Miért fontos a LinkedIn?
A LinkedIn a világ legnagyobb szakmai és üzleti közösségi oldala. Szokták azt is mondani, olyan, mint egy üzleti Facebook, amin mindenki ott van, aki számít. Hogy ki, kinek és miért is számít a munkaerőpiacon, arra hamarosan kitérek, de előtte néhány fontos adat.
- A LinkedIn több, mint 200 országban és több, mint 30 nyelven elérhető.
- Több, mint 1 milliárd felhasználó, és több, mint 67 millió cég van fent rajta.
- Magyarországi felhasználók száma meghaladja az 1,4 milliót.
- Átlagosan 11 millió nyitott pozíció van meghirdetve itt.
- Hetente kb. 61 millió ember használja álláskeresésre.
- Minden percben legalább 7 felhasználót vesznek fel új munkahelyre a Linkedin-en keresztül.
Adatok forrása
Azért ezek eléggé meggyőző számok, nem igaz?
2024-ben mindenféle rekordot megdöntött a LinkedIn, a világ minden táján, így Magyarországon is egyre többen és többet használják. Hogy miért? Azért mert elképesztő hatékony. Mind az álláskeresésben, mind a legjobb munkaerő megtalálásában.
Neked miért fontos jelen lenni LinkedInen?
Nagyon sok célból lehet használni a LinkedInt: jó networking, klassz kommunikációs és infógyűjtési felület…
De ami szűken véve az álláskeresést és a sikeres elhelyezkedést illeti, a fő célja az, hogy téged MEGTALÁLJANAK itt a cégek, illetve a személyzetisek.
A jól feltöltött profilod alapján megtalálhatnak konkrét állás ajánlatokkal, vagyis nem neked kell vadászni a pozíciókat, hanem nálad kopogtatnak a cégek. De ez csak az egyik dolog…
Manapság, ha beadsz egy pályázatot, még ha nem is a LinkedInen találtak rád, biztosra veheted, hogy fognak csinálni egy ellenőrzést a LinkedIn profilodon is:
– Tényleg azok a munkahelyek, amiket megadtál?
– Passzolnak-e az adatok az önéletrajzzal?
– Milyen ajánlások vannak rólad?
– Hány kontaktod van?
– Mi pluszt lehet esetleg megtudni rólad, ami segít rangsorolni a pályázatod, stb-stb.
A LinkedIn tehát növeli a pályázatod hitelességét.
Már csak ezért is érdemes felkészíteni a profilodat a feladatára: hogy minél több állásinterjúra behívjanak!
Itt találsz pár gyors tippet, ha szeretnéd picit feltunningolni a Linkedin profilodat ››
Ha pedig szeretnél valóban ütős LinkedIn profilt, olyat, ami alapján megtalálnak a cégek, akkor jó hír, hogy a Gerilla Mentor Klubban elérsz egy vadonatúj, átfogó oktatóanyagot és egész napos, élő, online LinkedIn tréningre is bejelentkezhetsz. Tudj meg többet a képzésről a csütörtök esti ingyenes Karrier Hack előadásomon. Itt tudsz regisztrálni a webinárra ››
Kár kibúvókat keresni!
Sokan azt gondolják, hogy “ugyan, a LinkedInen csak a felsővezetők és a menedzserek vannak! Ügyfélszolgálatosként mi a fenét keressek én itt?”
De ez TÉVEDÉS! A szakmai hitelesség ellenőrzése ma már minden jelöltnél számít, komolyan befolyásolhatja a kiválasztást. Ha rákeresnek a LinkedIn oldaladra (már pedig rá fognak), akkor nem mindegy, hogy megtalálnak-e, és értékelhető információt találnak rólad, vagy sem!
Ez érvényes a generalista és méginkább az erősen specialista pozíciókra, ahol a profilod egyben szakértőként pozíciónál téged.
Az, hogy sok munkakörnél még mindig sokan nem használják, ne tévesszen meg! Pontosan ez lehet a te egyik versenyelőnyöd.
