Kezdjük a pozitívumokkal: a minimálbér 9%-kal, a garantált bérminimum 7%-kal emelkedett 2025-ben. Ez remekül hangzik, mégis sokan felszisszennek most, hogy „menj el vásárolni, aztán meglátod mire elég ez a +7-9%!”
Az elmúlt két-három évben az 50%-ot is meghaladta kumulált infláció, és lássuk be, havi nettó 200 ezer körüli összegből – amennyi a minimálbér – meg aztán igencsak nehéz megélni manapság.
Ugyanakkor a minimálbér emelés magával húz sok más dolgot is: emeli az álláskeresési támogatás összegét, a táppénz idejére járó juttatást, emeli a kisgyerekes anyák juttatásait, és természetesen magával húzza a többi fizetést is, jó esetben a tiédet is.
Budapesti, diplomás pályakezdők 350-400 000 nettóval
A fővárosi béreket tekintve például már a pályakezdő fizuk is az országos átlagkereset szintjéről indulnak: nettó 350-400 000 Ft körül alakulnak.
Több cikkben is említettem, hogy elég sokat interjúztattunk az elmúlt időszakban, és a junior (nyelveket beszélő) munkatársak valóban simán bemondják a nettó 400 000 Ft-os összeget az irodai állásokban, ami elnézve az országos számokat, talán picit soknak tűnik…. de nem az!
Egyrészt a pályakezdők fizujára is hatással van a minimálbér emelés, másrészt ma a fővárosban nem nagyon lehet ennél kevesebb összegből megélni.
Saját céges példa
Néhány hónapja a mi csapatunkhoz is csatlakozott egy junior kolléga. Vidékről költözött Budapestre, az egyetem elvégzése óta a Mentor Klub gyakorlatilag az első komolyabb munkahelye.
Teljesen normál, kezdő fizetést kért, elégedett is volt a kialkudott összeggel, majd 3 hónap elteltével nekünk kellett kezdeményezni, hogy tárgyaljuk már újra a bérét, miután azt láttuk, hogy egyszerűen nem tud kivenni egy normális, jó helyen lévő albérletet a párjával 250 000 forint alatt.
Hó elején rezsivel együtt 300 ezer forint azonnal off a számlájáról, és akkor még nem evett, nem költött semmi másra, csak a lakhatásra…
A kérdés innentől izgalmas: Ha már egy pályakezdő bére is nettó 400 000 forintról indul, akkor vajon mi van utána?
Mi a helyzet a tapasztalt szakemberek bérével?
A pályakezdő szint felett egy óriási törést látok!
Három csoportra oszthatók a szakemberek fizetés szempontjából:
- Tapasztalt generalista szakemberek ⬇️ – beragadnak egy viszonylag alacsonyabb fizetéssel.
- Tapasztalt specialista szakemberek ⬆️ – egyre többet érnek a cégeknek, már viszonylag junior szinten is millió felett keresnek.
- Menedzseri állások ⬇️ – leértékelődnek, a keresett specialista fizetések már bőven lekörözik őket.
(Erről itt írok bővebben is. ››)
A három szint között egyre drámaibb fizetési különbségek vannak, és hiába van egy általános felhajtóerő a viszonylag magasabb kezdőbérek miatt, a generalista, illetve a nem annyira keresett specialista munkakörnél egyszerűen beragad az olló. Messze-messze elhúznak a modern tudást hozó, keresett specialisták!
Ismét saját tapasztalat
Ha valaki nem annyira specialista területen dolgozott korábban – például tapasztalt pénzügyi munkatársként egy KKV-nál, akkor az ő bére most nem nettó 800-900 ezer forint, mint ahogy a kezdő szinthez képest elvárható lenne, hanem kb. nettó 450-500 ezer forintnál megáll.
8-10 éves tapasztalattal is nagyjából ilyen fizetésekről számolnak be 40-45 év körüli pénzügyes ügyfeleim, ami a pályakezdő fizukhoz képest egy óriási felkiáltójel számomra is.
A másik óriási felkiáltójel a menedzseri fizetések!
10-20 évvel ezelőtt ha valaki jól akart keresni, milyen tanácsot kapott? Legyél vezető!
A top fizetések 10 évvel ezelőtt még a menedzseri állásokban voltak. Egy menedzser az átlagbér akár 8-10 szeresét is hazavihette hó végén, mára viszont ez a trend visszaesett!
Ahogy a tapasztalt (nem specialista) szakemberek bére, úgy arányaiban egyre kisebb mértékben emelkednek ki a vezetői bérek is. Miért?
Mert a menedzseri állások alapvetően generalista pozíciók: minél magasabb szinten ül valaki, annál jobban eltávolodik a szakmától. És nem is kell annyi vezető, mint amekkora túlkínálat van. Sok embernek még mindig a felfelé lépés az egyetlen nagy karriercél, ergo óriási a könyöklés, még mindig rengetegen állnak sorban ezekre a pozíciókra. (Részletesebben a témáról itt.)
Egy korábbi multis munkatársam mesélte például, hogy vezetőként most bruttó 2 millió forint körüli fizetést kap, és egyre inkább elgondolkodik rajta, hogy hogyan tudná specialistává átképezni magát, mert megnézegetve a bérpapírokat, rá kellett döbbennie, hogy a beosztottai közül jónéhányan többet keresnek, mint ő.
