Amikor a közeg visszahúz: Miért olyan nehéz új karriert építeni?

Váltani soha nem könnyű, de miért érezzük sokszor leküzdhetetlen kihívásnak? Van egy erő, ami mindenkit visszatart…

November elején járt nálam karrier-konzultáción egy fiatal srác. Okos, brilliáns agyú 23 éves fiatalról van szó, aki jelenleg profi sportolóként dolgozik. Annyit elárulhatok, hogy nem fociban utazik, a fizetése havi nettó 280.000 Ft úgy, hogy főállású játékos, és a csapattal sorra hozzák a jó eredményeket.

Napi két edzés és rengeteg verseny mellett még tanul is, utolsó éves egyetemista, és azért keresett meg, mert úgy érzi, döntési ponthoz ért a karrierjében. Az látszik, hogy a sportból ilyen formában nem tud megélni, a csapat összetartás sem a régi, viszont beletett a sportolói karrierbe 10+ évet, és nem szeretne az edzővel konfrontálódni, hogyan tovább?

Gravitáció a karrierben – amikor a meglévő közeg húz vissza

A karriertervezés nem csak azért nehéz ügy, mert az emberek többsége nem látja a lehetőségeit, és nem tudja, hogyan és merre induljon. Sokkal nagyobb probléma a gravitáció: a korábbi közeg visszahúzó ereje.

Jó példa erre a saját vállalkozói karrierem is. Talán már neked is meséltem, hogy amikor kiléptem a multiból és a Gerilla Önéletrajz Műhelyt elindítottam, az első lépések egyike volt, hogy beiratkoztam a Toastmasterbe.

Ez sokat segített nekem a kommunikációs készségeim fejlesztésében – és azóta is mindenkinek jó szívvel ajánlom, aki jobb előadó szeretne lenni, angolul is jobban szeretne kommunikálni. De a teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy engem ez a dolog teljesen beszippantott.

Először alelnök lettem a szervezetben, majd elnök. Előadó versenyekre jártam, rendezvényeket szerveztem, egyre nagyobb felelősség nyomta a vállam. Én pedig egyre inkább azt éreztem, hogy a saját bizniszem mellett a folyton csak bővülő extra feladatokra igazából nincs se időm, se energiám.

Az eszemmel tudtam jól, hogy a fókuszt sürgősen vissza kellene tennem valahogy a saját bizniszemre, de a közeg brutális erővel gravitált vissza. Konkrétan szorongtam, coach-hoz jártam, és hónapokig húztam-halasztottam, mire végülis sikerült lezárnom a Toastmasters-es “karrierem“, és 100%-ban újra a saját cégemmel tudtam foglalkozni.

A helyzet az, hogy minden váltás pontosan így működik!

Óriási a visszahúzó erő. A múlt, amíg csak lehet, szívja vissza az embert, hogy ne lépjen. Ismerős Neked is?

Ha beletettél egy szakmába 10+ évet, onnan nagyon nehéz egy másik pályára átállni. Nehéz, mert nem akarsz semmit veszni hagyni. Nehéz, mert nem akarsz senkit cserben hagyni. Nehéz, mert a közeg vasmarokkal húz vissza. Lásd a raktáros ügyfelem történetét! ››

Visszatérve a sportoló srácra: szuper eredményeket ért el, örökre büszke lehet a sportolói pályafutására, de napnál is világosabb, hogy eljött az ideje szakértői karriert építeni! Ő azonban mit válaszolt csípőből erre?

  • “Dehát számít rám az egyesületem.”
  • “Talán az edzői vonal is szóba jöhet.”
  • “Mit fognak szólni a csapattársak?”
  • “Hogy kezdjek el a semmiből egy teljesen új karriert?”

Felnőttkorban extrán nehéz lezárni dolgokat

Hiába tudod, hogy amit most csinálsz nem jó, ha kapsz pár százalék fizetésemelést, rögtön elbizonytalanodsz. Ha elkezdesz munka mellett állást keresni, és nem megy olyan könnyen, akkor jön az, hogy talán mégsem olyan rossz a céged… máshol se fenékig tejfel… végülis lehet még később átszervezés… talán majd alakulnak a dolgok…mi van, ha jön egy jobb főnök?… Mennyivel vagyok beljebb, ha elkezdek valami újat tanulni, aztán kezdhetek mindent elölről? – Szóval jön az elbizonytalanodás, jön a reménykedés, húz vissza a gravitáció.