Oké, de angol…
Azzal se törődj, hogy alapvetően nem egy magyar nyelvű platform. Ha nem tudsz angolul, nyugodtan töltsd fel a profilodat magyarul, a magyar LinkedIn csoportokban vagy a hírfolyamodon is nyugodtan kommunikálhatsz magyarul.
Mi dönti el, hogy fogsz-e megkereséseket is kapni LinkedInen?
Felmerülhet a kérdés, hogy érdemes-e a LinkedInbe olyan szempontból is extra energiát tenned, hogy ne kelljen többé állást keresned?
Ez két dolgon múlik jelenleg:
- Mennyire keresett SZAKTERÜLETEN dolgozol?
- Mennyire kereshető, azaz mennyire jól megszerkesztett a PROFILOD?
A LinkedIn az a hely, ahol a szakmai vezetőkön kívül szinte az összes HR-es és fejvadász jelen van. Vagyis viszonylag könnyen kideríthető, hogy mely területek és pozíciók lesznek a legkeresettebbek itt.
Ha rámész a legnagyobb munkaerő-közvetítő cégek oldalaira, akkor látni fogod, hogy milyen álláskategóriákban, hány darab állásra és milyen típusú munkakörbe keresnek embereket a fejvadászok.
Kikre “vadásznak” a cégek általában LinkedInen?
Ami biztos, hogy a toplistán lesz:
- Informatikai és digitális állások – pl. digitális marketing pozíciók, adatelemzés, Cloud, adatbázis és automatizálási szakértők, tehát nem csak a hagyományos IT rendszergazda, programozó, szoftverfejlesztőkre kell itt gondolni!
- Pénzügy és számviteli állások
- Mérnök állások, gyártáshoz kapcsolódó állások
- Nyelveket beszélő adminisztratív, ügyfélszolgálati és SSC pozíciók
- Projektmenedzsment – ezen belül is hangsúlyosan az IT projektmenedzsment állások
Ez a 5 keresett kategória, amire a fejvadászok a megbízásaik 80%-át kapják!
Ha ezeken a területeken szeretnél elhelyezkedni, vagy ezeket célzod épp pályamódosítóként, akkor számodra a LinkedIn lesz a legfontosabb álláskeresési felület!
Marketing nyelven úgy is mondhatnánk, itt fognak bejönni az érdeklődök!
Vagyis ha nem vagy fent LinkedInen, vagy fent vagy, de az adatlapod miatt nem vagy célozható kellően, akkor sajnos hiába szeretnél váltani, nem fognak rád találni a cégek.
Van olyan mérnök ügyfelünk például, aki több hónapig küldözgette az önéletrajzát eredménytelenül, de abban a pillanatban ahogy átírta a LinkedIn adatlapját, elkezdték bombázni a cégek. Mai napig havonta legalább 30-40 megkeresést kap…
De említhetném azt a pályamódosító ügyfelemet, aki adatelemzés területre képezte át magát.
Onnantól kezdve, hogy kiegészítette az adatelemzésre vonatkozó tapasztalataival és tanulmányokkal Linkedinjét, kevesebb, mint 45 percre rá jött az első megkeresés, következő héten pedig már ment is állásinterjúzni. (Itt írok róla részletesebben is, fusd át majd a sztoriját! ››)
Na és mi a helyzet az önéletrajzzal?
Van egy rossz hírem:
Extra fontos a LinkedIn, van olyan terület, ahol az első számú állástalálási felület, de még mindig AZ ÖNÉLETRAJZ AZ ALAPJA MINDENNEK!
Egyrészt jó önéletrajz nélkül nehéz tartalommal megtölteni a LinkedIn profilodat, másrészt, bármennyi megkeresést is kapsz, önéletrajzot biztosan küldened kell majd.
A jó hírem viszont, hogy ha van egy jól strukturált önéletrajzod, akkor máris van egy jó LinkedIn profilod + egy jó Profession profilod is.
