Óriási ütőkártya a kezedben
A testbeszéd sokkal izgalmasabb és nagyobb jelentőségű terület annál, mint amit a pletykalapok egyszerű tesztjeiből feltételeznek sokan.
Ha megtanulod használni és jól olvasni a nonverbális jeleket, akkor nem csak azt éred el, hogy pontosan az az üzenet menjen át, amit te szeretnél, de a másik félről is rengeteg fontos, plusz információt megtudhatsz.
Kezdjük az elsővel, a saját testbeszédeddel!
Hogyan lesz önazonos a kommunikációd a testbeszéd segítségével?
Fontos, hogy mit mondasz, de legalább ennyire fontos, hogy hogyan teszed ezt. Ezzel a “hogyannal” tudod igazán alátámasztani a mondandódat, ettől lesz az egész kommunikációd önazonos.
Hogy valóban az-e vagy sem, azt két módon tudod letesztelni. Egyfelől érdemes megvizsgálni picit kívülről is a saját beszédedet. Vedd fel például magad videóra, és nézd vissza a felvételt! Ez egy szuper gyakorlat még akkor is, ha először picit talán kellemetlen lesz magadat figyelni és hallgatni, de hidd el, ebből lehet a legtöbbet tanulni.
Ugyancsak sokat segíthet, ha másoktól kérsz visszajelzést. Ha például egy előadásra, vagy állásinterjúra készülsz, jó ha valaki meghallgat, és őszintén elmondja, hogy hogyan lát téged. Érthetően beszélsz, vagy alig hallani téged? Szemébe nézel a másiknak, vagy kerülöd a tekinteteket? Kihúzott háttal, vagy összegörnyedt, teknősbéka tartással lépkedsz? Érdemes a kollégákat, hozzád közel álló embereket megkérni arra is, hogy mondják el, van-e bármi zavaró a testbeszédedben?
Nekem például volt olyan – egyébként kiváló szakember – munkatársam, aki megbeszélés közben állandóan kattogtatta a tollát, vagy dobolt a kezével az asztalon. Ez csak egy rossz szokás – mondhatod, csakhogy folyamatosan azt üzente a külvilág felé, hogy őt nem érdekli a téma, ő már nagyon siet, nem akar ott lenni, legyen már vége a megbeszélésnek! Ez lássuk be, egy tárgyalásnál nem éppen előnyös dolog.
Magunkon sokszor nagyon nehéz észrevenni ezeket a rossz beidegződéseket, érdemes tehát segítséget kérni, mert sok esetben elég egy-két zavaró szokás, ami teljesen alá tudja ásni a mondandódat.
Mi az a jolly joker kártya, amit viszont bármikor bevethetsz, mindig emelni fogja a kommunikációdat?
A MOSOLY!
Igaz a mondás: a mosoly a legszebb öltözet
Mégpedig az igazi mosoly! Nagyon nem mindegy ugyanis, hogy erőltetett, megjátszott a mosolyod, vagy őszintén tudsz a világra mosolyogni.
Mielőtt tehát találkozol valakivel, érdemes tükör előtt gyakorolnod ezt is. Lehet, hogy először picit mesterkéltnek érzed az egészet, de hidd el, amint a másik embert megpillantod, igazi mosollyá változik. Ezáltal a másik félben oxitocin, azaz örömhormon termelődik, és máris szimpatikusabbnak tűnsz majd.
Hogyan olvasd a másik fél testbeszéd jeleit?
Amennyire fontos a saját testbeszédünk, ugyanúgy sokat nyerhetsz azzal, ha érted a másik jelzéseit.
Nagyon sok plusz üzenetet hordoznak a nonverbális jelek, és nem csak a másik ember testbeszéde, de a hanghordozás, hangsúly, hanglejtés, és sok egyéb dolog is.
Velem történt meg egyszer például az, hogy telefonos interjún vettem részt. Én voltam a jelentkező, és hallottam, hogy a másik oldalon egy nagyon-nagyon határozott, már-már agresszív, karakán nő beszél. Mikor letettük a telefont és behívott a következő körre, abban a percben tudtam, hogy a személyes találkozóra valamilyen piros szín biztosan lesz rajtam.
A piros a hatalom, az erő jele, és éreztem azt, hogy ahhoz, hogy egyenrangú félként tudjunk beszélgetni majd élőben, kell hogy én is tudjam erősíteni magam valamilyen nonverbális jellel is. Az öltözködés, a megjelenés abszolút ebben segíthet neked is, a testbeszéd fontos része.
