Amikor karrier-tanácsadásra jönnek hozzám szakemberek azért, mert váltani szeretnének, nincsenek a helyükön vagy túl kevés a fizetésük, akkor szinte kivétel nélkül előjön egy alapvető hiba, ami miatt sokan nem jutnak A-ból B-be.
A cikk elolvasása kb. 4 perc
Mikor tanultál valami újat?
Mi volt az utolsó képzés, amin részt vettél?
Heti hány órát fordítasz az idődből tanulásra?
Hogy állsz a nyelvtudással?
Mi az a szakmádhoz kötödő új, modern, speciális terület, amibe szeretnéd magad esetleg jobban beleásni?
Amikor felteszem szakembereknek ezeket a kérdéseket, a legtöbb válasz nagyjából úgy szól, hogy:
- Na igen, engem a cégem soha semmire nem tréningez.
- Arra sincs időm, hogy a munkámat befejezzem, nemhogy még tanfolyamokra járjak!
- Ugye nem gondolod, hogy saját költségen iratkozzak be valahova!?!
- Azt se tudom mit tanuljak.
Sőt, nem egyszer derült már ki olyan is, hogy több százezer forintos éves kerete lett volna az illetőnek tanulásra, de ő ezt eddig soha nem használta ki…
Vagyis ha azt mondom, hogy tanulás, a legtöbb ember azonnal a főnökére, a körülményeire, az időhiányra, valamire/valakire mutogat, és kezdi sorolni a kifogásokat.
Na, ez egy olyan LÉK tud lenni a karriereden, amit érdemes minél előbb befoltozni!
70-20-10-es szabály
Van egy ismert modell, ami a tudás megszerzésének módját írja le.
Eszerint a karrierhez szükséges ismeretek legnagyobb részét, kb. 70%-át tapasztalatból szerezzük, vagyis a mindennapi feladatok megoldása nyomán. Amikor saját magad megoldasz egy problémát, utánanézel, utána olvasol valaminek és rutint szerzel.
20%-a a fejlődésünknek a kollégákkal való érintkezés eredménye, vagyis abból adódik, hogy segítséget kérünk másoktól, a munkatársainktól tanulunk.
De van 10% olyan új ismeret, amit csak képzéseken, tréningeken lehet elsajátítani!
Bár ez a 10% arányaiban talán kicsinek tűnhet számodra, mégis óriási jelentősége van az előmeneteled szempontjából.
Ezek ugyanis általában azok a modern, új ismeretek, amiket a mindennapi munkád során nem tudsz megtanulni, és ahol sokszor az is fontos, hogy egy rendszerben, struktúrában láss.
Olyan elképesztő tempóban fejlődik a világ, hogy én megkockáztatom, hogy nem csak egy jobb pozíció, egy vezetői állás vagy a magasabb fizetés múlhat ezen a 10%-on, hanem gyakorlatilag az egész későbbi pályafutásod.
Vegyük például a marketinget!
Én ma már azt látom, hogy hiába van valakinek marketing területen gyönyörű pályafutása, nem, vagy csak egyre nehezebben fog tudni elhelyezkedni digitális ismeretek nélkül. Mire gondolok?
Akinek marketingesként nincs fogalma mondjuk a Google Analyticsről, PPC-ről (azaz online hirdetéskezelésről), a webszerkesztő, CRM (azaz ügyfél adatnyilvántartó, hírlevél küldő) rendszerekről, és nincsenek alapvető marketing automatizálási ismeretei, az elképesztő módon leszűkíti a saját lehetőségeit.
Sok szakember csodálkozik rajta, hogy nem, hogy nem nyerik el a kinézett állást, de be se hívják őket állásinterjúra még akkor sem, ha nem kimondottan digitális marketing állásokra pályáznak, hanem általános marketinges pozíciókra…
A kérdés tehát az: kinek a felelőssége, hogy megszerezd ezt a 10% új tudást?
A munkáltatónak kellene odafigyelnie a tréningezésedre?
Vagy a te feladatod, hogy haladj a világgal és tudatosan képezd magad?
A rossz hírem az, hogy ez utóbbi lesz a helyes válasz!
Ne várj és ne mutogass a munkáltatóra! Lehet, hogy az ő érdeke is, de valójában a te hasznod és a te felelősséged, hogy tudatosan építsd magad!
