Bármikor megosztok egy személyesebb vagy megosztóbb témát, szinte törvényszerű, hogy vegyes reakciókat kapok. Emlékszem, az egyik legnépszerűbb posztom alá – ami néhány óra alatt több mint 300 lájkot kapott – azonnal jött 50-60 kritikus hozzászólás is: „Miért pont így csinálod?”, „Miért nem máshogy?”, „Ez hülyeség, én biztos nem így csinálnám!” – ismerős mondatok, igaz?
Mi ebből a tanulság?
Ez a jelenség két nagyon fontos dologra tanít – különösen, ha épp álláskeresésben, karrierváltásban vagy életed új szakaszát építed:
1) Kell, hogy legyen egy állásfoglaló éned
Amint határozottan leteszed a voksod valami mellett, és kicsit is markánsabb álláspontot veszel fel egy témában, azonnal elkezdenek megkedvelni, veled menni néhányan.
Megkülönböztethető, érdekesebb leszel, és persze azonnal megjelenik mellé az utálat is. Jönnek a negatív kommentek, lesznek, akik kritizálni fognak, “megdobálnak”. Így van ez az álláskeresésben is. És bizony ettől sokan megijednek…
Hisz mit is hozunk a magyar oktatási rendszerből?
Állj be a sorba! Ne tűnj ki a tömegből! Nem kell feltűnősködni! Csináld a magad dolgát!
Ügyfeleimen is rendre azt látom, hogy a legtöbben félnek megmutatni magukat, kilógni a keretekből és hogy határozottabb álláspontot vegyenek fel egy-egy kérdésben. Sok ügyfeleménél probléma például az is, hogy eladják magukat, bemutassák mindazt, amit letettek szakmailag az asztalra. Mi magyarok, valahogy nem szeretjük direkt marketingelni magunkat. Márpedig ez nagy hiba!
Karrierépítésben, álláskeresésben egyszerűen elengedhetetlen hogy határozott és bekategorizálható legyél! Muszáj kitűnnöd a tömegből, megmutatni az állásfoglaló éned!
2) Ellendrukkerek mindig lesznek
A másik nagy tanulságom pedig, hogy bármit is találsz ki, bármilyen jó vagy és bármennyire is odateszed magad egy dolog mellé, mindig lesznek, akik megpróbálnak lebeszélni, letörni az önbizalmad és a lelkesedésed!
Figyeld csak meg! Bármikor állást akarsz váltani, vagy kitalálod, hogy változtatni akarsz az életeden, esetleg le akarsz fogyni vagy le akarsz szokni a cigiről, tuti biztos, hogy jönnek azok, akik megpróbálnak majd meggyőzni, hogy ez vagy az miért nehéz, miért butaság, miért NEM kéne belekezdened.
Saját példám: anno mikor 15 évvel ezelőtt elindítottam a céget, rengetegen jöttek, biztattak, gratuláltak, hogy “de jó hír, szuper András, miért nem nekem jutott eszembe ugyanez?” A másik oldalon meg legalább ugyanennyien le akartak beszélni: “Fú, hát ez nagy hülyeség, apám! Nem fog működni. Tényleg a jól fizető, biztos állásodat akarod feladni emiatt?”
De említhetném az iroda vásárlási ügyünket is: ha bérlünk irodát, az a baj: “Minek bérled, miért nem veszel?” Most, hogy néhány éve már saját tulajdonú irodában vagyunk, azzal jönnek hogy “Miért nem bérelsz, miért vettél?”
SOHA NEM LESZ OLYAN, HOGY MINDENKI MELLETTED ÁLL!
Egy jó stratégia van a kritika ellen: Tedd félre a megfelelési kényszered!
Sajnos azt kell mondjam, hogy az a fajta súlyos megfelelési kényszer, amit minden oldalról igyekeztek belénk nevelni, gúzsba fog kötni mind az álláskeresésénél, mind a karrierépítésnél. Ne hagyd, hogy így legyen!
Biztos lehetsz benne, hogy nem fogsz tudni mindenkinek megfelelni… de a jó hír, hogy NEM IS KELL!
Negatív megnyilvánulásokat kapsz? Megpróbálnak lebeszélni a céljaidról? Nem vagy szimpatikus mindenkinek? Oké, nem baj! Tedd el ezeket a negatív kommenteket egy polcra, és nézd inkább a másik oldalt, azokat, akiknek szimpatikus, amit csinálsz, akiknek teszik, ahogy dolgozol és amit képviselsz.
Csak ez stratégia fog előrevinni Téged!
Legyen szó elhelyezkedésről, kicsit szokatlanabb álláskeresési technikákról vagy Gerilla módszerekről, merd bátran használni őket, merd megmutatni magad! Hidd el, sokkal többet fogsz profitálni a bátorságodból, mint ahány esetleges negatív visszajelzést kapsz. És ahogy sok ezer sikeres állásváltó ügyfelem, Te is így fogod tudni kihozni magadból és a karrieredből a legtöbbet!
Hajrá, sok sikert és bátorságot kívánok Neked!
Konkrét álláskeresési stratégiára van szükséged? Akkor ez Neked szól! ››