És ha már a színek és az öltözködés szóba jöttek, a kék színt szeretném külön is kiemelni neked. A kék ugyanis a kommunikáció színe, amivel mindig biztosra mehetsz. A kék segítségével könnyebben átmegy az üzenet, nem véletlen, hogy a politikusok is előszeretettel használják a fontos megjelenéseken. Próbáld ki a következő állásinterjún vagy tárgyalásnál te is!
A rejtett információk jelentősége
Mi az, amiért igazán érdemes alaposabban is beleásni magad a nonverbális kommunikációba? Nem csak azért, mert jobban irányíthatod a beszélgetést, könnyebb átadni az üzenetet, de picit bele is látsz a másikba.
A másik fél testbeszédéből nagyon sok titkolt információt is ki tudsz olvasni, olyat is, amit nem biztos, hogy el szeretne mondani. Ezért jó például megtanulni és felismerni az ún. mikro arckifejezéseket.
A mikro arckifejezések azok a testbeszéd jelek az arcon, amik tényleg csak egy pillanatra, egy másodperc negyedéig tűnnek fel, és 7 alapérzelmet fejeznek ki: haragot, megvetést, szomorúságot, boldogságot, félelmet, meglepetést, undort.
Ha ezeket felismered, akkor tudsz rájuk reagálni, akár visszavenni, rákérdezni egy-egy dologra, és sokkal mélyebb, bizalmibb, tartalmasabb beszélgetéseket tudsz folytatni bárkivel. Nem beszélve arról, hogy teljesebb képet kapsz arról, hogy mi is zajlik épp a beszélgetőpartnered fejében.
A mikro arckifejezések tanulmányozása önmagában is egy nagyon érdekes téma a testbeszéden belül. Ha érdekel, hogy lehet egy-egy arcvillanásból olvasni, ajánlom figyelmedbe a Mentor Klubban elérhető 10 részes testbeszéd kurzusomat, ahol többek között erre is megtanítalak.
Ha szeretnél te is modern dolgokat tanulni, képezni magad szakmailag, és szeretnéd megtudni, hogy lehet korlátlan hozzáférésed több, mint 130 hasznos soft skill és szakmai képzéshez, amivel gyorsan előre léphetsz a karrieredben, akkor iratkozz fel a csütörtök esti, ingyenes, online Karrier Hack előadásra. Itt tudod elkérni az ingyenes, élő mini-tréninghez a linket. ››
Figyeld a változásokat!
Lehet, hogy most azt mondod, neked ez túl bonyolult, rengeteg dologra kéne figyelni, és évekig tart, mire megtanulnád mindezt… De hidd el, a másik testbeszéde így is, úgy is hat rád, csak maximum nem annyira tudatosítottad eddig. De tudod mit, mondok egy egyszerű kezdő gyakorlatot neked!
Ha semmi mást nem teszel, csak mostantól elkezded figyelni a másik ember testhelyzet-változtatásait a beszélgetés közben, máris előnyben leszel.
Például ha szóba kerül egy állásinterjúnál a munkabér, vagy egy üzleti tárgyalásnál az ár, és azt látod, hogy a beszélgetőtársad egyszer csak hátradől, akkor egyszerűen csak állj meg a beszédben, és kérdezz vissza, hogy ő vajon mit gondol az összegről.
Mindig ha észreveszel egy változást, ott érdemes szünetet tartani, és egy kérdéssel átadni a labdát.
Ugyanígy például ha azt látod a tárgyalópartnereden, hogy nem csak, hogy hátradől, de mondjuk az állához érinti a kezét, abból tudhatod, hogy bizony nem kaptál azonnal zöld lámpát, a partnered gondolkodik, erősen hezitál.
A másik ember testhelyzet-változtatásainak kódolása abban segít, hogy lásd jó úton halad-e a beszélgetés, szimpatikus vagy-e, hol kell esetleg megállni, kifogást kezelni, kérdezni. Picit úgy képzeld el ezt az egészet, mint a KRESZ-ben a forgalomirányító lámpákat.
Én azt látom, hogy nagyon sok tárgyalás azért fut zátonyra, mert a legtöbb képzésen csak azzal foglalkoznak, hogy mit mondjunk, hogyan érveljünk, hogyan válaszoljunk a rázós kérdéekre is, arról viszont egyáltalán nem esik szó, hogy „hogyan”!
Remélem, hogy ezzel a cikkel felkeltettem kicsit az érdeklődésedet a „hogyan”, azaz a testbeszéd iránt is. Nekem anno értékesítőként is nagyon sokat segített, hogy beleástam magam picit ebbe a területbe, neked is szívből ajánlom, hogy foglalkozz vele, és meglátod, pár apróság elég ahhoz, hogy magasabb szintre emeld a kommunikációdat!
Hajrá, sikeres állásinterjúkat és tárgyalásokat, jó testbeszéd olvasást, és használatot kívánok neked!