Ha előre akarsz lépni, muszáj hosszabb távon gondolkodni

Hogyan lehet ebből legkönnyebben kitörni? Hogyan lehet előrelépni?

Úgy, hogy van egy világos, közép-hosszútávú célod, amihez tartod magad!

Hiába érzed azt, hogy a világ változik és nem látsz egy-két évnél távolabb, muszáj nagyobb léptékben tervezni. Muszáj átgondolnod, hogy 10-15 év múlva hogyan képzeled el az életed? Mik a vágyaid? Hol akarsz lakni? Hogyan szeretnél élni? Milyen család/ közeg vesz körül? – Ezek olyan kérdések, amiket most kell rátenni a térképre, ha a jövőben el is szeretnéd őket érni.

Karrier szempontjából szakemberként is picit úgy kellene működnie mindenkinek, mint egy cégnek. Kellenek a hosszabb távú tervek, kell egy stratégia. Kell egy motiváló jövőkép!

Tudom, hogy ez nem mindig könnyű. Főleg a 40-es, 50-es korosztály sokszor óriási satuban érzi magát, mert a gyerekek még nem teljesen önállóak, de a szülők már elkezdenek betegeskedni, már őket is támogatni kell. Ugyanakkor pont innen középről az egész élet nagyon jól belátható! Látsz visszafelé, és 40-45 évesen pontosan tudod milyen gyorsan lepereg az a 15-20 év a munkában. És látsz előre is, a 65 -70 éves korosztályra is. Látod a rossz döntéseiket, a nehézségeiket és a jó példákat is. Középről nézve sokkal könnyebb döntéseket hozni: mi az, amit igazán szeretnél? Milyen egészségi állapotban szeretnél élni? Milyen életszínvonalon? stb.

Tipp: Írd meg úgy az önéletrajzod úgy, mintha 15-20 év már eltelt volna! Milyen munkákat akarsz látni az életedben? Milyen cégeknél dolgoztál? Magyarországon vagy külföldön is? Milyen iskolákat, képzéseket akarsz látni benne? Mi a hobbid? Nem az önéletrajz forma a lényeg, de ugorj egyet az időben, és gondold át a karriered anélkül, hogy leragadnál ott, hogy most ez szerinted megvalósítható-e vagy sem. Lásd magad 15-20 évvel később!

A legfőbb hiba Magyarországon, hogy maximum 60 éves korig terveznek az emberek, és egy-két évnél tovább nem gondolkodnak komolyabban a karrierjükről. Ez egy jó gyakorlat arra, Te ne csak 60 éves korig tervezz! És ne add meg magad a gravitációnak! Ne torpanj meg az első nehézségnél, hanem tarts ki a céljaid mellett, mert így fogsz tudni előre lépni!

Hajrá, sok sikert kívánok Neked ehhez!

Úgy érzed egyedül nehéz?  Nincs önbizalmad, nem látod át a munkaerőpiacot? Jól jönne egy átfogó segítség a karriertervezéshez? Ha szeretnéd tudni, mit tanulj, milyen lehetőségeid vannak, és melyek azok a szakterületek és munkakörök, ahol nem kell nulláról kezdened pályaváltóként sem, millió felett kereshetsz, és érdemes felvenni a hosszabb távú terveidbe, akkor gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online mini-tréningemhez!

A webinár élő és ingyenes, de zártkörű, csak a regisztráltak jöhetnek. Kérd el itt a linket! ››

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt. Több, mint tízezer álláskereső találta meg új munkáját módszerei, oktatóanyagai, személyes tanácsadása és tréningjei által. Büszke arra, hogy az álláskereséssel kapcsolatos tanácsait olyan országos médiumok is rendszeresen kikérik, mint az RTL Klub televízió, a Kossuth Rádió, de például a HVG-ben, a Retro Rádióban és az Indexen is találkozhattál már vele. A Gerilla Mentor Klubot 2020-ban indította el, melynek célja, hogy a szakembereket személyiségfejlesztő, kommunikációs és szakmai képzések által segítse az előrelépésben és a karrierjük jobb kiteljesedésében.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028