Ezért nem kapsz visszajelzést a beküldött önéletrajzodra

Hogyan szelektáltak a HR-esek 2020 előtt és hogyan válogatnak ma? Ha megérted a folyamatot, és látod mennyi minden végérvényesen megváltozott az álláspiacon, sokkal könnyebb lesz elkészíteni a következő nyerő pályázatod!

Több a jelentkező, kevesebb állás

Az álláspiac folyamatosan változik: hol keresleti piac van, amikor a munkaadók kétségbeesetten keresik a munkaerőt. Hol pedig kínálati piac, amikor dúskálnak a jelentkezők között.

5 évvel ezelőtt ha egy cég feladott egy hirdetést, arra érkezett kb. 150-200 önéletrajz, vezetői pozíciókra kb. 50 jelentkezés. Voltak szakmák, ahol azt mondták, bárkit felveszünk, aki lélegzik…

Ma is vannak persze hiányszakmák, de az igazán jó állásoknál az arányok megfordultak: Egy szakértő pozícióra alsó hangon érkezik 350-500 pályázat, és a vezetői állásokra is befut átlagosan 180-300 önéletrajz.

Vannak olyan munkatársi pozíciók (nem hiányszakmában), amelyre 1200-1300 feletti jelentkezésről számolnak be személyzetis ismerőseim, miközben a kínálati oldal folyamatosan szűkül.

A Profession állásportál minden negyedévben elkészíti a részletes statisztikáját. Ha ezeket megnézed, Te is látni fogod, hogy évről évre csökken a munkáltatók által feladott hirdetések száma:

  • 2023-ban 16%-kal, 2024-ben további 6%-kal csökkent az elérhető álláslehetőségek száma.
  • Ezzel szemben a munkavállalói aktivitás folyamatosan nő: 2023-ban 73%-kal, 2024-ben további 50%-kal nőtt a jelentkezések száma.

A verseny tehát egyre élesebb a jó állásokért, miközben a cégeknek hatalmas mennyiségű jelentkezést kell feldolgozniuk – köztük rengeteg gyenge minőségű, irreleváns önéletrajzot is. Mit tehetnek, hogy gyorsabban és hatékonyabban szelektáljanak?

Egyre inkább adatbázisokból dolgoznak, és a közösségi oldalakat (például a LinkedInt) használják a legjobb jelöltek felkutatására.

📉 Kevesebb álláshirdetés
📈 Több pályázó
🤖 AI-alapú kiválasztás

Mit jelent ez az önéletrajzok oldalán? Nézzük a legfontosabb változásokat!

30 helyett 7 másodperc

Ennyi idő alatt végérvényesen eldől, hogy továbbjut-e az önéletrajzod a következő körre.

A folyamat úgy néz ki ma, hogy első körben két kupac készül: “IGEN” – “NEM”.

Ha 7 másodperc alatt (ami néhány pillantás) megtalálja a HR-es azt a néhány fontos információt, ami a csekklistáján szerepel, akkor mész az “IGEN” kupacba, ha nem, akkor hiába lennél alkalmas az állásra, a játék számodra véget is ért.

A beérkezett pályázatok nagyjából 90%-a itt ki is esik a folyamatból. Vagyis átlag 30 önéletrajz jut tovább az első körön, amit aztán jobban átnéznek, és kiválasztják azt az 5-10 pályázót, akit behívnak állásinterjúra.

Az önéletrajzod legfőbb fő kérdése ez: hogyan kerülsz be először a 30-ba, aztán az 5-10 interjúra hívott pályázóba?

Design helyett struktúra és kulcsszavak

Régebben sokat dobott az esélyeiden a design: minél tetszetősebb, feltűnőbb volt egy pályázat, annál könnyebben megragadta a személyzetis figyelmét, és fennragadtál az első rostán.

Ma is fontos a design, de sokkal hátrébb tolódott a jelentősége a folyamatban. Ahhoz, hogy egyáltalán bejuss az “IGEN” kupacba, az kell, hogy ránézésre értsék a pályázatodat (Ki vagy?, Mit csináltál? Mihez értesz? Miért lehetsz jó az állásra?) és megtalálják benne a keresett kulcsszavakat.

Ha sok a felesleges infó, és úgy kell keresgélni az önéletrajzodban a lényeget, a hard skilleket, az nem jó. Sokkal többre mész egy letisztult, jól strukturált, állásra szabott önéletrajzzal.

