaival!
Az az üdítő hírem van, hogy ehhez ma már nem kell beiratkoznod egyetemre, és nem kell különösebben sokat költened sem. A különböző online platformokon (ld. Mentor Klub) gyakorlatilag otthonról, munka mellett is, és megfizethető áron tanulhatsz. Olyan tudást szerezhetsz már akár pár hét alatt, amit sokkal jobban díjaz a munkaerőpiac, mint egy egyetemi diplomát.
Ha erre a két dologra odafigyelsz (álláskeresési technikák és önfejlesztés), akkor biztos vagyok benne, hogy te is sokkal jobb feltételekkel tudsz elhelyezkedni, mint hiszed, még akkor is, ha nem tökéletesen egyenes a pályád, és úgy érzed, valami miatt hátrányban, vagy nehezebb helyzetben vagy.
Hajrá, sok sikert és önbizalmat kívánok neked!
Az előadás élő (kérdezhetsz is tőlem) és ingyenes. Iratkozz fel itt! ››