Mi a probléma a menedzseri karrierrel?

Ha azt mondom többmilliós fizetés, céges autó, izgalmas feladatok, irigylésre méltó karrier, akkor fogadjunk, hogy az első, ami eszedbe jut, az minimum egy nagyvállalati menedzseri állás. Ha nem 2025-öt írnánk, akkor azt mondanám, tökéletesen igazad van. Az idők azonban változnak.

A rendszerváltás utáni karrier-recept

Emlékszel hogyan lehetett érvényesülni, mi számított igazi karriernek a 90-es évek elején?

„Szerezz ütős nyelvtudást, és legyél vezető!” 

A rendszerváltás idején óriási hiány volt menedzserekből Magyarországonami azt eredményezte, hogy kapva kaptak a cégek a nyelveket beszélő, külföldi tulajdonsokkal, vezérigazgatókkal kommunikálni tudó fiatal szakemberek után, akik a nyugati menedzsment módszerekre nyitottak voltak, hajlandóak voltak azt megtanulni, és jól is tudták alkalmazni.

Ez a karrier modell a mai napig nagyon mélyen ott él az emberek fejében.

Sok szakember számára az előrelépés máig egyet jelent a vezetővé válással

A probléma az, hogy mivel mindenki azt látta régen, hogy az érvényesülés első számú útja a menedzseri állás, óriási könyöklés, áskálódás, furakodás volt, és van a mai napig ezekért a pozíciókért.

Sok az eszkimó, kevés a fóka – szó szerint ki kell könyökölni ezeket az állásokat.

Onnantól kezdve, hogy valaki 50-100-200 ember munkáját felügyeli, elképesztő stresszt és felelősséget húz magára. Egy menedzseri munkakör általában napi 10-12 óra munkát, feszített tempót jelent, ami nem csak a családdal nehezen balanszírozható, de bizony sok egyéb szempontból sem marad sokaknál nyomtalan. (Nem véletlenül alakultak ki az egészségügyben az ún. menedzser szűrések.) És ez csak az egyik dolog…

Felnőtt egy új generáció

A legújabb nehezítő tényező, hogy az elmúlt 30 évben felnőtt egy nagyon komoly, vezetni tudó menedzser réteg, aki beszél nyelveket, van külföldi tapasztalata, kiváló szaktudása.

Vagyis a most 40-45 év feletti menedzsereknek azzal is szembesülniük kell, hogy a fiatalok bizony jönnek, rugalmasak, harcra készek, és a legtöbb multinál inkább őket részesítik előnyben. 

Ezek a fiatalok persze most még ugyanúgy elhiszik magukról, hogy ők az istenkirályok, és a legjobb úton járnak. De mire ők is 40-45 évesek lesznek, rá fognak jönni, hogy igazából EZ EGY KEGYETLEN PIAC, mert nem értékeli az életkorral együtt járó nagyobb tudást, tapasztalatot, hanem egészen más szempontok szerint szelektál…

Milyen más kitörési lehetőség van?

„Oké András, ha nem menedzseri állás, akkor mi másban gondolkodjak?” – kérdezheted vezetőként, beosztottként egyaránt joggal.

A jó hír az, hogy sokkal több lehetőséged van, mint valaha, és ehhez még csak könyökölnöd sem kell. 

Gondolkodjunk picit együtt!

Milyen állás is egy vezetői állás? 

Alapvetően generalista, nem igaz? Hiszen egy menedzsernek sok mindenhez kell egyszerre értenie, de egyik területnek sem szakértője igazán. Sőt, tudjuk jól, hogy minél magasabb szintű vezető valaki, annál távolabb kerül az eredeti szakmától, az ideje nagy részét a vezetői és nem a szakmai feladatok teszik ki. 

Ezzel szemben mit látunk ma az álláspiacon?

Egyre több szakterületen drasztikusan felértékelődik a specialista karrier.

A szakértői, azaz specialista állások szerepe rohamtempóban nő, és ez bizony már a fizetésekben is egyre inkább tetten érhető.

❗Ha hiszed, ha nem, igazgatók jönnek hozzám újabban azzal, hogy „András milyen specialistává tudnám szerinted átképezni magam, mert azt látom, hogy a beosztottaim közül jónéhányan többet keresnek, mint én.” 

Épp a napokban járt nálam egy korábbi multis munkatársam, aki vezetőként most bruttó 2 millió forint körül keres. Ez önmagában nagyon szép összegnek tűnhet, de ha összehasonlítom az utána kettővel érkező Data Analyst szakértő fizetésével, azt kell mondjam, már egyáltalán nem olyan fényes…

Miért a specialistákat díjazza a piac?

A válasz: kereslet-kínálat.

Felértékelődik a speciális szaktudás azáltal, mert létrejött egy csomó olyan új szakterület, ami korábban nem volt, óriási emberigénye van, és nincs elég szakember, akinek ehhez megvan a kellő szaktudása, szoftverismerete, stb.

