Végzettség, engedély, pecsét nélkül nem lehet elhelyezkedni?

Váltáson gondolkodó szakemberektől szoktam hallani első számú kérdésként: Milyen végzettség kell ehhez vagy ahhoz az álláshoz? Miért gondolja mindenki, hogy diploma, papír, pecsét nélkül nem lehet elindulni egy új területen?!?

Fontos a tanulás, de nem az állami papír a lényeg!

Az egyik internetes előadásom alatt kaptam egy ilyen kérdést: 

„András, mit ajánlanál nekem? 37 éves vagyok, van 3 gyerekem. Olyan munkát szeretnék, amit a gyerekek mellett is viszonylag rugalmasan végezhetek. Most csinálom a másoddiplomámat pénzügy-számvitel szakon, de úgy érzem, ez a papír nem lesz elég semmire. Gondolkodtam, hogy továbbmegyek mesterképzésre is, de rájöttem, hogy semmi gyakorlatot nem ad a főiskola nekem. Cserébe viszont nagyon drága, félévente újabb 300 000 forintot nem tudok már rászánni a tanulásra. Jobb híján, most beiratkoztam egy cukrász képzésre. Talán ezzel a végzettséggel többre megyek. Teljesen tanácstalan vagyok, kérlek segíts!”

Diploma, végzettség, még egy papír a polcra… Mire jó ez?

A legtöbben azt gondolják, hogy attól lesznek egyre jobb és vonzóbb szakemberek, ha újabb és újabb diplomákat, államilag elismert okleveleket gyűjtögetnek.

Ez a ‘PAPÍR-MÁNIA sajnos egy nagyon komoly félreértés, és elakadás a fejekben még mostanság is!

Mi ezzel a probléma?

Egyetlen dolog:

A cégek nagy részénél a tudás a lényeg!

  • Beszélsz angolul vagy sem?
  • Értesz egy szoftverhez, vagy csak tankönyvekben olvastál róla?
  • Van gyakorlatod egy területen, vagy csak valamikor levizsgáztál belőle?

Tanulni a tudásért kell! Méghozzá a friss, modern tudásért, ami értékes a cégeknek!

Az állami iskolák többsége viszont pontosan ezt az extra értéket nem tudja általában megadni neked. (Erről itt írok bővebben is.)

Én nem mondom, hogy nem érték a diploma, sőt, ha kifejezetten az állami szférában szeretnél elhelyezkedni, ott szükség lehet az államilag elismert diplomákra, nyelvvizsga tanúsítványokra. Minden egyes új oklevél pluszpontot és plusz fizetést jelent. És az is való igaz, hogy van egy-két olyan szakterület, ahol természetesen pecsétes dokumentum nélkül nem indulhatsz el, mert jogszabály írja elő a papír meglétét – ld. orvos, ügyvéd, villanyszerelő… 

De mindenhol máshol a papír, azaz a szorosan vett végzettség mellékes – de legalábbis nem elégséges: a SZAKTUDÁS ÉS A GYAKORLATI TUDÁS A LÉNYEG már az elhelyezkedésnél is.

Nézd csak meg az álláshirdetéseket! 

Ráböktem a Profession-ön egy random pénzügyi/irodai pozícióra, így szól az ‘’elvárások’ rész a hirdetésben:

Elvárások

  • rendelkezel minimum 1-2 év demand planning, supply planning vagy admiszintrációs területen szerzett tapasztalattal
  • magas szintű Excel ismereted van
  • erős analitikus képességgel rendelkezel
  • eredmény- és célorientáltság és
  • jó problémamegoldó képesség jellemez
  • angol nyelvtudásod legalább társalgási szintű
  • van felsőfokú végzettséged 

Igen, ott a felsőfokú végzettség a listában, ez igaz, de hol és hogyan?

A sor végén, és gyakorlatilag mindegy, hogy milyen diploma, nem igaz?

Már rég nem azon van a hangsúly, hogy milyen egyetemeket tudsz beírni az önéletrajzodba. 

Ehhez képest még mindig hogyan gondolkodnak az emberek álláskeresői fejjel?

A legtöbben beragadnak abba, hogy diploma, diploma, még egy diploma….
Görcsösen keresik, hogy milyen okleveleket szerezzenek még be, milyen egyetemekre iratkozzanak be, pedig az álláskeresésnél és a pályamódosításnál is a helyes kérdés rég ez volna: MILYEN TUDÁST KERESNEK A CÉGEK?

A mikroképzésekkel megszerzehető friss tudás ezerszer többet érnek, mint egy diploma

Ahogy azt a korábbi cikkemben is írtam, nagyon fontos az önfejlesztés (egyre fontosabb), és óriási szerepe lehet egy-egy gyakorlatorientált, friss tudást igazoló tanúsítványnak is az elhelyezkedésnél, DE elsősorban nem a hagyományos értelemben vett papír miatt!

