Miért fontos a motivációs levél?
Múlt év végén több állást is meghirdettünk a cégnél, és elképesztő volt látni, mennyi hiányossággal találkozunk az álláskeresők részéről. A legrosszabb tapasztalatom messze a motivációs levelekkel volt.
300-350 pályázatból jó, ha 3-4 figyelemreméltó kísérőlevelet kaptunk.
Pedig a motivációs levél FONTOS!
A jó cégeknél igenis számít, hogy motivált legyél az állásra, érdekeljen a cég, legyen benned szakmailag is lelkesedés a pozíció iránt.
Minél komolyabb egy cég, és minél jobb egy állás, annál nagyobb jelentősége van a motivációdnak!
Azoknak a cégeknek, akik hajlandóak megadni a millió feletti fizetést is a szakértelmedért, tényleg fontos, hogy te szeress ott dolgozni. Ezért kiemelten kezelik azokat a jelentkezőket, akiknek már a motivációs levelén látszik, hogy nem csak az álláshirdetés szövege ragadta meg őket, és nem csak a cég küldetését visszhangozzák – amiről ők maguk is tudják, hogy közhelyes.
💡 Az első tanácsom tehát: mindenképpen küldj motivációs levelet!
Akkor is, ha nem kérik! Használd ki a motivációs levélben rejlő lehetőségeket, és akkor is küldj kísérőlevelet, ha a munkáltató kifejezetten nem kéri a hirdetésben. Igaz, ez egy kis plusz munka, de hidd el, megéri, csak előnyöd származhat belőle!
Milyen a jó motivációs levél 2025-ben?
Cégre szabott! Nem sablonos!
Ha egy összedobott, sablon motivációs levelet küldesz, annak semmi értelme nincs.
Értelme a testreszabott, jól megírt levélnek van, amiből világosan kiderül, hogy miért tartod magad alkalmasnak a pozícióra, miért lesz jó üzlet a cégnek, ha téged választanak az állásra.
Így írd meg!
Legyen a levelednek egy hármas struktúrája!
1) BEVEZETÉS
A levél indítását címezd a cégnek. Ne általánosságban üdvözöld őket, hanem gratulálj egy közelmúltbeli konkrét fejlesztéshez, vagy akár a honlaphoz.
Nézz utána a cég híreinek, biztosan fogsz találni valamit, ami friss infó, és amivel indíthatod a leveledet.
Rögtön említsd meg, hogy miért vonz a megpályázott szakterület, mennyire jó potenciált látsz benne, és miért tartod különösen izgalmasnak szakmailag az adott szakirányt. Ez mindig egy jó nyitás.
2) ALKALMASSÁGOD
A második rész az alkalmasságodról szóljon. Két-három vázlatpontban (ezen belül 2-3 sorban) foglald össze, hogy miért is lennél te a megfelelő választás a cégnek.
Jöhetnek a szakmai erősségek és a tapasztalatok!
Ha például ugyanazon a területen szeretnél továbblépni, ahol eddig is dolgoztál, akkor bátran írj az eredményeidről. Mutasd be őket konkrét példával, akár számokkal alátámasztva.
Nem kell 8-10 eredményt megemlítened, bőven elég a 3-4 legfontosabbat kiemelned, és néhány sorban bemutatnod.
Vezesd fel például így:
“Mielőtt megtekintené a szakmai anyagomat, szeretném néhány mondatban összefoglalni az eredményeimet és erősségeimet. VAGY Engedje meg, hogy bemutassam, miért tartom magam alkalmasnak a meghirdetett munkakörre:
– Szakterületem az xy terület, irányításommal/közreműködésemmel az éves értékesítési tervet már az első félév végén 67%-on teljesítettük.
– Többéves szakmai tapasztalatot szereztem xy témában…
– Pontos, precíz munkavégzésemet igazolja, hogy…”
Arra célszerű figyelned, hogy elsősorban ne személyes készséget mutass be (pl. kitartó, csapatjátékos, elkötelezett, jó problémamegoldó képesség stb.) ezek helyett inkább a szaktudásodra, szakmai tapasztalatodra vonatkozó erősségeidet és eredményeidre fókuszálj.
💡TIPP: Ha pályakezdő vagy, vagy úgy érzed, különösebb eredményekről nem tudsz beszámolni, ne aggódj, mert a Gerilla motivációs levélnek 3 különböző fajtája is van: 1. Bizonyíték alapú motivációs levél 2. Tapasztalatokra épülő motivációs levél 3. Eredményorientált motivációs levél. Mindhárom egyaránt jól működik! Ha szeretnél konkrét példákat, önéletrajz és motivációs levél mintákat látni és letölteni magadnak, akkor gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online előadásomhoz, ahol elmondom, hogyan juthatsz hozzá ingyenesen a Gerilla pályázatokhoz.
3) LEZÁRÁS
A levél végén legyen egy zárás. Tegyél bele egy konkrét felhívást, például hogy keressenek bátran ezen az e-mailen, telefonon, és engedjék meg, hogy te is érdeklődj majd a pályázatod helyzetéről telefonon.
Legyél te is ellenállhatatlan jelölt!
Egy jól megírt motivációs levél a legügyesebb figyelemfelkeltő eszközöd lehet, ami nem is annyira a te motivációdról szól, hanem a cégről.
Arra a kérdésre válaszolj benne, hogy miért lenne jó, ha személyesen is meghallgatna téged a szakmai vezető? Miért lenne jó dolgozni veled?
A motivációs levél ahhoz tud hozzásegíteni, hogy magadra vond a figyelmet, és megerősítsd a munkaadót, hogy veled mindenképpen találkoznia kell egy interjún is.
💡 Ne feledd, az álláskeresés tanulható! A jó hír az, hogy csak egyszer kell megtanulnod nyerő önéletrajzot és motivációs levelet írni, utána már csak az a dolgod, hogy válogass a cégek közül!
Szeretettel várlak!
Az előadásom természetesen élő (online) és ingyenes. Kérd el itt a linket! ››