Mikor leszel nyerő helyzetben a bértárgyaláson?

Tudtad, hogy profi bértárgyalással 25-30%-kal magasabb fizetést is kialkudhatsz magadnak? De mi történik, ha a megpályázott állás helyett egy másik pozíciót ajánlanak? Vagy ha már elfogadták a bérigényedet, de később mégis emelnéd? Hogyan érheted el azt, hogy minden esetben Te legyél nyerő pozícióban a tárgyalóasztalnál?

 

A bértárgyalás sokak számára stresszes és kényes téma, különösen akkor, ha az alkudozás nem a tankönyvi forgatókönyv szerint zajlik

Nemrég egy Mentor Klub tagunk számolt be róla, milyen váratlan fordulatokat hozhat egy ilyen helyzet. Egy sikeres állásinterjú után azonnal rábólintottak a kért fizetésére, de néhány nap múlva visszahívta a cég: nemcsak hogy szimpatikusnak találták, de egy még komolyabb pozíciót ajánlottak számára.

Logikus lépés lenne újra tárgyalni a fizetésről, nem igaz? Mégis sokan bizonytalankodnak ilyenkor. Vajon lehet-e módosítani az egyszer már elfogadott bérigényt? Ha a két pozíció fizetési sávja átfedésben van, hogyan lehet a magasabb szintre tornászni a fizetést?

A cégről egyébként azt kell tudni, hogy egy kisebb családi vállalkozás, és már az interjún kijelentették, hogy a lehető legkisebb bért hajlandók kifizetni az alkalmazottainak, ami még motiválja őket…

A fizetés nem a cég kegyeiről szól – hanem a Te értékedről!

Sokan beleesnek abba a hibába, hogy szó nélkül elfogadják, amit a munkáltató ajánl:

„Úgyis csak annyit kapok, amennyit adni akarnak.”

Pedig ez óriási tévedés!

A bértárgyalás nem csupán a pénzről szól, legkevésbé a cég jófejségéről, hanem a Te értékedről: többek között arról, hogy saját magad számára mennyit érsz, mennyire tartod értéknek a munkád.

Gondolj csak bele: milyen érzés lenne, ha kiderülne, hogy ugyanazt a munkát végző kollégád sokkal többet keres nálad? Pedig ez még az állami szektorban is gyakori jelenség, hát még a versenyszférában!

15 éves karrier-tanácsadói tapasztalatom az, hogy az esetek 70-80%-ban – még ott is, ahol bértábla van – igenis sikeres a bértárgyalás. Feljebb lehet tornászni a fizetést, és ez így van a kisvárosokban, vidéken és a szűkebb iparágakban is.

Mikor leszel tárgyalási pozícióban?

A legjobb esélyed akkor van, ha:

  1. Új céghez jelentkezel.
  2. Van lehetőséged választani (pl. több állásajánlat közül).

Már meglévő állásnál sokkal szűkebb a mozgástér – legalább 1-1,5 évig alig van lehetőség fizetésemelésre. De amíg alá nem írod a munkaszerződést, addig Te vagy előnyben.

Egy új állásnál mindig Te vagy nyerő helyzetben!

Hogyan lesz valódi választási lehetőséged?

💡 Ha ütős az önéletrajzod, és felkészülten, edzésterv jelleggel pályázol – több állásinterjúra is behívnak, vagy
💡 Ha meglévő állásból tárgyalsz új ajánlatokról.

Így soha nem fognak beszorítani, és nem kényszerülsz rá, hogy elfogadj egy számodra előnytelen ajánlatot.

A piaci értéket mindenhol meg kell fizetni. Ha bizonyítottad a tudásodat, van releváns tapasztalatod és naprakész ismeretekkel érkezel, de a cég mégsem hajlandó megadni a bérigényedet, akkor majd megadja más!

Ezért elengedhetetlen a folyamatos fejlődés: ezért kellenek a digitális készségek, a naprakész szakmai tudás, és ezért fontosak az önéletrajzban a releváns hard skillek: végzettség, szakmai képesítések, szakmai tapasztalat, nyelvtudás, szoftverismeret, iparági tapasztalat. Ezek feketén-fehéren meghatározzák honnan indul a tárgyalás.

💡 Túl alacsony a fizetésed? A céged nem hajlandó emelni? Új lehetőségekre van szükséged? 👉 Jelentkezz az ingyenes online előadásomra, és lépj egy nagyot előre a karrieredben! 

Kell egy stratégia

Ne feledd, a bértárgyalás nem csak egy alku. Ahogy a nevében is benne van, egy többhetes tárgyalási folyamat. A tárgyalás pedig – jó esetben – akkor sikeres, ha mind a két fél elégedett annak eredményével.

A cégek pontos stratégiával dolgoznak: tudják, mennyit akarnak fizetni egy adott pozícióban. Ezzel akkor tudsz versenybe szállni, ha Neked is van saját stratégiád!

Készíts előre:

  • Piackutatást a bérszintekről
  • Saját költségtervet
  • Határozz meg egy minimális, egy optimális és ideális fizetési összeget!
  • Döntsd el, mi az az összeg, ami alá semmiképp nem mész!
  • Tudj meg mindent a feladatról és a felelősségről!

Így leszel egyenrangú partner, ezek után indulhat az érdemi tárgyalás, ahol egy magasabb felelősségű munkakör esetén nemcsak lehet, hanem KELL is újratárgyalni a fizetést. Ennek a koreográfiája és technikája könnyen megtanulható. Csatlakozz a csütörtöki ingyenes, online előadásomhoz, és megmutatom, hogyan töltheted le a vadonatúj Bértárgyalási útmutatót ingyen.  

Mennyi pluszt tudsz keresni egy jól felépített bértárgyalással?

Ha jelenleg nem vagy extrém módon alulfizetve, akkor jó álláskeresési technikákkal és ügyes bértárgyalással 25-30%-kal többet is ki tudsz alkudni magadnak. Nyílván hasonló munkáért sehol nem fognak dupla annyi fizetést megadni Neked, a bértárgyalásnak mindig lesz egy felső korlátja, de azért ez a 25-30% sem elhanyagolható.

Ha Neked ennél többre lenne szükséged, mert nem tudsz félretenni, akkor könnyen lehet, hogy iparág- vagy karrierváltásra is szükséged lehet. Pár hónap célirányos felkészüléssel, ez is lehetséges!

Ne feledd: a bértárgyalás csak egy eszköz ahhoz, hogy magasabb fizetést érj el. Ha szeretnél egy nagyobb lépést tenni a fizetésben, ahhoz komplex karriertervezés kell. Ha szeretnél profin és magabiztosan tárgyalni, és szeretnéd 2025-ben a Neked való, jól fizető szakterületeket és munkaköröket is megtalálni, akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, online előadásomhoz, ahol egy bevált Karrier Hack módszert fogok megtanítani Neked.

Hajrá, sok sikert, eredményes bértárgyalásokat kívánok Neked!

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt. Több, mint tízezer álláskereső találta meg új munkáját módszerei, oktatóanyagai, személyes tanácsadása és tréningjei által. Büszke arra, hogy az álláskereséssel kapcsolatos tanácsait olyan országos médiumok is rendszeresen kikérik, mint az RTL Klub televízió, a Kossuth Rádió, de például a HVG-ben, a Retro Rádióban és az Indexen is találkozhattál már vele. A Gerilla Mentor Klubot 2020-ban indította el, melynek célja, hogy a szakembereket személyiségfejlesztő, kommunikációs és szakmai képzések által segítse az előrelépésben és a karrierjük jobb kiteljesedésében.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028