Nem találod a helyed a karrierben? Keresd a zsigeri érzést!

Steve Jobsnak van egy híres mondása, miszerint az emberek azért nem tudnak elég kreatívak lenni az életükben, mert ‘nincs elég pontjuk, amit összeköthetnének’. “They don’t have enough dots to connect.”* Nincs elég tapasztalatuk ahhoz, hogy új megoldásokkal jöjjenek elő. Pontosan ez a probléma a karrierben is!

Mi van az íróasztalodon túl?

Nemrég kaptam a következő kommentet:

“Végignéztem az előadást, szuper hasznos volt, de az a gond, hogy fogalmam sincs mi érdekelne igazán. Nem tudom, hogy a személyiségemnek megfelelően melyik lenne az a terület, ahol igazán ki tudnék teljesedni.”

Nagyon sokszor visszaköszön ez a dilemma, mégpedig egy ok miatt: BUBORÉKBAN ÉLÜNK!

A legtöbb szakember azért nem tudja kitalálni, hogy merre induljon, ha váltani szeretne, mert a saját buborékán, a saját szakterületén túl nem lát. 

A nagy cégeknél sokszor a két asztallal odébb ülő kollégáról sem tudhatod pontosan, hogy mit csinál, nem igaz?

Azt még csak-csak tudod, hogy milyen pozícióban van, de hogy konkrétan mivel telik a napjamilyen szoftvereket használ, milyen eszközökkel dolgozik, no pláne mennyit keres, abba már nem sok bepillantásod van, és EZ ITT A PROBLÉMA.

Ahhoz, hogy kitaláld, milyen irányba válts, mi az a terület, ahol jól tudnád érezni magad, és amivel minden szempontból (fizetés, feladatok, főnök) elégedett lennél, ahhoz nem lesz elég kitölteni egy-két személyiségtesztet. Ehhez bizony meg kell ismerni a valós lehetőségeket is! Egyáltalán miből válogathatnál?! Mi az, ami nem csak neked való, de amiből meg is tudsz élni?

Mi tehát a megoldás?
Meg kell ismerned közelebbről is új, keresett szakterületeket!

Hogyan tudod ezt megtenni kockázatmentesen?
Úgy, hogy beiratkozol tréningekre!

Hogyan döntsd el, hogy mit tanulj?

Azt látom, hogy nagyon sok szakember addig eljut, hogy valamit tanulni kéne, valami mást kellene csinálnia, képezni kellene magát, nyitni az új felé, csakhogy a legtöbben ezen a ponton elindulnak a hobbijuk felé, vagy beiratkoznak egy egyetemre, kapásból elköteleződnek egy 2- 3 éves képzés és egy olyan szakterület iránt, amiről mélységeiben még csak fogalmuk sincs. (Erről itt és itt írok bővebben is.)

0:0-nál nem éri meg hosszú, akár többéves képzésekre beiratkozni, hanem elég elmenned egy-egy egésznapos, vagy pár hetes mikroképzésre, megnézni néhány oktatóanyagot, több témában is… 

Vagyis első lépésként csinálj magadnak egy svédasztalt, és mielőtt belevetnéd magad egy új szakmába, kóstolj bele egy kicsit több, lehetséges jó irányba is.

Két dolog nagyon fontos!

1. Ne vaktában lövöldözz a szakmákra! 

Azokat a területeket kutasd fel a munkaerőpiacon ill. a gazdaságban, ahol gyors növekedés van, és ahol bizonyos, újabb típusú munkakörökre sok szakembert keresnek. 

Rengeteg ilyen terület van. 💡Ha szeretnéd megtudni, hogy én mit ajánlok, melyek azok a modern szakterületek, amelyekből érdemes válogatni, mert jó fizetések vannak, és ahova egy kis hozzátanulással te is eredményesen pályázhatnál, akkor gyere és csatlakozz a következő ingyenes, online karriertervezési előadásomhoz csütörtök este! ››

Válassz ki magadnak 3-4 területet, és kezdd el a tanulást alapozó szinten, nézz bele több mindenbe, és ha tetszik egy irány, akkor mész tovább az alapozó szintről egyre feljebb, de már csak abból, ami megfogott. 

Csak így tudhatod meg azt, hogy mit csinál (napi feladat szinten) egy scrum master, mit csinál egy adatelemző, egy IT projektmenedzser, egy online marketing specialista, stb. Mennyit lehet egy-egy területen keresni, neked esetleg van-e hozzá bármi kapcsolódásod.

Így lesz arra rálátásod, hogy ahhoz képest, amit te gondolsz egy-egy modern munkakörről, az napi szinten valójában mit is jelent, és neked melyik az a terület, amelyik valóban tetszene. 