Vagyis egy csapásra megsokszorozhatod az elhelyezkedési esélyeidet, adatbázis alapján itt is, ott is meg fognak találni téged.
Tehát a helyes sorrend: ELSŐ AZ ÖNÉLETRAJZ! Legyen egy meggyőző, jól struktúrát, erősségekre és eredményekre fókuszáló, kulcsszavakkal ellátott önéletrajzod bármilyen szakterületen vagy, mert ezzel kapuk nyílnak meg előtted. És ezzel máris van egy jó alapod a LinkedIn-hez.
Ügyfeleink azért is érnek el LinkedInen is sikereket, mert a Gerilla önéletrajzírási szempontokat ültetik át LinkedInre.
Ha te nem a fent felsorolt, LinkedInen keresett területeken szeretnél új állást (például rendezvényszervező, nyelveket nem beszélő adminisztrációban dolgozó, állami hivatalnok, tanár, szakmunkás, ügyvéd, orvos, betanított munkás, stb.) vagy, akkor pedig eleve a jó önéletrajz lesz az első számú eszközöd.
A LinkedIn számodra egy jó kisegítő felület lesz, ami ad egy plusz lökést, és érezhető előnyt jelenthet a kiválasztásnál, de számíts rá, hogy nem itt fogod kapni direktben a megkereséseket.
Külföldre mennél? Még egy nyomós ok a LinkedIn mellett!
A LinkedIn egy világszintű felület, ami azt is jelenti, hogy nem csak a magyar cégek fognak elérni téged itt. Márpedig a digitális szakterületeken Magyarországról külföldre is egyre könnyebben be lehet dolgozni.
Nagyon örülök, hogy egyre többen megtapasztalják ezt a lehetőséget, amit a Karrier Hack előadáson is szeretnék majd példákkal is bemutatni neked. Én óriási kiugrási pontot látok ebben, nagyon sok ügyfelem tud így európai szintű, sokszor vezérigazgatói szintű (havi 2-5 millió forint közötti) fizetéseket megcsípni.
Múlt héten is volt például egy olyan konzultációm, ahol egy hölgy mesélte, hogy a férje informatika területén dolgozik, méghozzá itthonról külföldre bedolgozva.
Éltek már külföldön is, és lehet, hogy egyszer újra kiköltöznek, de egyelőre élvezik azt, hogy nyugat-európai fizetésből (havi kb. 3 millió Ft) magyarországi költségek mellett bravúrosan megélnek. Ez a szint számodra sem elérhetetlen! Sőt, ehhez nem kell feltétlenül informatikusnak sem lenned…
Ami biztos, hogy ezek a külföldi megkeresések egytől egyig LinkdInről érkeznek! Magyarán ha van egy erős LinkedIn oldalad, ami szakértőként tud pozícionálni téged egy keresett területen, akkor be fognak jönni külföldről is megkeresések, mint ahogy ügyfeleimnek is bejönnek!
Azt látjuk ügyfeleimmel, hogy aki külföldön akar elhelyezkedni, annak már szinte fölösleges küldözgetnie itthonról a pályázatokat.
Egyrészt sajnos van egy stigma, másrészt fogalmad sincs, hogy egy cég egyáltalán nyitott-e a külföldi munkavállalókra, pláne a kelet-európai munkaerőre. És egész egyszerűen azokon a területeken, ahol nagy a lehetőség külföldi állásokra is, azok mind-mind a Linkedinen vadásznak.
Szóval csak elő a LinkedInnel!
Jelölj be bátran, használd a kapcsolatrendszerem, és sok jó megkeresést kívánok neked! 😉
Te is lehetsz annyira keresett szakember, mint egy informatikus programozói tudás nélkül is. Meg tudod találni a számításaidat 2-3 egyetem elvégzése nélkül is. És lehetsz sikeres, kereshetsz millió felett akkor is, ha te egy introvertáltabb, elemzőbb típus vagy, és akkor is, és ha inkább szervező, emberekkel foglalkozó valaki vagy. Az előadáson megmutatom, hogyan! ››