ÍME EGY ROSSZ PÉLDA, ÍGY NE CSINÁLD!

TIPP: Szeretnél jó mintákat látni? Milyen a jó önéletrajz 2025-ben? Hogyan keresd meg a pályázatodhoz releváns kulcsszavakat? Hogyan emeld ki a hard skilleket? Gyere és csatlakozz a következő, INGYENES GERILLA ÖNÉLETRAJZ WORKSHOPhoz, ahol lépésről-lépésre megtanítjuk neked az önéletrajzírás fortélyait! ›› A workshopot online tartjuk, KÉRD EL A LINKET ITT! ››

És ha már adatbázisok és kulcsszavak, van egy fontos fegyvertény:

LinkedIn nélkül nem megy

Azt kell látnod, hogy ma már nem csak azokkal versenyzel, akik beadják a pályázatukat egy állásra!

A Mesterséges Intelligencia térnyerésével a LinkedIn egy igazi aranybánya lett a HR-eseknek.

  • 2023-ig volt egy ún. szabadszavas kereső, amit a toborzók használtak: végzettség, nyelvtudás, szakmai tapasztalat alapján tudtak szűrni a profilok között.
  • 2023-ban jött a nagy áttörés: a beépített mesterséges intelligencia használata komoly eszköz lett a HR-esek kezében, már komplett munkaköri leírásokat, követelményprofilokat lehet feltölteni az oldalra. Az ezekben szereplő kulcsszavakat súlyozva tud keresni a rendszer a világ összes alkalmas és motivált szakembere között.

Az adatbázisok és a Mesterséges Intelligencia elterjedése eredményezi azt, hogy este beküldöd az önéletrajzodat, és másnap reggel (vagy akár pár perc múlva) visszajön a válasz: “Köszönjük a pályázatát, most nem Önt választottuk. További sok sikert kívánunk!”

Vagyis ha nem vagy fent LinkedInen, akkor nem látszol, és talán el sem jutnak hozzád a legjobb állások. Ha pedig van profilod, de nincs kellően kulcsszavazva, akkor könnyen lehet, hogy ugyanúgy jársz, mint a Google találati listával: feljössz ugyan a keresőben, csak éppen a 166. oldalon, ahol a kutya sem talál rád.

Ne feledd: ha nem látszol, nem létezel szakemberként a cégeknek!

És ez egyre inkább így működik az álláspiacon.

A rossz hírem az, hogy ezen csakis Te változtathatsz!

Egy összedobott, netről letöltött, ilyen-olyan sablon pályázattal ma már labdába sem rúghatsz. Muszáj bele tenni a munkát: megtalálni a számodra elérhető, legjobb szakterületeket és állásokat. Ezekhez összegyűjteni a releváns kulcsszavakat. Megírni a kereső programok logikájának is megfelelő, ütős önéletrajzodat. És elkezdeni építeni a szakmai személyes márkádat, azaz a profilodat LinkedInen is.

A jó hírem viszont, hogy mindez nem agysebészet, minden eleme tanulható! Elég egyszer rászánni az időt, és pár hét alatt Te is újra a pályán leszel. Ha most nem is keresel aktívan állást, önéletrajzra és egy jól felépített LinkedIn profilra előbb-utóbb szükséged lesz.


Akár a LinkedInnel, akár az önéletrajzzal kapcsolatban úgy érzed, szükséged lenne egy kis segítségre, akkor ne hagyd ki szerda este az ingyenes, online, CV workshopot. Itt tudsz regisztrálni a szabad helyek erejéig ›››

 

Hajrá, sok sikert kívánok Neked!

A szerzőről

Picture of Tihanyi Gabriella

Tihanyi Gabriella

Tihanyi Gabriella a Mentor Klub senior karrier-tanácsadója több, mint 20 éves HR szakmai tapasztalattal rendelkezik. Dolgozott multinacionális cégnél, magyar nagyvállalatnál, az állami szférában és a KKV szektorban is. Többek között az Erste Bank HR vezetőjeként is találkozhattál a nevével. Emberi erőforrás szakon végzett közgazdász, karrier-tanácsadó és karriercoach, munkajogi szakokleveles tanácsadó, akkreditált nemzetközi DISC – TTI tanácsadó, Bardo Extrém Coach. Rendszeres előadó konferenciákon és karriernapokon. Meghívott előadó az InnovationLab, a BBJ és a HR Maraton konferenciákon és karriernapokon.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028