Valami mindig hiányzik…
Évente legalább egyszer (általában újévkor) mindenki összegzi kicsit az életét, és bizony még a legjobbakkal is előfordul, hogy úgy érezzük, nem úgy sikerült egy-egy dolog, ahogy vártuk. Sokan elkövetik ilyenkor azt a hibát, hogy másokhoz hasonlítgatják magukat, és ha egy-két dologban nem ott tartanak, ahogy tervezték, vagy ahol mások tartanak, akkor elkeserednek.
Biztos Neked is van olyan ismerősöd, akiről ránézésre mindenki azt mondaná, de jó neki, mindene megvan, milyen szerencsés, ám ő maga legbelül egyáltalán nem így érzi.
Ha kicsit jobban mögénézünk az életünknek, tulajdonképpen elég sűrűn azon kaphatjuk magunkat, hogy valami hiányzik. Ez mindenkinél így van.
Nem így terveztük… nem itt akartunk tartani ennyi idősen… nem biztos, hogy megérte feláldozni ezt vagy azt az életünkben…5 éve jobb volt…tavaly még könnyebb volt…
Borzasztóan könnyű csak a hiányainkat, a rossz döntéseinket észrevenni, és csak azokra a dolgokra koncentrálni, ami épp nem megy annyira jól. Közben elfelejtjük mindazt, ami működik, amiben már bizonyítottunk, amire büszkék lehetünk.
Jogod van boldognak lenni!
Magamon is megfigyeltem (főleg az elmúlt néhány évben, és főleg amikor nem stimmelt minden 100%-ig a vállalkozásom egyik üzletágában), hogy egyik oldalról van egy alapvető igényünk a boldogságra. Azért hajtunk, azért állunk fel újra és újra, mert vágyunk a boldog és teljes életre. A másik oldalon viszont folyamatosan feltételekhez kötjük a boldogságunkat:
„Majd ha lesz családom… majd ha beköltözünk a saját lakásunkba… majd ha többet fogok keresni, majd ha saját üzletet nyitok…”
Vagyis nem értékeljük az életet egészében.
Csak hogy a saját példámnál maradjak: ha mondjuk 5-6 éve karácsonykor megkérdezi valaki tőlem, hogy igazán boldog vagyok-e, akkor azt hiszem nem tudtam volna teljesen őszinte szívvel rávágni, hogy IGEN, AZ VAGYOK!
Pedig akkor is, ahogy most is, volt szép családom, imádom a feleségemet és a gyerekeimet, nincsenek komolyabb egészségügyi problémáim, azt csinálom, amit szeretek… Akkor hát miért?
Boldogság feltételek nélkül
Ma már azt hiszem tudom a választ. Hisz tulajdonképpen mi is kell a boldogsághoz?
5 alapvető dolog:
- Családi kapcsolatok
- Egészség
- Munka
- Barátok
- Megfelelő anyagi helyzet
Persze lehetne még bővíteni a sort, de ez az 5 terület alapvetően meghatározza minden ember életminőségét.
Azt látom magam körül, hogy a legtöbbünkben él egy irreális elvárás, hogy mind az 5 területnek egyformán stimmelnie kell ahhoz, hogy boldogok legyünk.
A bökkenő ott kezdődik, hogy sajnos, nagyon ritkán adódik olyan, hogy mindig, minden terület 100%-ig klappoljon.
Ez egy illúzió.
Van, akinek stimmel ugyan az anyagi helyzete, de nincs rendben a családi élete. Mások boldog családban élnek, jó anyagi körülmények között, de gond van például az egészségükkel, vagy éppenséggel utálják a munkájukat….
És azt se felejtsük el, hogy ha nagyon nagy energiát összpontosít valaki az élete egyik területére, ott egészen biztos, hogy előbb-utóbb hiány keletkezik valamely más területen…
Mindig nézd a teljes képet!
Mindenkinek vannak problémái, kétségei. Sőt, biztos Te is átélted már, hogy néha teljesen érthetetlen okokból egyszerűen jól mennek a dolgaid, máskor meg, ha megfeszülsz se sikerül semmi az életed egy adott területén.
De – és ide egy nagy felkiáltójelet tennék – hogy ezt az átmeneti állapotot, ki hogyan helyezi el az életében, ki milyen hangsúlyt ad az aktuális problémáknak, mennyire engedi, hogy úrrá legyenek felette a kudarcok, az nagyon nem mindegy!
Ami számomra bevált, és Neked is jó szívvel ajánlom, az az, hogy érdemes minden helyzetben egyformán szem előtt tartani az életednek nemcsak egy-egy, hanem valamennyi szegmensét.
Próbáld elfogadni, hogy nem fog mindig mind az öt terület egyszerre tökéletesen működni. Sőt! De abból kell és lehet kihozni a legtöbbet, amiben éppen vagy. Ne felejtesd el azokat az eredményeket, amiket eddig letettél az asztalra! Merd kimondani magadnak, hogy eddig is megbirkóztál a nehézségekkel, most is sikerülni fog. Vedd észre a hiányok mellett, azt is, ami igenis jól működik az életedben!
Hogy jön mindez az álláskereséshez?
Nagyon sok ügyfelemnél látom, hogy konkrétan a bugyrok bugyrában érzi magát lelkileg, mert átmenetileg nincs állása. Teljesen padlóra tudnak kerülni vezető beosztású, kiváló szakemberek is (akiknek az életük egyébként rendben van), mert nem jönnek ki a főnökükkel, vagy mert nem érzik jól magukat az állásukban, és nem kapnak másik, jobb ajánlatot.
Ha Te nem akarsz ebbe a csapdába beleesni, egyszerűen csak fogadd el, hogy most épp nem működik ez a terület annyira flottul az életedben, de van még másik négy legalább annyira fontos szegmense az életednek, ahol viszont elégedett lehetsz. Nem minden 100%-os, na és akkor mi van? Mindez valóban olyan nagy probléma, ami miatt boldogtalannak kellene érezned magad?
Ami például a munka területét illeti:
Ha jelenleg Te is abban a helyzetben vagy, hogy nem hívnak interjúra, nem találsz Neked való állást, úgy érzed, megfeneklett a karriered, ne felejtsd el, hogy mindez nem örökre szól! Ne hagyd, hogy a munkahelyi gondok az életed másik négy területére is végérvényesen rányomják a bélyeget, és emiatt elrontsd a húsvétot.
Kellemes ünnepeket, jó pihenést kívánok!
Ha szeretnéd egy kicsit helyre tenni az életedet, megerősíteni az egyes életterületeket, kezdd az önbecsüléseddel! Várunk szeretettel az ingyenes, élő Önbecsülés tréningen! ››