“Kell a fenének a vezetői felelősség, ha specialistaként is ugyanannyit hazavihetek?!” – kérdezi magától minden nap.
Míg korábban a hétszámjegyű fizetés a vezetők privilégiuma volt, mára a keresett specialista területeken (pl. data analyst, business intelligence elemző, online marketing specialista, IT projektmenedzser, stb.) már 1-3 év tapasztalattal is simán megadják a cégek a millió feletti juttatásokat. (Ha érdekel milyen egyéb szakterületeken lehet kiemelkedő fizetéseket elérni nem csak vezetői pozíciókban, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online előadásomhoz, ott részletesen is bemutatom ezeket a munkaköröket és belépési pontokat. Regisztrálj az ingyenes előadásra itt! ››)
Mi ebből a tanulság?
Hogyan kereshetsz többet? Hogyan kerülhetsz az értékedre, ha nem akarsz vezető lenni?
Egyrészt az ideális az lenne, ha minden szektorban sokkal bátrabban emelnék a fizetéseket! Én magam is próbálok efelé menni a saját vállalkozásomban.
Ha valaki jó szakemberekkel akar együtt dolgozni, azt bizony juniortól a vezetői szintig arányosan meg kell fizetni.
De nyílván erre nem minden cégnél, és nem minden területen van lehetőség, és itt a nagy változás!
ITT KELL NEKED KAPCSOLNOD munkavállalóként 2025-ben!
Azokban a munkakörökben, ahol nem akarnak vagy nem tudnak a tapasztalatoddal arányosan emelni a cégek, ott egy egyszerű munkahelyváltás már nem lesz elég.
Hány és hány ügyfelem meséli, hogy „András, 3 éve minden nap fel akarok mondani, de mikor elmegyek interjúzni, kiderül, hogy máshol még ennyit se, vagy csak kicsivel többet fizetnének…„
Ugyanabba a kevéssé értékelt munkakörbe bemenni más céghez valóban nem éri meg!
Ilyenkor kell újratervezni a karriered!
Muszáj iparágat váltani, muszáj modern dolgokkal kiegészíteni a tudásod, és muszáj a jobban fizető, specialista területek felé menni! Csak így tudsz jelentős, 40-50% feletti emelést és infláció feletti fizetést garantálni magadnak hosszútávon.
Maradva a pénzügyes példánál: én azt látom, hogy a hagyományos pénzügyi munkaköröket egyre inkább admin funkcióként kezelik a cégek. Ahogy a menedzseri állásokat, ezeket is inkább generalista típusú pozíciónak sorolják be, és ennek megfelelően alulértékelik.
Nemrég írt rám LinkedInen egy ügyfelem:
Gábor pénzügyesként dolgozott majdnem 10 évig egy multinál. Klasszikus pénzügyes feladatai mellett a vége felé már egyre több riporting, adatelemzés feladatot is kapott.
Azért akart váltani, mert 4 fős családjával egyre kevésbé jöttek ki a fizujából.
Javasoltam neki, hogy célozza meg az adatelemzés területet, végezzen el 3-4 célirányos mikroképzést, és szabja át picit a profilját a pénzügy-kontrollingról, a data analyst felé.
Mint kiderült, Gábor nagyon is komolyan vette a Karrier Hack tanácsomat: pár napja írt, hogy heti 5-6 megkeresést kapott LinkedInen, még ő válogathatott a cégekből, és kb. 1,5 hónap után dupla annyi nettóval tudott elhelyezkedni, mint az előző bére. Remekül érzi magát, lassan lejár a próbaideje is az új helyen.
Ekkora értéke van a modern, specialista tudásnak!
Amit ezzel a cikkel üzenni szeretnék számodra is, hogy már nem havi 10-20 ezer, de nem is 100-200 ezer forintos nettó különbségekről van szó egy-egy váltásnál. Ha nem mész tudatosan a jól fizető, magasan értékelt specialista területek felé, ha nem nézel körül, nem figyeled a trendeket az álláspiacon, akkor havi szinten több százezer, évente több millió forint bevételtől esel el.
Pedig sokkal többet is kereshetnél, sokkal jobban is élhetnél, és nem csak Budapesten!
Ne csak abban gondolkodj, ami eddig volt, és ne csak vezetővé válás, vagy a külföldre költözés legyen a nagy célod!
Ha egy feltörekvő, keresett területre képzed át magad, akkor Magyarországon is igenis rövid távon már klasszisokkal jobban kereshetsz. Sőt, akár a külföldi távmunka lehetőségek is megnyílnak előtted…
❌ Nem azt mondom, hogy egy pályamódosítással mindenki 2-3 millió forintot fog keresni helyből havonta, de hogy ez egy járható, és lassan az egyetlen igazán jó út a jobb fizetésekhez, az biztos…
Ez egy olyan trend, és egy olyan kiugrási lehetőség, amit sokan nem raknak össze még mindig.
Legyél te az, aki profitál belőle!
Hajrá, sok sikert, jó fizetést kívánok neked!