Több a jelentkező, kevesebb állás
Az álláspiac folyamatosan változik: hol keresleti piac van, amikor a munkaadók kétségbeesetten keresik a munkaerőt. Hol pedig kínálati piac, amikor dúskálnak a jelentkezők között.
5 évvel ezelőtt ha egy cég feladott egy hirdetést, arra érkezett kb. 150-200 önéletrajz, vezetői pozíciókra kb. 50 jelentkezés. Voltak szakmák, ahol azt mondták, bárkit felveszünk, aki lélegzik…
Ma is vannak persze hiányszakmák, de az igazán jó állásoknál az arányok megfordultak: Egy szakértő pozícióra alsó hangon érkezik 350-500 pályázat, és a vezetői állásokra is befut átlagosan 180-300 önéletrajz.
Vannak olyan munkatársi pozíciók (nem hiányszakmában), amelyre 1200-1300 feletti jelentkezésről számolnak be személyzetis ismerőseim, miközben a kínálati oldal folyamatosan szűkül.
A Profession állásportál minden negyedévben elkészíti a részletes statisztikáját. Ha ezeket megnézed, Te is látni fogod, hogy évről évre csökken a munkáltatók által feladott hirdetések száma:
- 2023-ban 16%-kal, 2024-ben további 6%-kal csökkent az elérhető álláslehetőségek száma.
- Ezzel szemben a munkavállalói aktivitás folyamatosan nő: 2023-ban 73%-kal, 2024-ben további 50%-kal nőtt a jelentkezések száma.
A verseny tehát egyre élesebb a jó állásokért, miközben a cégeknek hatalmas mennyiségű jelentkezést kell feldolgozniuk – köztük rengeteg gyenge minőségű, irreleváns önéletrajzot is. Mit tehetnek, hogy gyorsabban és hatékonyabban szelektáljanak?
Egyre inkább adatbázisokból dolgoznak, és a közösségi oldalakat (például a LinkedInt) használják a legjobb jelöltek felkutatására.
📉 Kevesebb álláshirdetés
📈 Több pályázó
🤖 AI-alapú kiválasztás
Mit jelent ez az önéletrajzok oldalán? Nézzük a legfontosabb változásokat!
30 helyett 7 másodperc
Ennyi idő alatt végérvényesen eldől, hogy továbbjut-e az önéletrajzod a következő körre.
A folyamat úgy néz ki ma, hogy első körben két kupac készül: “IGEN” – “NEM”.
Ha 7 másodperc alatt (ami néhány pillantás) megtalálja a HR-es azt a néhány fontos információt, ami a csekklistáján szerepel, akkor mész az “IGEN” kupacba, ha nem, akkor hiába lennél alkalmas az állásra, a játék számodra véget is ért.
A beérkezett pályázatok nagyjából 90%-a itt ki is esik a folyamatból. Vagyis átlag 30 önéletrajz jut tovább az első körön, amit aztán jobban átnéznek, és kiválasztják azt az 5-10 pályázót, akit behívnak állásinterjúra.
Az önéletrajzod legfőbb fő kérdése ez: hogyan kerülsz be először a 30-ba, aztán az 5-10 interjúra hívott pályázóba?
Design helyett struktúra és kulcsszavak
Régebben sokat dobott az esélyeiden a design: minél tetszetősebb, feltűnőbb volt egy pályázat, annál könnyebben megragadta a személyzetis figyelmét, és fennragadtál az első rostán.
Ma is fontos a design, de sokkal hátrébb tolódott a jelentősége a folyamatban. Ahhoz, hogy egyáltalán bejuss az “IGEN” kupacba, az kell, hogy ránézésre értsék a pályázatodat (Ki vagy?, Mit csináltál? Mihez értesz? Miért lehetsz jó az állásra?) és megtalálják benne a keresett kulcsszavakat.
Ha sok a felesleges infó, és úgy kell keresgélni az önéletrajzodban a lényeget, a hard skilleket, az nem jó. Sokkal többre mész egy letisztult, jól strukturált, állásra szabott önéletrajzzal.
ÍME EGY ROSSZ PÉLDA, ÍGY NE CSINÁLD!
TIPP: Szeretnél jó mintákat látni? Milyen a jó önéletrajz 2025-ben? Hogyan keresd meg a pályázatodhoz releváns kulcsszavakat? Hogyan emeld ki a hard skilleket? Gyere és csatlakozz a következő, INGYENES GERILLA ÖNÉLETRAJZ WORKSHOPhoz, ahol lépésről-lépésre megtanítjuk neked az önéletrajzírás fortélyait! ›› A workshopot online tartjuk, KÉRD EL A LINKET ITT! ››
És ha már adatbázisok és kulcsszavak, van egy fontos fegyvertény:
LinkedIn nélkül nem megy
Azt kell látnod, hogy ma már nem csak azokkal versenyzel, akik beadják a pályázatukat egy állásra!
A Mesterséges Intelligencia térnyerésével a LinkedIn egy igazi aranybánya lett a HR-eseknek.
- 2023-ig volt egy ún. szabadszavas kereső, amit a toborzók használtak: végzettség, nyelvtudás, szakmai tapasztalat alapján tudtak szűrni a profilok között.
- 2023-ban jött a nagy áttörés: a beépített mesterséges intelligencia használata komoly eszköz lett a HR-esek kezében, már komplett munkaköri leírásokat, követelményprofilokat lehet feltölteni az oldalra. Az ezekben szereplő kulcsszavakat súlyozva tud keresni a rendszer a világ összes alkalmas és motivált szakembere között.
Az adatbázisok és a Mesterséges Intelligencia elterjedése eredményezi azt, hogy este beküldöd az önéletrajzodat, és másnap reggel (vagy akár pár perc múlva) visszajön a válasz: “Köszönjük a pályázatát, most nem Önt választottuk. További sok sikert kívánunk!”
Vagyis ha nem vagy fent LinkedInen, akkor nem látszol, és talán el sem jutnak hozzád a legjobb állások. Ha pedig van profilod, de nincs kellően kulcsszavazva, akkor könnyen lehet, hogy ugyanúgy jársz, mint a Google találati listával: feljössz ugyan a keresőben, csak éppen a 166. oldalon, ahol a kutya sem talál rád.
Ne feledd: ha nem látszol, nem létezel szakemberként a cégeknek!
És ez egyre inkább így működik az álláspiacon.
A rossz hírem az, hogy ezen csakis Te változtathatsz!
Egy összedobott, netről letöltött, ilyen-olyan sablon pályázattal ma már labdába sem rúghatsz. Muszáj bele tenni a munkát: megtalálni a számodra elérhető, legjobb szakterületeket és állásokat. Ezekhez összegyűjteni a releváns kulcsszavakat. Megírni a kereső programok logikájának is megfelelő, ütős önéletrajzodat. És elkezdeni építeni a szakmai személyes márkádat, azaz a profilodat LinkedInen is.
A jó hírem viszont, hogy mindez nem agysebészet, minden eleme tanulható! Elég egyszer rászánni az időt, és pár hét alatt Te is újra a pályán leszel. Ha most nem is keresel aktívan állást, önéletrajzra és egy jól felépített LinkedIn profilra előbb-utóbb szükséged lesz.
Akár a LinkedInnel, akár az önéletrajzzal kapcsolatban úgy érzed, szükséged lenne egy kis segítségre, akkor ne hagyd ki szerda este az ingyenes, online, CV workshopot. Itt tudsz regisztrálni a szabad helyek erejéig ›››
Hajrá, sok sikert kívánok Neked!