Egyrészt 2025-ben a kutya nem fogja elkérni tőled a papírokat az állásinterjún. Tesztelni a tudásodat, a hozzáértésedet és az érdeklődésedet fogják.

Maradjunk a fenti álláshirdetésnél!

Mi is kell itt a munkáltatónak?

  • erős Excel tudás
  • társalgási szintű – aktív angol tudás
  • planner gyakorlat

Mit gondolsz, ha be tudod írni az önéletrajzodba, hogy most végeztél el egy haladó Excel képzést, mellette épp egy 6 hetes SAP kurzust fejezel be hamarosan, és bár nem kellett a munkában napi szinten használnod az angolt, de pár hónapja elkezdtél egy beszédközpontú, online angol képzést is, akkor mennyivel több esélyed lesz mint annak, akinek van egy évekkel ezelőtt megszerzett gazdasági/pénzügyi diplomája???

Elárulom: ezerszer!

A végzettségnek ugyanis a modern, keresett szakterületen legtöbbször semmi köze a tudáshoz!

Itt van például a rendőrnyomozó ügyfelem esete!

Rendőrtiszti Főiskolát végzett, mellé jogot tanult, és végül a Mentor Klub képzéseivel adatelemzés területen helyezkedett el.

Nincs gazdasági diplomája, nem írt adatelemzésből szakdolgozatot, és ezt senki nem is kéri számon tőle. 3-4 célirányos mikroképzéssel megszerezte azt a tudást, amivel el tudott indulni egy vadonatúj területen. 

De említhetném azt a bölcsész ügyfelünket, aki online marketinges lett…  Vagy azt a zenész ügyfelünket, aki Zenei Konzervatóriumban szerzett diplomát, majd Üzleti Intelligencia szakértő lett.

Kérték bárhol is a diplomájukat? Dehogyis!

Ahhoz, hogy behívják őket állásinterjúra, el kellett végezniük néhány szakirányú kurzust, ezeket fel is sorolták szépen az önéletrajzban, és a tanúsítványokkal fel tudták turbózni a Linkedin profiljukat, a szakmai hitelességüket mindez persze alátámasztotta. De végső soron a tanúsítványok mögött álló, valódi, gyakorlati tudás miatt választották ki őket. Érted már?

Felejtsük el végre, hogy a pecsét, végzettség, diploma miatt kell tanulni!

A tanulásnak ma már életmódnak kell lennie!

Azért képezd magad, hogy modern tudásod legyen, és olyat tanulj, aminek van értelme, ami nagy hozzáadott értéket ad a cégeknek, és amit ezért szívesen meg is fizetnek!

Mik azok a modern szakterületek, ahol igazán meg tudod növelni a fizetésedet egy jól irányzott továbbtanulással? Gyere és csatlakozz a csütörtök esti, ingyenes, online előadásomhoz, ahol nagyon részletesen bemutatom ezeket a szakmákat, hogy pontosan mit tanulj, és a konkrét fizetési szinteket is átbeszéljük majd. Kérd el itt a linket. ››

A szerzőről

Picture of Baráth András

Baráth András

Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó. András álmodta meg és hozta létre 2009-ben a Gerilla Önéletrajz Műhelyt. Több, mint tízezer álláskereső találta meg új munkáját módszerei, oktatóanyagai, személyes tanácsadása és tréningjei által. Büszke arra, hogy az álláskereséssel kapcsolatos tanácsait olyan országos médiumok is rendszeresen kikérik, mint az RTL Klub televízió, a Kossuth Rádió, de például a HVG-ben, a Retro Rádióban és az Indexen is találkozhattál már vele. A Gerilla Mentor Klubot 2020-ban indította el, melynek célja, hogy a szakembereket személyiségfejlesztő, kommunikációs és szakmai képzések által segítse az előrelépésben és a karrierjük jobb kiteljesedésében.

Szólj hozzá

Fontos a fejlődés számodra?

Lépj szintet a Karrier Hack módszer segítségével!

Ismerj meg egy újfajta karriertervezési módszertant, amellyel minden eddiginél gyorsabban érheted el karriercéljaidat! Végre tisztán láthatod, hogy mi az az értékes tudás, ami kiemel téged az álláspiacon.

akkor gyere és csatlakozz az ingyenes, élő, online előadásomhoz!

Gerilla Mentor Klub | 1094 Budapest, Márton utca 37. | Ügyfélszolgálat: 06-20-779-3373 | ÁSZF |
Felnőttképzési tevékenység nyilvántartásba vételi száma: B/2021/000560 | Felnőttképző engedély száma: E/2022/000028