Te hogyan tanulsz?

Sokat halljuk manapság, hogy tudás-forradalom, élethosszig tartó tanulás, és mennyire fontos az, hogy folyamatosan képezzük magunkat. Ehhez képest mit látunk? Még egy többdiplomás ember számára is “luxus” és nyűg a tanulás. Az emberek tanulási hajlandósága (az elképesztő lehetőségeik ellenére) nem nőtt fel. Figyelem! Őszinteségi percek következnek!

Ha visszagondolok a régi önmagamra, bevallom, néha még én is elcsodálkozom. Amikor például egy jónevű multinál bekerültem egy projektmenedzseri állásba, őszintén szólva eszembe se jutott, hogy alaposan utánaolvassak a projektmenedzseri metodológiának. Volt egy pénzügyes diplomám és egy alapvető érdeklődésem, de tulajdonképpen azt se tudtam, hogy eszik-e vagy isszák a projektmenedzsmentet. Menet közben megtanultam egy-két dolgot, talán elmentem néhány képzésre is, amire a cég elküldött, de se egy Lean képzést, se egy Six Sigma képzést, se egy komolyabb tanfolyamot nem végeztem, és egyetlen projektmendzseri szakkönyvet a kezembe nem vettem.

Így utólag azt mondom: NA EZ LUXUS! Máris elmagyarázom, hogy miért.

“A változás még sohasem volt ilyen gyors…és soha többet nem lesz ilyen lassú”

Mondja Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, és az a helyzet, hogy igaza van. Az elmúlt 20-30 évben óriásit változott a világ, rengeteg technológiai lehetőséget kaptunk a kezünkbe, de valahogy mintha nem tudnánk eléggé jól élni vele. Maradjunk csak a tanulás példájánál!

Mi volt régen?

Ha valamilyen tárgyban emelt szintű tudáshoz akartál jutni, akkor mit csináltál? Be kellett iratkoznod egy egyetemre vagy főiskolára, esetleg valamilyen méregdrága tanfolyamra, és vizsgát kellett tenned. Rá kellett áldoznod egy csomó pénzt, időt, energiát, hogy aztán a tanultak 80%-át úgy ahogy van, dobd a kukába.

Ehhez képest mi van ma?

Az internettel egy új korszak köszöntött ránk a tudás megszerzését illetően is, és gyakorlatilag ma már csak az nem tanul és képezi tovább magát, aki nem akar!

Rengeteg jó minőségű szakkönyv, hangoskönyv, podcast, online tanfolyam van elérhető áron. Nem tudsz olyan témát mondani, amire ha beütsz az Amazonon három kulcsszót, ne találnál egy percen belül 10 szuper könyvet, aminek nagy részét magyar fordításban is megkaphatod.

Gyakorlatilag havi egy éttermi vacsora áráért befizetheted magad komplett kurzusokra. Igen, többek között ilyen a Gerilla Mentor Klub is, de ott a Linkedin Learning, a Webuni, a NetAcademia, az Udemi és még sorolhatnám. A mérlegképes könyvelőtől kezdve a zongoraleckéken át a projektmenedzsmentig tényleg minden elérhető számodra tálcán. A Mentor Klubban soft skill képzések mellett 2022. májustól már prémium hard skill tréningek egyaránt…

Ott vannak előtted a válaszok, az összefüggések, ha úgy tetszik a szakmai titkok. És mindezért nem kell milliókat kilapátolnod, nem kell napi több órát tanulnod, és nem kell a tudásért papírokat gyűjtögetned. Ott és akkor tanulsz, amikor tudsz. És azt tanulod, ami éppen a munkádhoz kell, vagy ami téged érdekel.

Hát mi, ha nem luxus kihagyni mindezt?

Mégis, ha körülnézel, mit látsz? Valahogy még mindig nem nőttünk fel a lehetőségeinkhez!

Hányszor hallom én is álláskereső szakemberektől, hogy “de hát András nekem van két diplomám”!

És?!? Minden bántás nélkül kérdezek vissza ilyenkor: és mennyi minden változott azóta körülötted és a világban?

Félreértés ne essék, fontos a diploma, és a világért sem becsülném le senki már megszerzett tudását. De egy pillanatra érdemes elgondolkodni azon, hogy milyen tempóban élünk. Hogyan változnak csak a saját munkakörünkön belül a feladataink és munkaeszközeink? Mit ér egy 5-10-15 éve megszerzett, de aktualizálatlan tudás?

Nagyon sokszor figyelem azt, hogy mint a becsületes favágók sokan küzdenek a munkahelyükön: “De hisz én bent vagyok az irodában reggeltől estig! Állandóan túlórázom! Úgy érzem, odateszem magam!”. És amikor ennek ellenére megkapják a kritikát, hogy nem jönnek úgy az eredmények, nem kellően proaktívak, akkor megsértődnek.

Pedig legtöbbször tényleg csak arra volna szükség, hogy megálljanak kicsit, és megélezzék a favágáshoz a fejszét: Ha új feladatot kapnak, vagy szeretnének továbblépni a szakmájukban, akkor utánanéznek kicsit, modern dolgokat tanulnak, hozzáolvasnak egy-egy témához, és máris jönnének az eredmények.

Az igazság az, hogy a mindennapi gondolkodásunkban (életkortól függetlenül) még mindig nincs benne a tanulás, az önfejlesztés!

Legyél te a kivétel!

 

A saját példámra visszakanyarodva: amikor alkalmazottból vállalkozó lettem, és gyakorlatilag pénzügyesből marketinges, HR-es, cégvezető, stb., ezt úgy értem el, hogy tanultam. És tanulok mind a mai napig, és téged is erre buzdítalak.

Nem azért, mert enélkül nem lesz belőled semmi. (Felejtsd el ezt a lehúzó szöveget!) Azért tanulj, mert a saját boldogságodhoz, elégedettségedhez, jól-létedhez, álmaidhoz ez fontos lesz. Mert ettől sikerélményed lesz, mert céljaid lesznek, mert fejlődsz, mert nem égsz ki, mert lépést tudsz tartani a világgal, és nem mellesleg, mert jobban fogsz keresni és kitágulnak előtted a lehetőségek.

Találd meg azt a formát és azt a tempót, ahol észrevétlenül is tanulni tudsz. Legyen az egy online tanfolyam, hangoskönyv, podcast. Szánj rá napi 20-30 percet (ennél több nem kell), keresd meg azt, akit hitelesnek tartasz, akitől szívesen tanulsz. És dönts úgy, hogy invesztálsz magadba! Hidd el, mindenre ott lesznek a válaszok előtted, ki fogsz emelkedni a többiek közül, klasszisokkal jobb eredményeid lesznek, de ami a legfontosabb, egyszerűen jól fogod érezni magad attól, hogy folyamatosan építed magad.

Jó tanulást és sok sikert kívánok neked mindehhez!

Ingyenes lehetőség számodra az önfejlesztéshez ››

 

 

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt. Több, mint tízezer álláskereső találta meg új munkáját módszerei, oktatóanyagai, személyes tanácsadása és tréningjei által. Büszke arra, hogy az álláskereséssel kapcsolatos tanácsait olyan országos médiumok is rendszeresen kikérik, mint az RTL Klub televízió, a Kossuth Rádió, de például a HVG-ben, a Retro Rádióban és az Indexen is találkozhattál már vele. A Gerilla Mentor Klubot 2020-ban indította el, melynek célja, hogy a szakembereket személyiségfejlesztő, kommunikációs és szakmai képzések által segítse az előrelépésben és a karrierjük jobb kiteljesedésében.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028