A másik dolog pedig…

2. Keresd a zsigeri érzést!

Ha nem a személyiségtesztektől várod a megoldást, hogy mi legyél, hanem kipróbálod ezt a típusú (mikroképzéses) tanulást, akkor rá fogsz jönni, hogy igazából nincs más dolgod, mint keresni azt a kellemes, gyomortáji bizsergést, hogy “Wow, ez az! Ez de izgalmas! Na ez nekem való, nagyon érdekel!”.

Miért költenél el többszázezer forintot, és ülnél be évekre egy unalmas iskolapadba anélkül, hogy tudnád mire nevezed be magad?!

Hidd el, hogy ez a zsigeri érzés nem fog hazudni neked! Másrészt így lesz elég inputod, tapasztalatod – vagy ahogy Steve Jobs mondaná dots-od – ahhoz, hogy választani tudj! 

Én például az online marketinggel így kerültem kapcsolatba 2008-ban. Akkor már elhatároztam, hogy önálló vállalkozást szeretnék indítani, és tudtam, hogy az online marketing tudásra mindenképp szükségem lesz.

Beruháztam egy-két alapozó oktatóanyagba, és szó szerint behúzott a terület egy pillanat alatt. Rájöttem, hogy nem is áll olyan messze a korábbi pénzügy-elemzés munkámtól. Itt is mérhető minden, itt is hangsúlyosak a számok. Közben kiderült, hogy egész jól írok szöveget is, érdekel a Facebook, a Google Ads…

De mindez csak akkor derült ki, amikor elkezdtem megismerni ezt az egészet, és képzésről-képzésre nekiálltam tanulni.

A pályaorientációd ne kizárásos alapon dőljön el!

Úgy nem lehet váltani, ha csak a NEM-eket keresed: “ezt ezért nem akarom, az azért nem lenne jó nekem”.

Azt keresd, ami IGEN!

Ahol felcsillan a szemed, amiben el tudod képzelni magad, amit egy picit is magadnak érzel, ÉS ahová mindemellett érdemes is elszegődni. 

Süllyedő iparágba, veszteséges céghez, alig keresett, szűk területbe ne invesztálj! 

Ismerd meg a trendeket, és azok felé a szakterületek felé nyiss, aminek nagy jövője van, és ahol tisztességesen meg is fizetnek. 

A Karrier Hack 2.0 előadásomon kapásból mutatok neked 8-10 ilyen területet, DE! a munka, a területek megismerése és a tanulás utána rád vár. 

Azon a 2-3 területen, ami ránézésre szimpatikus lesz számodra, ott neked kell elkezdeni mélyebbre ásni, neked kell megnézni 3-4 órás oktatóanyagokat, “beülni” online tréningekre. 

A jó hír az, hogy ma már szerencsére ezt a meglévő munkád mellett is simán meg tudod csinálni. Sokkal könnyebben lehet tanulni, mint az emberiség történelme során bármikor. Nagyon olcsón és nagyon jó minőségű oktatóanyagokhoz, kurzusokhoz lehet hozzájutni. 

Rengeteg online képzésre be tudsz iratkozni, gyakorlatilag már ki se kell mozdulnod a lakásból és pár hónap alatt a legmodernebb tudásra szert tehetsz. Ott a Linkedin Learning, a Coursera, Udemy, edX, és itt a Gerilla Mentor Klub, ahol ráadásul még csak angolul sem kell tudnod, hisz több, mint 200 képzést magyar nyelven elérsz. 

Ne várd, hogy majd a céged elküld oktatásokra! És ne is a fióknak tanulj, hanem olyan irányba képezd magad tovább, amit valóban értékel a munkaerőpiac, és ahol hosszabb távon is jól fogod érezni magad!

Gyere és ismerd meg a hozzád passzoló lehetséges 3-4 karrierutat! A webinárom ingyenes és élőben tartom, csak regisztrálnod kell rá.

Ügyfeleim nagyon könnyen megtalálják a helyüket az előadáson bemutatott módszerrel. Nem csak 30-40-50 %-kal magasabb fizetéseket érnek el, de teljesen új szakterületeken tudnak elhelyezkedni már akár pár hónap alatt.

Várlak téged is szeretettel!

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt. Több, mint tízezer álláskereső találta meg új munkáját módszerei, oktatóanyagai, személyes tanácsadása és tréningjei által. Büszke arra, hogy az álláskereséssel kapcsolatos tanácsait olyan országos médiumok is rendszeresen kikérik, mint az RTL Klub televízió, a Kossuth Rádió, de például a HVG-ben, a Retro Rádióban és az Indexen is találkozhattál már vele. A Gerilla Mentor Klubot 2020-ban indította el, melynek célja, hogy a szakembereket személyiségfejlesztő, kommunikációs és szakmai képzések által segítse az előrelépésben és a karrierjük jobb kiteljesedésében.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028