Na jó, de mit tanuljak?
Olvasva ezt a cikket, talán az első reakciód, hogy “tanulnék én András, de azt se tudom, hogy mit!”
Ne hibáztasd magad emiatt. Sajnos a mindennapi mókuskerék velejárója, hogy nem igazán látunk az íróasztalunkon túl. Nem hogy nem látjuk a trendeket, de sokszor még azzal se vagyunk tisztában, hogy a mellettünk ülő kolléga pontosan mivel dolgozik, mit csinál, nem igaz?
Pár hete járt nálam például egy fiatal hölgy hasonló dilemmával. Anna kb. 2 éve dolgozik aktívan, meséli, hogy tulajdonképpen jó állása van, de picit unalmas, amit csinál, segítsek neki jó irányt találni, mert nem szeretne leragadni.
Kérdezem, hogy képezi-e esetleg magát valamilyen területen, mire azonnal jött is a válasz: “Tanulnék én, csak nem tudom eldönteni, hogy mit! Iratkozzak be egy MSc képzésre, vagy kezdjek el egy teljesen más típusú dolgot tanulni? A főnököm nem segít, nem küld el soha semmilyen továbbképzésre.”
Bevallom őszintén, itt beugrott a saját fiatalkori énem: Pályakezdő multis koromban sokáig én is ugyanígy gondolkodtam. Honnan tudjam én, hogy mit kellene megtanulni? Arra vártam, hogy a cégem küldjön el tréningekre. Ha elküldött, mentem, ha nem küldött, nem mentem.
Sejtheted, hogy mi sült ki ebből! Egy kezemen meg tudom számolni, hogy 8 év alatt hány olyan képzésen jártam, amire elküldtek és aminek haszna is volt a későbbi pályámon…
Minden túlzás nélkül kijelenthetem, hogy nekem speciel az hozta el az áttörést karrieremben, amikor kezdtem komolyan venni a 70-20-10-es szabályt. Rájöttem, hogy nem fogok tudni megtanulni mindent on the job. És idővel az is leesett, hogy azt a bizonyos tréningeken elsajátítható 10%-ot bizony nekem kell saját magamnak menedzselni. Senki nem fog a hónom alá nyúlni, hogy ötről hatra jussak a karrieremben. Ekkor kezdtem el a Toastmastersbe, képzésekre járni, és a fizetésemből egy részt célirányosan a tanulásra félretenni.
Ez egy bevált módszer, és nem csak nálam, de a legsikeresebb ügyfeleim is ugyanezt az elvet követik.
A jó hír az, hogy ma már nem kell hosszú, költséges képzésekben gondolkodni. Nem kell újabb és újabb egyetemre, főiskolára beiratkozni, felesleges saláta dolgokból levizsgázni.
Túl vagyunk a tudás forradalmán, ma már akad egy csomó igényes platform, online képzés, ahol célirányosan fejlesztheted magad és gyakorlati tudást szerezhetsz.
Tudsz tanulni angolul, magyarul, szerezhetsz tanúsítványokat, amiket az önéletrajzodban feltüntethetsz, bármikor továbbképezheted magad egy-egy témában és úgy korrigálod a pályád, ahogy neked tetszik.
A lényeg csak az, hogy csináld!
Ne állj le az önképzéssel!
Ne várj a cégre, a főnöködre, hanem vedd a kezedbe az irányítást!
Próbálj ki többféle tanulási lehetőséget, tapasztald ki, hogy mi az a forma, mi az a platform, ami nálad beválik, tapasztald ki, hogy te hogyan tanulsz a leghatékonyabban és lépj oda a 10%-ra is!
Ha szeretnéd megtalálni, hogy a te szakmádhoz kapcsolódóan mit lenne érdemes leginkább megtanulni, mik azok a modern, feltörekvő területek, amikbe érdemes beleásni magad, ahol jól kereshetsz, és amivel később is tovább tudsz lépni, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes Karrier Hack előadásomhoz! Egy kb. 1.5-2 órás élő előadáson részletesen megmutatom neked azt a 6-7 jól működő karrierpályát, új trendet, és egy egyedülálló Karrier Hack módszert, amivel feljebb léphetsz a pályádon, a fizetésedben! ‹‹- Tudj meg többet az online előadásról és regisztrálj rá itt!
A részvétel ingyenes!