Másrészt demográfiai tény, hogy egész egyszerűen nincs elég utánpótlás az álláspiacon. (Ebben a cikkben részletesen is írok erről a jelenségről. Talán nem véletleül ez az egyik legnépszerűbb cikkem, javaslom, hogy olvasd majd el!)

Majdnem ötszázezerrel csökkent Magyarország lakossága az előző népszámlálás óta. Nem születik elég gyerek, magyarán nem jön annyi fiatal a munkaerőpiacra, akikkel a specialista állásokat be lehetne tölteni. 

Márpedig a specialisták kellenek!

Üzleti Intelligencia (BI) elemző, Digitális marketing spcialista, IT projektmenedzser, AI specialista, SAP tanácsadó – csak hogy pár példát említsek, ahol olyan nagy a kereslet, hogy simán millió felett keresnek már belépő szint közelében is a szakemberek. (Ha érdekel milyen egyéb szakterületeken lehet kiemelkedő fizetéseket elérni nem csak vezetői pozíciókban, akkor gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes online előadásomhoz, ott részletesen is bemutatom ezeket a munkaköröket és belépési pontokat. Regisztrálj az ingyenes előadásra itt! ››)

Ez kérem, egy komoly trendforduló!

2025-ben már nem kell könyökölnöd, ha menedzseri életszínvonalra vágysz!

Óriási fordulat és egyben lehetőség ma számodra is, hogy egy kis átképzés, hozzátanulás után a specialista állásokban is tudsz ugyanolyan jól keresni, mint a menedzseri vagy igazgatói állásokban, anélkül, hogy a vezetői léttel járó sok-sok negatívumot cipelned kéne. A hatalmas kereslet miatt ugyanis kénytelenek a speciális szaktudást egyre jobban megfizetni a cégek.

Míg 10 évvel ezelőtt az átlagbér akár 7-8 szorosa volt egy vezetői fizetés, mára viszont ez a trend visszaesett: arányaiban egyre kisebb mértékben emelkednek ki a vezetői fizetések, mert még mindig túlkínálat van, rengetegen állnak sorban ezekre a pozíciókra. Ezzel párhuzamosan viszont a szakértői fizetések kilőttek. 

Minden évben elérhető a Hays Salary Guide  legfrissebb fizetései felmérése (a 2025-ös napkon belül elérhető lesz), amely részletes körképet mutat a hazai fizetésekről. Ebben Te is könnyen össze tudod vetni a vezetői fizetéseket egyes területek szakértői béreivel. Ha már a BI Analyst állásokat említettem az előbb, mutatom a legutolsó fizuadatokat ehhez:

A 2024-es adatok alapján:

Láthatod, hogy egy junior BI elemző (BI Analyst) is már 850.000 Ft átlag fizetésről indul3 év tapasztalat után ez az összeg felugrik 1.400.000 Ft-ra, ami  – ha letöltöd a Hays-t, látni fogod, hogy – egy kontrolling vezetői fizetést is simán leköröz! 5 év után pedig ugyanebben a pozícióban (tehát még mindig „csak” elemzőként, azaz szakértőként) a pénzügyi igazgatók fizetési szintjén lehetsz! 

A fő tanulság tehát, amit ezzel a cikkel üzenni szeretnék neked is:

Itt egy új karrierút, ahol a specialistáké a világ! Nem csak vezetőként lehet tehát jól keresni, hanem rengeteg szakmai pozíció is felnőtt emellé.

Ha te is azok felé az új, modern szakterületek felé specializálódsz, ahol nagy a kereslet és ahol anyagilag is megbecsülik a szakembereket, akkor úgy tudsz menedzseri színvonalon élni, hogy nem kell hatalmas felelősséged vállalnod, nem kell túlhajtanod magad, a munka mellett sokkal-sokkal kiegyensúlyozott életed lehet. 

Az élmezőnyben lehetsz

❗Szerintem ez egy szuper lehetőség, amit sokan nem látnak még mindig.

Benne vannak egy mókuskerékben, hajtanak a menedzseri előléptetésre, miközben itt az orruk előtt egy elképesztő nagy trendváltás, ami nem csak egy ugrásszerű életszínvonal javulást jelenthet, de ráadásul a külföldi állások és fizetések felé is utat nyithat sokak számodra. Ezt nevezem én igazi Karrier Hacknek!

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt. Több, mint tízezer álláskereső találta meg új munkáját módszerei, oktatóanyagai, személyes tanácsadása és tréningjei által. Büszke arra, hogy az álláskereséssel kapcsolatos tanácsait olyan országos médiumok is rendszeresen kikérik, mint az RTL Klub televízió, a Kossuth Rádió, de például a HVG-ben, a Retro Rádióban és az Indexen is találkozhattál már vele. A Gerilla Mentor Klubot 2020-ban indította el, melynek célja, hogy a szakembereket személyiségfejlesztő, kommunikációs és szakmai képzések által segítse az előrelépésben és a karrierjük jobb kiteljesedésében.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028